Po Chutně a tečka otevřelo Stars Coffee. Rusové mají náhradu za Starbucks

Ekonomika Ekonomika
19. 8. 2022 12:31
Je to jen pár měsíců, co Rusové po odchodu řetězce McDonald's z tamního trhu otevřeli vlastní náhradu s názvem Vkusno a točka (Chutně a tečka). Teď zvolili stejnou strategii v případě kavárenského gigantu Starbucks, který se z Ruska letos rovněž stáhl. První prodejny s názvem Stars Coffee jsou tak zákazníkům v Moskvě přístupné od čtvrtka, napsal časopis Forbes.

Celkem by mělo pod názvem Stars Coffee v Rusku otevřít na 130 kaváren, upřesnil Forbes. Jejich logo se přitom nápadně podobá originálu Starbucksu - sirénu ovšem vystřídala žena s kokošníkem. O oživení řetězce v zemi se postaral ruský raper Timati a restauratér Anton Pinskij.

Starbucks otevření kaváren Stars Coffee pro Forbes dosud nijak nekomentoval. Americký řetězec opustil ruský trh kvůli invazi na Ukrajinu letos v květnu, v zemi předtím působil 15 let.

V červenci Starbucks oznámil, že zkoumá také možnosti prodeje svých aktivit v Británii, kde čelí stále tvrdší konkurenci a měnícím se zvyklostem zákazníků. Formální proces prodeje ale firma zatím nezahájila.

Největší kavárenský řetězec na světě totiž citelně zasáhlo omezení pohybu v reakci na pandemii nemoci covid-19. V květnu společnost uvedla, že se zaměří na posílení svého hlavního podnikání ve Spojených státech. U mezinárodních aktivit vyhodnocuje strategické možnosti.

Zlaté oblouky zmizely z Ruska

Před třemi měsíci opustil Rusko po třech dekádách také fastfoodový řetězec McDonald's. Svou první ruskou restauraci přitom otevřel na Puškinově náměstí v centru Moskvy. Letos na jaře však McDonald's oznámil, že na protest proti válce na Ukrajině prodá svých 850 restaurací v Rusku místnímu držiteli provozní licence Alexandru Govorovi.

Odchod z Ruska je v dějinách McDonald's prvním případem, kdy řetězec někde "složil své zlaté oblouky", které má ve znaku. Do té doby z tak velkého trhu neodešel. Od března, kdy McDonald's v Rusku zavřel stovky svých provozoven, měl s tímto krokem spojené náklady kolem 55 milionů dolarů měsíčně, uvádí AP.

Govor, který měl licenci na provozování 25 restaurací McDonald's na Sibiři, začal bývalé restaurace McDonald's otevírat pod novým názvem Vkusno a točka, v překladu Chutně a tečka.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 26 minutami

Z potrubí Nord Stream 1 uniká plyn, varuje švédský námořní úřad

Švédsko vydalo varování v souvislosti se dvěma úniky zemního plynu z podmořského potrubí Nord Stream 1. Úniky nastaly ve švédských a dánských vodách a byly lokalizovány severovýchodně od dánského ostrova Bornholm. Není jasné, co úniky způsobilo. V pondělí zaznamenaly dánské úřady unik plynu z nefunkčního plynovodu Nord Stream 2.

Zdroj: ČTK
Další zprávy