Rodiče školáků, připravte si peněženky

Kristina Procházková
30. 8. 2006 0:00
Praha - Na nástup do školy je třeba připravit dítě i rodinný rozpočet. Letos poprvé rodiče dostávají od státu 1000 korun. Uvnitř: Přehled cen

Už miliony korun vyplatily úřady rodičům dětí, které se chystají do první třídy. Pro ně je totiž určeno takzvané pastelkovné. Tisíc korun je však na pomůcky pro prvňáky málo, jak ukazuje cenový přehled (viz níže).

Miliony na prvňáky nestačí

Stát se letos prvně rozhodl rodičům pomoci s výdaji, které provázejí nástup dítěte do školních lavic. Tisíc korun je určeno pro každého prvňáka, na kterého zároveň rodiče pobírají přídavek. Těch je 83 procent.

Obchodníci navíc čekají, že ceny školních pomůcek budou v nejbližší době růst. Kvůli drahé ropě pravděpodobně zdraží potřeby vyrobené z plastu, například obaly nebo pravítka.

Úřady začaly takzvané pastelkovné vyplácet v červenci. Rodiče se o něj musí přihlásit nejpozději za dvanáct měsíců, tedy na jaře příštího roku. Ministerstvo práce a sociálních věcí počítá, že ho pastelkovné přijde asi na dvaaosmdesát milionů korun.

Rodičovské devatero

Odborníci radí, aby nákupu pomůcek vždycky předcházelo zdravé uvažování. Rodiče by měli mít na mysli následující pravidla:

  • 1. Před nákupem se ptejte ve škole, co bude vaše dítě opravdu potřebovat - kolik sešitů, kružítek, pravítek, jaké učebnice atd. Tuto informaci mnohdy můžete získat ještě před prázdninami.
  • 2. Myslete na to, zda jsou školní pomůcky přiměřené věku vašeho potomka: třípatrový penál s mnoha barvičkami a kružítkem je pro prvňáka opravdu zbytečný - vaší peněžence odlehčí, a dítěti naopak zbytečně zatíží aktovku.
  • 3. Děti často nejsou na věci opatrné, takže hlavně menším školákům nekupujte drahé kvalitní psací potřeby - mohou se rozbít nebo ztratit. Při nákupu v papírnictví s obsluhou vám jistě poradí.
  • 4. Když nakupujete penál nebo aktovku s vybavením, ověřte si, jestli jsou tyto pomůcky funkční a trvanlivé. Pokud například budou v penálu tupé nůžky nebo rozvrzané pero, může se stát, že vše budete nakupovat znovu.
  • 5. Nedejte na reklamu ani na případné naléhání dítěte a nekupujte pomůcky s motivy hrdinů, kteří jsou právě in. Jednak se penál nebo brašna zbytečně prodraží, jednak mohou brzy vyjít z módy.
  • 6. Hodně pomůcek může váš mladší potomek zdědit po starším sourozenci nebo po dětech vašich přátel a příbuzných. Zvlášť třeba oblečení na tělocvik nebo bačkory starší dítko mnohdy nestačí ani obnosit, a už z nich vyroste. Opakovaně používat se dají i pravítka, kružítka, kalkulačka a další pomůcky.
  • 7. Nenakupujte zbytečně učebnice. Školákovi je zapůjčí, a rozhodně není nutné, aby měl sadu učebnic i doma, aby se s nimi nemusel nosit ze školy a zpátky.
  • 8. Na začátku školního roku mívají velké obchodní řetězce slevy na pomůcky, ptejte se proto po nabídkových letácích.
  • 9. Ne vždy by ale cena měla být hlavním kritériem výběru: například brašna by měla být lehká, přiměřeně velká, přizpůsobovat se tvaru zad, mít reflexní odrazky kvůli bezpečnosti atd. Podobně přezůvky by měly být pohodlné a zdravotně vhodné a tak dále.

Na kolik to všechno přijde?

V následující tabulce jsou shrnuty ceny některých pomůcek, vycházejí z nabídky hypermarketů. I přesto, že se jedná o akční ceny, dokládají, že vybavit školáka kompletně stojí víc než tisíc korun.

Příklady cen některých školních pomůcek (zaokrouhleno)
brašna, batoh 400 Kč
bačkory 60 Kč
cvičky 80 Kč
penál nebo pouzdro na psací potřeby 46 Kč
penál vybavený 90 Kč
tužky (10 ks) 6 Kč
mikrotužka 4 Kč
pero 30 Kč
sešity (dle formátu) 1 Kč - 16 Kč
obaly na sešity (sada) 60 Kč
kružítko 15 Kč
trojúhelník, pravítko 30 cm, úhloměr (sada) 18 Kč
guma 5 Kč
pastelky (12) 10 Kč
vodové barvy + štětce 25 Kč
temperové barvy + štětce 80 Kč
nůžky 7 Kč
kufřík na výtvarnou výchovu 100 Kč
krabice na svačinu 30 Kč
kalkulačka s funkcemi 200 Kč

Navíc, nákupem náklady rodičů nekončí. Na začátku školního roku se totiž obvykle platí za zájmové kroužky, do kterých potomek dochází, a pokud je dítě větší a potřebuje třeba počítač (a třeba i trvalý přístup na internet), může být díra v peněžence ještě větší. Žáci v soukromých školách se pochopitelně prodraží ještě o školné.

S postupem času také počítejte s náklady na různé pomůcky (třeba materiál na vyšívání, zástěru nebo plášť do vaření apod.) nebo na nahrazení vysloužilých či ztracených součástí vybavení a oděvu.

Tip: Nezapomeňte nakoupit či prodat akcie. Letní Burzovní hra vám nabízí nové, zajímavé a hodnotné ceny! Hrajte s námi a vydělejte!

 

Právě se děje

Další zprávy