Robot v supermarketu dostal výpověď už po týdnu. Odrazoval zákazníky a špatně jim radil

Ondřej Neufus Petr Kučera Ondřej Neufus, Petr Kučera
24. 1. 2018 6:16
Když vedení rodinného řetězce po týdnu rozhodlo o konci projektu, překvapila je reakce zaměstnanců.
Robot Fabio.
Robot Fabio. | Foto: BBC

Edinburgh - Zpříjemnit a usnadnit lidem nákup měl robot pojmenovaný Fabio, kterého testoval rodinný podnik provozující několik obchodů Margiotta ve skotském Edinburghu. Experiment v supermarketu ale nečekaně skončil už po týdnu. Tento nový "zaměstnanec" totiž zákazníky spíše znervózňoval, než aby jim pomáhal.

Metr a dvacet centimetrů vysoký robot, kterého vyvinuli vědci z edinburské univerzity Heriot-Watt, měl vítat zákazníky. S každým si chtěl plácnout nebo ho obejmout, a když by jim poradil, kde třeba najít steaky, měl přihodit i vtip nebo slovní hříčku. Jenže většina návštěvníků se snažila Fabiovi vyhnout.

Pracovník, vědci oficiálně nazvaný ShopBot, měl problémy porozumět, když byl v okolí hluk. Dával také příliš obecné rady. Například na otázku, kde najít sýr, odpovídal prostě "sýr je v chladničce". A zákazníky, kteří hledali pivo, odkazoval pouze do sekce s alkoholem.

Robot se také snažil povzbudit zákazníky, aby vyzkoušeli vzorky zdarma. Během 15 minut ale dokázal nabídnout jen dva, zatímco jeho lidský protějšek dvanáct.

Když vedení rodinného řetězce po týdnu rozhodlo o konci projektu, překvapila je reakce zaměstnanců. Zatímco nakupující si možná oddechli, personál bral Fabia jako ztrátu člena týmu. Jeden ze zaměstnanců se prý dokonce rozplakal, když robota uklízeli do krabice.

"Báli jsme se, že jej zaměstnanci budou naopak považovat za hrozbu. Ve skutečnosti jim ovšem pomáhal s nudnými úkoly, jako stále dokola opakovat zákazníkům, kde co najdou. To považuji za úspěch," řekl webu The Telegraph jeho tvůrce, profesor Oliver Lemon z univerzity.

Projekt dokumentovala britská BBC v rámci pořadu Šest robotů s námi, který se zabývá tématem nahrazování lidských zaměstnanců umělými.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Soudce pustil z vazby ženu obviněnou z krádeže laptopu Pelosiové

Americký soudce rozhodl propustit z vazby Riley June Williamsovou, která je obviněna z podílu na krádeži laptopu z kanceláře předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové při nedávném útoku na Kapitol. Podle soudního rozhodnutí musí 22letá žena zůstat pod dohledem své matky, nesmí cestovat a v pondělí se má dostavit k federálnímu soudu ve Washingtonu k projednání případu.

Williamsová je z Pensylvánie a obviněna je z krádeže, bránění spravedlnosti, nepovoleného vstupu a výtržnictví spáchaného na půdě Kapitolu. Podle soudce Martina Carlsona jde o vážná obvinění. Ve prospěch Williamsové podle něj svědčí její dosud čistý trestní rejstřík.

Příznivci minulého prezidenta Donalda Trumpa vnikli do Kapitolu 6. ledna, kdy se sešly obě komory Kongresu k poslednímu stvrzení výsledku listopadových prezidentských voleb. Několik hodin tam rabovali, zákonodárci se museli ukrývat na bezpečném místě. Federální úřad pro vyšetřování se nyní snaží výtržníky identifikovat, Williamsovou údajně poznal na jednom ze zveřejněných videí její bývalý partner. Tvrdil, že žena doufala, že se jí podaří laptop Pelosiové prodat ruské tajné službě. Na videu je žena podobná Williamsové zachycená, jak volá na výtržníky, aby šli po schodech nahoru. Na jiném snímku je ji vidět, jak vychází z Pelosiové kanceláře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy