Vánoce se v Česku scvrkly do dvou slov. Dříve byla i koleda vzdorem proti režimu

Ekonomika Ekonomika
23. 12. 2019 17:37
Rodina a televize. To jsou slova, která v současnosti vystihují pro většinu Čechů Vánoce. Méně je slaví muži i lidé se základním vzděláním, naopak kladný vztah k oslavě Vánoc mají zejména mladší ročníky s vysokou školou, ukazuje průzkum řetězce Tesco. Tradiční zvyky pomalu uvadají, Ladovské Vánoce bychom už hledali marně. Za socialismu tyto svátky zcivilněly, i koleda byla vzdorem proti režimu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

"Vánoční svátky byly a jsou nejdůležitějšími svátky i z toho důvodu, že historickým vývojem v podstatě nebyly extrémně narušené, naopak oslava Vánoc mohla v době komunismu představovat i jistý vzdor - stačilo koledy o narození Ježíše zpívat v paneláku, ve kterém bylo vše slyšet. Vánoce tak přešly do určité 'občanské' roviny," popisuje kurátorka Etnografického ústavu při Moravském zemském muzeu Jana Poláková.

Bez ohledu na společenské změny, které přinesla sametová revoluce, tráví Češi nejraději vánoční čas u televizních pohádek a cukroví si vyrábějí raději sami. "Právě rodinné návštěvy, sledování pohádek a vlastnoručně pečené cukroví se udržely mezi nejoblíbenějšími zvyky a tradicemi, které uznává většina Čechů," uvádí autoři průzkumu.

Foto: Tesco

Za útěky k rodině podle nich stojí současná vysoká míra komercializace, která nevyhovuje stále většímu počtu lidí: "Místo komerce a masovosti utíkají lidé k rodině, na kterou jindy nemají moc času, a tradicím, které připomínají staré dobré časy, i když třeba žádné nebyly," dodává Poláková.

V současnosti si Češi podle výsledků výzkumu stále více zakládají na patřičné vánoční prezentaci. Od sametové revoluce právě sváteční dekorace a zdobení bytů výrazně vzrostlo.

Naopak tradiční živý stromeček byl v průběhu let postupně vytlačován nejen tím umělým, který nyní vlastní čtvrtina domácností, ale mnohdy i ostatními dekoracemi, jako jsou třeba jen větvičky jehličnanů ve váze.

"Výjevy vlastní idylickým Vánocům z obrazů Josefa Lady bychom v českých domácnostech dnes už hledali marně - klesá počet domácností, které se rozhodnou navštívit tradiční půlnoční mši," dodávají autoři výzkumu. Tento zvyk podle nich dodržuje už jen necelých 20 procent respondentů.

O polovinu méně Čechů také vyšle na vodu tradiční svíčku na lodičce ze skořápky a jen sedm procent dotazovaných se pustí do dříve oblíbeného věštění s olovem.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy