Vánoce se v Česku scvrkly do dvou slov. Dříve byla i koleda vzdorem proti režimu

Ekonomika Ekonomika
23. 12. 2019 17:37
Rodina a televize. To jsou slova, která v současnosti vystihují pro většinu Čechů Vánoce. Méně je slaví muži i lidé se základním vzděláním, naopak kladný vztah k oslavě Vánoc mají zejména mladší ročníky s vysokou školou, ukazuje průzkum řetězce Tesco. Tradiční zvyky pomalu uvadají, Ladovské Vánoce bychom už hledali marně. Za socialismu tyto svátky zcivilněly, i koleda byla vzdorem proti režimu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

"Vánoční svátky byly a jsou nejdůležitějšími svátky i z toho důvodu, že historickým vývojem v podstatě nebyly extrémně narušené, naopak oslava Vánoc mohla v době komunismu představovat i jistý vzdor - stačilo koledy o narození Ježíše zpívat v paneláku, ve kterém bylo vše slyšet. Vánoce tak přešly do určité 'občanské' roviny," popisuje kurátorka Etnografického ústavu při Moravském zemském muzeu Jana Poláková.

Bez ohledu na společenské změny, které přinesla sametová revoluce, tráví Češi nejraději vánoční čas u televizních pohádek a cukroví si vyrábějí raději sami. "Právě rodinné návštěvy, sledování pohádek a vlastnoručně pečené cukroví se udržely mezi nejoblíbenějšími zvyky a tradicemi, které uznává většina Čechů," uvádí autoři průzkumu.

Foto: Tesco

Za útěky k rodině podle nich stojí současná vysoká míra komercializace, která nevyhovuje stále většímu počtu lidí: "Místo komerce a masovosti utíkají lidé k rodině, na kterou jindy nemají moc času, a tradicím, které připomínají staré dobré časy, i když třeba žádné nebyly," dodává Poláková.

V současnosti si Češi podle výsledků výzkumu stále více zakládají na patřičné vánoční prezentaci. Od sametové revoluce právě sváteční dekorace a zdobení bytů výrazně vzrostlo.

Naopak tradiční živý stromeček byl v průběhu let postupně vytlačován nejen tím umělým, který nyní vlastní čtvrtina domácností, ale mnohdy i ostatními dekoracemi, jako jsou třeba jen větvičky jehličnanů ve váze.

"Výjevy vlastní idylickým Vánocům z obrazů Josefa Lady bychom v českých domácnostech dnes už hledali marně - klesá počet domácností, které se rozhodnou navštívit tradiční půlnoční mši," dodávají autoři výzkumu. Tento zvyk podle nich dodržuje už jen necelých 20 procent respondentů.

O polovinu méně Čechů také vyšle na vodu tradiční svíčku na lodičce ze skořápky a jen sedm procent dotazovaných se pustí do dříve oblíbeného věštění s olovem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 49 minutami

Němečtí ekologové žalují BMW a Mercedes kvůli výrobě aut se spalovacími motory

Německá ekologická organizace Deutsche Umwelthilfe (DUH) zažalovala automobilky BMW a Mercedes-Benz. Chce tyto německé podniky soudní cestou přimět k tomu, aby do roku 2030 ukončily výrobu automobilů se spalovacím motorem. Informovala o tom agentura DPA.

Šéf DUH Jürgen Resch uvedl, že automobilky BMW a Mercedes-Benz svými nynějšími vozy porušují "základní právo na ochranu klimatu". "Budeme soudní cestou prosazovat konec naftových a benzinových osobních automobilů od roku 2030," dodal.

Organizace žaloby podala v pondělí, kdy vypršel termín, do kterého měly automobilky odpovědět na její předžalobní výzvu. Ta požadovala právě ukončení výroby automobilů se spalovacím motorem do roku 2030, což však podniky podle očekávání odmítly.

Automobilka Mercedes-Benz v reakci na žalobu uvedla, že se bude bránit "všemi právními prostředky". Firma plánuje dosáhnout klimatické neutrality svých aut do roku 2039. Konkurent BMW sdělil, že do roku 2030 hodlá snížit emise oxidu uhličitého z provozu, výroby i likvidace svých vozů o 40 procent.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Fotbalisté Olomouce zdolali Vlašim 2:1 a jsou prvními osmifinalisty MOL Cupu

Fotbalisté Olomouce ve 3. kole MOL Cupu vyhráli ve Vlašimi 2:1 a stali se prvními osmifinalisty tohoto pohárového ročníku. Hanácký favorit se s druholigovým soupeřem trápil, vítězný gól vstřelil Kryštof Daněk až v 79. minutě.

Olomoučtí začali ve Vlašimi dobře a už v šesté minutě je poslal do vedení Zmrzlý. Hráči Sigmy pojistku nepřidali, blízko byl Hála, ale autor šesti gólů v ligové sezoně napálil břevno.

Šance měli i domácí a v 66. minutě srovnal Broukal hlavou po rohu. V závěru duel rozhodl Daněk, který zakončil akci Šípa a Hály.

Zdroj: ČTK
Další zprávy