Rohlik.cz změnil odměňování kurýrů. Přijdeme o peníze, bouří se na Facebooku

Ekonomika Ekonomika
8. 1. 2022 18:28
On-line supermarket Rohlik.cz začne své kurýry odměňovat podle kvality odvedené služby. Roli bude nově hrát nejen hodnocení zákazníka, ale třeba i chování kurýra za volantem. Společnost avizuje, že cílem není snížení peněz, ale naopak odměna za špičkové služby. Kurýři se ovšem nižších odměn obávají a na sociálních sítích se proti novému systému bouří.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Pod facebookovým příspěvkem on-line supermarketu Rohlik.cz propagujícím instantní kaši se v pátek objevily stovky rozčílených reakcí kurýrů a jejich rodinných příslušníků. Kurýři měli na konci pracovního týdne obdržet sms s informací o nových pravidlech odměňování a spočítali si, že vydělají výrazně méně než v současnosti. V příspěvcích používají hashtag #Nebertekurýrůmpeníze. 

"Z vašich služeb jsem byla nadšená. Jsem však manželka kurýra a jsem přesvědčená, že výrazné náhlé změny v hodnocení, které jste dnes komunikovali, nelze obhájit snahou o vyšší bezpečnost. Vnímala jsem vás jako fér společnost, která se skvěle chová ke svým zákazníkům, a předpokládala jsem, že stejný přístup máte i ke svým partnerům a zaměstnancům. I ze zoufalých komentářů tady vnímám, že to tak není," píše pod příspěvkem jedna z uživatelek.

Podpora na sociální síti se snaží situaci uklidnit argumentem, že cílem změny není peníze kurýrům brát, ale naopak odměnit je za špičkové služby a motivovat k dodržování standardů. "Právě proto je v novém ceníku zohledněna zpětná vazba od klientů nebo bezpečnost při řízení. Nepředpokládáme, že by měli naši boží kurýři problém udržet si svou laťku," píše za společnost Anna.

Eliška z podpory Rohlik.cz dodává, že dnešní ceník podle společnosti vesměs nerozlišoval mezi špičkovou a průměrnou kvalitou práce kurýrů a jejich služeb. "My jsme tu ale pro zákazníka a chceme, aby byl maximálně spokojený. Druhou důležitou součástí naší služby je i bezpečnost v dopravním provozu. Tady opět reagujeme na silnou zpětnou vazbu ze strany veřejnosti," vysvětluje.

Kurýři jsou ale přesvědčeni, že klíčové je zejména snížení ceny za doručenou zakázku. "I v případě získání maximálních bonusů je to podle nových pravidel o 16 korun na zakázku méně. Prakticky to znamená, že při starém ceníku si kurýr vydělal při pěti stech zakázkách 39 250 hrubého a při novém ceníku 31 500 hrubého, a to bez odečtení sociálního a zdravotního pojištění," uvedl pro Hospodářské noviny (HN) jeden z nich.

Podle kurýrů navíc nejde o motivační systém, protože stoprocentních bonusů není podle nich pokaždé možné dosáhnout. Hodnocení jim zákazník může strhnout i za věci, za které samotný řidič nemůže, jako je například chybějící položka v nákupu.

Společnost na svém facebookovém profilu u videa, kde se k situaci vyjadřuje i ředitel Rohlik.cz Olin Novák, dále uvedla, že koordinátoři s kurýry nový systém hodnocení osobně řeší a v příštích dnech ještě budou.

"V srpnu jsme všem kurýrům významně navýšili odměny, protože jsou pro nás naprosto zásadní. Spokojení kurýři dělají spokojené zákazníky, proto jsou naše odměny kurýrům mezi 50-70 tisíci Kč měsíčně. A tak to i zůstane, většina našich kurýrů je skvělá. Máme ale i takové, kteří občas nějaký prohřešek provedou, takže pokud má některý kurýr horší hodnocení od zákazníků nebo nejezdí bezpečně, o část té navýšené odměny přijde. Ale týká se to jen menšiny kurýrů, naším cílem není ušetřit peníze na odměnách kurýrů," argumentuje firma.

Společnost Rohlik Group vznikla v roce 2014. Uplynulý kalendářní rok uzavřela s obratem přes 300 milionů eur (7,8 miliardy korun), což je roční nárůst o více než 100 procent, a s 750 000 zákazníky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Házenkáři Španělska vyhráli na ME i pátý zápas a míří do semifinále

Házenkáři Španělska vyhráli na mistrovství Evropy i pátý zápas a jsou blízko postupu do semifinále. Dvojnásobní úřadující šampioni dnes ve svém druhém duelu ve čtvrtfinálové skupině v Bratislavě porazili Rusko těsně 26:25.

Španělé, kteří byli v základní skupině jediným přemožitelem českého týmu, byli dnes blízko první bodové ztrátě na turnaji. Rusko ve 41. minutě vedlo 22:18 a krátce před koncem měl ještě šanci vyrovnat ze sedmičky Igor Soroka, ale trefil tyč. Nejlepším střelcem vítězů byl se sedmi góly Agustín Casado.

Mistři Evropy z let 2018 a 2020 vedou tabulku skupiny II s plným počtem šesti bodů před čtyřbodovými Švédskem a Norskem. Vicemistři světa Švédové, kteří se dostali do čtvrtfinálové fáze po remíze s českým mužstvem v závěrečném utkání základní skupiny, porazili jednoznačně 28:18 poslední Polsko. Norsko zdolalo 28:23 koronavirem zdecimovaný tým Německa.

Mistrovství Evropy házenkářů - čtvrtfinálová skupina II v Bratislavě:

Rusko - Španělsko 25:26 (11:12), Polsko - Švédsko 18:28 (6:14), Německo - Norsko 23:28 (12:14).

Tabulka:

1. Španělsko 3 3 0 0 87:76 6
2. Norsko 3 2 0 1 92:77 4
3. Švédsko 3 2 0 1 85:73 4
4. Německo 3 1 0 2 76:80 2
5. Rusko 3 1 0 2 71:77 2
6. Polsko 3 0 0 3 72:100 0
Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Barmský soud odsoudil k trestu smrti dva prodemokratické aktivisty

Barmský vojenský soud v pátek odsoudil k trestu smrti dva prodemokratické aktivisty. O vyneseném rozsudku informovala v oficiálním prohlášení vojenská junta, která převzala moc v Barmě po loňském převratu, při němž svrhla demokraticky zvolenou vládu vedenou Do Aun Schan Su Ťij a její Národní ligou pro demokracii (NLD). Barma nicméně už celé desítky let žádnou popravu nevykonala.

Podle informací agentury AFP byl k trestu smrti na základě protiteroristického zákona odsouzen člen NLD a bývalý poslanec Maun Ťjo. Stejný trest od vojenského tribunálu dostal také přední prodemokratický aktivista Ťjo Min Yu, známější pod přezdívkou "Kou Jimmy".

Vojenská junta v rámci své snahy rozdrtit disent v zemi odsoudila k trestu smrti desítky aktivistů brojících proti vojenskému převratu.

NLD držitelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij vyhrála s převahou volby v listopadu 2020. V únoru 2021 pak těsně předtím, než mohla její vláda zahájit druhý pětiletý mandát, následoval vojenský puč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy