Růst cen zrychluje. První čísla o inflaci po zásahu ČNB

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
9. 12. 2013 11:01
Inflace po čtyřech měsících propadu v listopadu opět vzrostla, ceny přidaly 1,1 %
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Isifa / Thinkstock

Praha - Inflace po čtyřech měsících propadu v listopadu opět vzrostla. Oproti listopadu 2012 stouply spotřebitelské ceny o 1,1 procenta a odrazily se tak z říjnového tříletého minima, kdy rostly "jen" o 0,9 procenta. Informoval o tom Český statistický úřad.

Oproti letošnímu říjnu spotřebitelské ceny klesly o 0,1 procenta. Oslabení kurzu koruny, k němuž před měsícem přistoupila Česká národní banka, aby přiblížila inflaci zpět ke svému dvouprocentnímu cíli, se mírně projevilo například v cenách potravin. Ty poprvé po čtyřech měsících meziměsíčně nezlevňovaly, ale jejich ceny v listopadu rostly o 0,7 procenta.

Vyšší než v říjnu byly zejména ceny vajec (o 5,3 %), jogurtů (o 3,7 %), čokolády a čokoládových výrobků (o 3,4 %), mléka (o 1,7 %), sýrů (o 1,5 %), zeleniny (o 1,3 %) a uzenářského zboží (o 0,9 %).

Také u meziročního růstu cen přičítají statistici hlavní zásluhu růstu inflace potravinám. Ceny mléka vzrostly o 14,7 % (v říjnu o 11,3 %), jogurtů o 10,2 % (v říjnu o 7,6 %). Ceny nealkoholických nápojů přešly z poklesu o 0,8 % v říjnu v růst o 1,4 % v listopadu. Ceny vajec byly nižší o 17,5 % (v říjnu o 22,5 %).

Foto: Reuters
Další pondělní data:
Na jedno volné místo připadá patnáct nezaměstnaných
Průmysl dál roste, ekonomiku žene pryč z recese
Stavebnictví se v říjnu propadlo o jedno procento

K růstu meziroční inflace přispěly i další položky - například ceny pohonných hmot meziročně v listopadu klesly jen o 1,2 procenta, zatímco v říjnu o celá čtyři procenta.

Nejbližší výhled na růst inflace ale není z pohledu inflačního cíle centrální banky příznivý. „Na počátku roku vlivem vysoké srovnávací základny z minulého roku a vlivem klesajících cen elektrické energie se bude meziroční míra inflace pohybovat blízko nuly," říká Václav Franče, analytik Raiffeisenbank, podle kterého se zatím vliv intervencí do inflace nepromítl.

"Začátek příštího roku přinese další pokles inflace, když odezní vliv zvýšené DPH a navíc dojde ke zlevnění cen energií pro domácnosti. Proti tomu ale půjde zdražování dováženého zboží vlivem slabší koruny, nicméně ani to nepřinese žádné dramatické zdražování a i první měsíce příštího roku tak bude nadále inflace velmi nízká," dodává Jiří Šimek, analytik společnosti Citfin.

Míra inflace za posledních dvanáct měsíců činila letos v listopadu 1,5 procenta.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Biker Stošek získal bronz na mistrovství světa v maratonu

Biker Martin Stošek vybojoval bronz na mistrovství světa v maratonu a v historii šampionátů je třetím českým medailistou mezi muži. V Turecku šestadvacetiletý cyklista navázal na Jaroslava Kulhavého a Kristiána Hynka, který dnes dojel při obhajobě stříbra šestý. Titul získal stejně jako loni Héctor Leonardo Páez z Kolumbie.

Stošek přijel do tureckého města Sakarya nedaleko Istanbulu s výbornou formou. Předminulý víkend vyhrál prestižní maraton na italském ostrově Elba a k favoritům patřil i dnes. Na vítězného Páeze ztratil dvě a půl minuty, souboj o stříbro prohrál po téměř čtyřech a půl hodinách v sedle o 15 sekund s Portugalcem Tiagem Ferreirou.

Závod žen ovládla Švýcarka Ramona Forchiniová, nejlepší z Češek byla jedenáctá Karla Štěpánová. Muži absolvovali 110 kilometrů, ženy 80,9.

Z předchozích českých medailistů získal Kulhavý, olympijský vítěz v cross country z Londýna, maratonské zlato v roce 2014 a předtím byl druhý, Hynek má stříbro a dva bronzy. Třetí skončila před šesti lety i Tereza Huříková.

Další zprávy