reklama
 
 

Růst cen zrychluje. První čísla o inflaci po zásahu ČNB

9. 12. 2013
Inflace po čtyřech měsících propadu v listopadu opět vzrostla, ceny přidaly 1,1 %

Praha - Inflace po čtyřech měsících propadu v listopadu opět vzrostla. Oproti listopadu 2012 stouply spotřebitelské ceny o 1,1 procenta a odrazily se tak z říjnového tříletého minima, kdy rostly "jen" o 0,9 procenta. Informoval o tom Český statistický úřad.

Oproti letošnímu říjnu spotřebitelské ceny klesly o 0,1 procenta. Oslabení kurzu koruny, k němuž před měsícem přistoupila Česká národní banka, aby přiblížila inflaci zpět ke svému dvouprocentnímu cíli, se mírně projevilo například v cenách potravin. Ty poprvé po čtyřech měsících meziměsíčně nezlevňovaly, ale jejich ceny v listopadu rostly o 0,7 procenta.

Vyšší než v říjnu byly zejména ceny vajec (o 5,3 %), jogurtů (o 3,7 %), čokolády a čokoládových výrobků (o 3,4 %), mléka (o 1,7 %), sýrů (o 1,5 %), zeleniny (o 1,3 %) a uzenářského zboží (o 0,9 %).

Také u meziročního růstu cen přičítají statistici hlavní zásluhu růstu inflace potravinám. Ceny mléka vzrostly o 14,7 % (v říjnu o 11,3 %), jogurtů o 10,2 % (v říjnu o 7,6 %). Ceny nealkoholických nápojů přešly z poklesu o 0,8 % v říjnu v růst o 1,4 % v listopadu. Ceny vajec byly nižší o 17,5 % (v říjnu o 22,5 %).

Další pondělní data:
Na jedno volné místo připadá patnáct nezaměstnaných
Průmysl dál roste, ekonomiku žene pryč z recese
Stavebnictví se v říjnu propadlo o jedno procento

K růstu meziroční inflace přispěly i další položky - například ceny pohonných hmot meziročně v listopadu klesly jen o 1,2 procenta, zatímco v říjnu o celá čtyři procenta.

Nejbližší výhled na růst inflace ale není z pohledu inflačního cíle centrální banky příznivý. „Na počátku roku vlivem vysoké srovnávací základny z minulého roku a vlivem klesajících cen elektrické energie se bude meziroční míra inflace pohybovat blízko nuly," říká Václav Franče, analytik Raiffeisenbank, podle kterého se zatím vliv intervencí do inflace nepromítl.

"Začátek příštího roku přinese další pokles inflace, když odezní vliv zvýšené DPH a navíc dojde ke zlevnění cen energií pro domácnosti. Proti tomu ale půjde zdražování dováženého zboží vlivem slabší koruny, nicméně ani to nepřinese žádné dramatické zdražování a i první měsíce příštího roku tak bude nadále inflace velmi nízká," dodává Jiří Šimek, analytik společnosti Citfin.

Míra inflace za posledních dvanáct měsíců činila letos v listopadu 1,5 procenta.

autor: Jiří Hovorka | 9. 12. 2013

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama