Poslední nákup v H&M. Módní řetězec v Rusku vyprodává zboží, stály se na něj fronty

Ekonomika Ekonomika
3. 8. 2022 14:10
Švédský módní řetězec H&M v Moskvě během úterý znovu otevřel své obchody. Ovšem jen dočasně, vyprodává totiž zbývající zásoby. Informoval o tom server The Moscow Times. Společnost ruský trh trvale opouští, firma to v prohlášení potvrdila před dvěma týdny. Zájem o zboží byl značný, před některými prodejnami stáli ruští zákazníci dlouhé fronty.

Podle serveru The Moscow Times se fronty tvořily před prodejnami v moskevských obchodních centrech Metropolis a Aviapark. Během dalších týdnů se mají naposledy otevřít také zbývající prodejny H&M celkem v 65 ruských městech.

Společnost H&M pozastavila své podnikání v Rusku už na začátku března, krátce po invazi ruských vojsk na Ukrajinu. Pro H&M bylo Rusko šestým největším trhem. Počet prodejen tam firma zvyšovala, zatímco na mnoha jiných trzích prodejny redukuje.

"Po pečlivém zvážení považujeme vzhledem k současné situaci za nemožné pokračovat v našem podnikání v Rusku," uvedla generální ředitelka Helena Helmerssonová v polovině července. "Jsme hluboce zarmouceni dopadem, který to bude mít na naše kolegy," dodala. Žádné další podrobnosti neuvedla.

Mluvčí společnosti sdělil, že rozhodnutí se v Rusku dotkne přibližně 6000 pracovníků a také 170 kamenných obchodů a jejich webových prodejních kanálů.

Očekává se, že likvidace bude stát přibližně dvě miliardy švédských korun (4,6 miliardy korun). Částku firma zahrne do výsledků za třetí čtvrtletí jako jednorázové náklady.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Keňané volili prezidenta, poslance a senátory, komise může sčítat hlasy až týden

Keňané v úterý volili nového prezidenta, členy obou komor parlamentu a zástupce místních správ. I když se volební místnosti oficiálně uzavřely již v 16:00 SELČ, hlasování bylo podle BBC prodlouženo v místech, která se otevřela později. Hlavním tématem předvolební kampaně bylo řešení ekonomických problémů země. Na sečtení hlasů má volební komise maximálně sedm dní.

K letošním volbám se zaregistrovalo 22 milionů voličů. Keňská volební komise uvedla, že očekává volební účast kolem 60 procent. V posledních volbách v roce 2017 se k urnám dostavilo téměř 80 procent voličů.

O prezidentský post se ucházeli čtyři kandidáti. Vítěz nahradí dosavadní hlavu státu Uhurua Kenyattu, který po ukončení dvou mandátů nemá právo znovu kandidovat.

Keňské volby v minulosti provázely spory, obviňování z podvodů a také násilí. Jak píše agentura Reuters, Keňanům dělají největší starosti rychle rostoucí ceny potravin a hluboce zakořeněná korupce, takže mezi nimi panuje malá důvěra v to, že nová vláda něco změní.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Varnsdorfská textilka Velveta míří do insolvence, má dluhy přes 300 milionů

Tradiční výrobce oděvních textilií, společnost Velveta z Varnsdorfu na Děčínsku, nebyla schopna dostát svým závazkům vůči věřitelům, které přesahují 300 milionů korun. Byla proto nucena podat na sebe insolvenční návrh, informovaly dnes na webu Hospodářské noviny (HN).

Historie firmy sahá do roku 1777, kdy Josef Franz Anton Fröhlich zřídil ve Varnsdorfu tkalcovskou dílnu. Společnost se specializovala například na výrobu manšestru, dyftýnu nebo sametu. Sortiment doplňovaly oblekové tkaniny či tkaniny pro bytový dekorační textil a lůžkoviny.

"Ekonomická situace dlužníka se opět zhoršila s neočekávaným a razantním nárůstem cen elektřiny a plynu, který započal na konci roku 2021. Zvýšením cen energií se skokově zvýšily náklady na výrobu a na vlastní provoz obchodního závodu dlužníka," uvádí insolvenční návrh podaný ke Krajskému soudu Ústí nad Labem 8. srpna. Společnost s novými klienty vyjednala nové ceny, u dříve sjednaných zakázek se jí však nepodařilo zahrnout vyšší náklady, a proto nebyla schopna udržet svůj provoz v chodu.

Nadále však existují firmy Velveta Varnsdorf a Velveta Textilie, napsaly HN. První se podle obchodního rejstříku zabývá rozvodem tepla a elektřiny či barvením a chemickou úpravou textilií, druhá společnost se věnuje koupi zboží za účelem jeho dalšího prodeje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy