Rodiče utratí za školní pomůcky šest miliard korun. Slevy přijdou po prvním září

ČTK ČTK
28. 8. 2018 10:53
Další peníze spolknou náklady na kroužky i další výdaje související se školní docházkou. Dohromady tak Češi utratí více než patnáct miliard korun.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Praha - Za školní pomůcky a další nutnou výbavu utratí čeští rodiče letos celkem 5,8 miliardy korun. Pokud se připočtou náklady na mimoškolní aktivity, částka se zvýší na 15,1 miliardy korun.

Z průzkumu agentury NMS Market Research pro společnost Provident Financial dále vyplývá, že výdaje za školní pomůcky a další nezbytnou výbavu jen na začátku školního roku činí v průměru 3000 korun za dítě. Tato částka se ovšem mění s věkem dítěte.

"Za žáka na prvním stupni zaplatí rodiče na začátku školního roku v průměru 2500 korun, u dětí navštěvujících druhý stupeň je částka o 800 korun vyšší. V případě středoškoláků náklady dosahují 3700 korun, u vysokoškoláků 5100 korun," uvedl hlavní analytik Providentu Tomáš Černý.

Nákupem výbavy na začátku roku ovšem výdaje nekončí. Rodiče odhadují, že v jeho průběhu utratí za věci související se školní docházkou v průměru dalších 10 000 korun. K tomu je nutné připočítat náklady na kroužky, dosahující v průměru 5560 korun za rok. Dohromady tak Češi utratí 15,1 miliardy korun.

Základní školy navštěvuje v ČR 926 000 žáků, střední školy 422 000 studentů, konzervatoře 4000 studentů, vyšší odborné školy 20 000 studentů a vysoké školy 299 000 studentů, uvedla dále firma.

Podle analýzy společnosti Česká distribuční je letos v nabídce obchodů podstatně více speciálních školních potřeb pro děti, jako jsou ergonomické psací potřeby, výbava pro leváky, logopedické pomůcky, zábavné elektronické tužky nebo stíratelný sešit umožňující opětovný nácvik psaní. Širší je také výběr ergonomických batohů a aktovek.

Pomůcky pro děti se speciálními potřebami nově nabízejí například hypermarkety Globus. "Ve všech hypermarketech nově nabízíme různé pomůcky v podobě logopedických knih či pracovních listů na rozvoj grafomotoriky, protože právě špatná výslovnost a nesprávné držení těla i psacích potřeb patří mezi nejčastější problémy prvňáčků," uvedla mluvčí Pavla Hobíková.

S blížícím se začátkem školního roku přibývá nabídek obchodníků na školní výbavu. Největší slevy jsou obvykle po 1. září, kdy vrcholí poptávka.

Průzkumu agentury NMS Market Research se zúčastnilo 500 respondentů.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
Další zprávy