Šest prodejců zmrzliny muselo zavřít, rozhodli hygienici

Ekonomika Ekonomika
14. 8. 2015 14:55
Hygienici letos v červenci provedli 420 kontrol výroby a prodeje zmrzlin ve více než 300 provozovnách.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha – Hygienici v červenci zakázali činnost šesti prodejnám zmrzliny. „Důvodem je hrubé porušení hygienických zásad při výrobě a manipulaci s potravinami,“ říká hlavní hygienik ČR Vladimír Valenta.

Konkrétně jde o stánek s točenou zmrzlinou U Pošty v Brně – Starém Lískovci, prodejnu točené zmrzliny v přívěsu ve Vranově nad Dyjí (před hrází), Asijské občerstvení na náměstí Míru a firmu P.A.M.O. Asijské pokrmy v Litvínově, prodejnu zmrzliny v přívěsu v Lichnově a stánek s prodejem točené zmrzliny v Kostelci na Hané.

Hygienici letos v červenci provedli 420 kontrol výroby a prodeje zmrzlin ve více než 300 provozovnách. „Mezi nejčastější závady patří opakované nedodržování provozní a osobní hygieny, neodpovídající značení zmrzlinových směsí i rozpracovaných polotovarů, neodpovídající podmínky pro skladování potravin nebo používání potravin s prošlou dobou minimální trvanlivosti,“ upřesňuje Valenta.

Kontroloři navrhli 70 finančních sankcí ve výši přesahující 150 tisíc korun. Hygienici dále uložili 45 opatření, přičemž mezi nejčastější patří nařízení dezinfekce celého zmrzlinového stroje a pracovních ploch, likvidace polotovarů s prošlou dobou minimální trvanlivosti nebo nařízení povinného ověření mikrobiologické nezávadnosti zmrzliny.

Oproti loňsku se výrazně změnil charakter kontrolovaných provozoven. V hledáčku hygieniků jsou zejména stánky nebo občerstvení, kde je buď prováděna výroba zmrzliny studenou cestou, nebo je sem dovážena zmrzlina hluboko zmražená.

Od začátku roku 2015 bylo na mikrobiologické vyšetření odesláno 320 vzorků zmrzlin, z čehož 87 hodnotili hygienici jako nevyhovující. Dvacet čtyři vzorků bylo posouzeno senzoricky a osmnáct putovalo na chemické vyšetření. Hygienici u řady z nich zjistili používání polotovaru, který obsahoval nepovolené barvivo pro kategorii zmrzlin, takže byl okamžitě zlikvidován.

 

Právě se děje

Další zprávy