Vánoce se v Česku scvrkly do dvou slov. Dříve byla i koleda vzdorem proti režimu

Ekonomika Ekonomika
23. 12. 2019 17:37
Rodina a televize. To jsou slova, která v současnosti vystihují pro většinu Čechů Vánoce. Méně je slaví muži i lidé se základním vzděláním, naopak kladný vztah k oslavě Vánoc mají zejména mladší ročníky s vysokou školou, ukazuje průzkum řetězce Tesco. Tradiční zvyky pomalu uvadají, Ladovské Vánoce bychom už hledali marně. Za socialismu tyto svátky zcivilněly, i koleda byla vzdorem proti režimu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

"Vánoční svátky byly a jsou nejdůležitějšími svátky i z toho důvodu, že historickým vývojem v podstatě nebyly extrémně narušené, naopak oslava Vánoc mohla v době komunismu představovat i jistý vzdor - stačilo koledy o narození Ježíše zpívat v paneláku, ve kterém bylo vše slyšet. Vánoce tak přešly do určité 'občanské' roviny," popisuje kurátorka Etnografického ústavu při Moravském zemském muzeu Jana Poláková.

Bez ohledu na společenské změny, které přinesla sametová revoluce, tráví Češi nejraději vánoční čas u televizních pohádek a cukroví si vyrábějí raději sami. "Právě rodinné návštěvy, sledování pohádek a vlastnoručně pečené cukroví se udržely mezi nejoblíbenějšími zvyky a tradicemi, které uznává většina Čechů," uvádí autoři průzkumu.

Foto: Tesco

Za útěky k rodině podle nich stojí současná vysoká míra komercializace, která nevyhovuje stále většímu počtu lidí: "Místo komerce a masovosti utíkají lidé k rodině, na kterou jindy nemají moc času, a tradicím, které připomínají staré dobré časy, i když třeba žádné nebyly," dodává Poláková.

V současnosti si Češi podle výsledků výzkumu stále více zakládají na patřičné vánoční prezentaci. Od sametové revoluce právě sváteční dekorace a zdobení bytů výrazně vzrostlo.

Naopak tradiční živý stromeček byl v průběhu let postupně vytlačován nejen tím umělým, který nyní vlastní čtvrtina domácností, ale mnohdy i ostatními dekoracemi, jako jsou třeba jen větvičky jehličnanů ve váze.

"Výjevy vlastní idylickým Vánocům z obrazů Josefa Lady bychom v českých domácnostech dnes už hledali marně - klesá počet domácností, které se rozhodnou navštívit tradiční půlnoční mši," dodávají autoři výzkumu. Tento zvyk podle nich dodržuje už jen necelých 20 procent respondentů.

O polovinu méně Čechů také vyšle na vodu tradiční svíčku na lodičce ze skořápky a jen sedm procent dotazovaných se pustí do dříve oblíbeného věštění s olovem.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Sněmovna nevydala poslankyni SPD Maříkovou k stíhání za výroky o migrantech

Policie nyní nebude moci obvinit poslankyni SPD Karlu Maříkovou za její výroky o migrantech, které v minulosti napsala na sociální síti. Sněmovna ji ve středu k trestnímu stíhání zhruba po tříhodinové debatě nevydala, jak už dřív doporučil mandátový a imunitní výbor.

Pro vydání poslankyně hlasovalo pět ze 165 přítomných poslanců. Proti jich bylo 138.

Maříková loni v lednu na svém profilu na Facebooku přirovnala migranty k invazivním druhům rostlin a zvířat, jimž by měl být zakázán vstup do Evropské unie. Jejími výroky se později začala zabývat policie pro podezření z přečinu podněcování k nenávisti a hanobení národa, rasy nebo etnika.

Verdikt sněmovny neznamená, že případ úplně končí. Policisté by mohli Maříkovou obvinit potom, co přestane být političkou chráněnou imunitou.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Po smrti černocha v Minneapolis vyšly do ulic stovky lidí, policie zasáhla slzným plynem

Policie v americkém městě Minneapolis rozháněla slzným plynem stovky demonstrantů, kteří se shromáždili na protest proti úmrtí černocha George Floyda. Informoval o tom list The Guardian. Floyd zemřel v pondělí poté, co mu při zatýkání klečel bělošský policista několik minut na krku, ačkoliv muž opakovaně říkal, že nemůže dýchat, a strážníka prosil, aby jej nezabíjel.

V ulicích kolem místa incidentu se sešel dav místních obyvatel, který zablokoval dopravu v blízkém okolí. Řada z protestujících měla nápisy vyzývající k ukončení policejní brutality, zatímco někteří vykřikovali "stíhejte policii". Podle The Guardian šlo o jedno z největších shromáždění, jaké kdy město Minneapolis zažilo.

Značně rozzuřený zástup se i přes silný déšť následně vydal směrem k místní policejní stanici, kde se střetl s hlídkujícími policisty. Někteří protestující rozbili okna stanice, zatímco jiní sprejovali na zaparkovaná policejní auta. Demonstranti také házeli na policisty lahve. Policie reagovala slzným plynem a zábleskovými granáty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy