Rizikových internetových obchodů v Česku rychle přibývá, varuje ČOI

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
Aktualizováno 20. 3. 2018 15:35
Zatímco v letech 2015 a 2016 inspekce zveřejnila varování před čtyřmi rizikovými e-shopy za celý rok, loni to bylo již 131 e-shopů.
Jeden z e-shopů, které ČOI označila jako rizikové.
Jeden z e-shopů, které ČOI označila jako rizikové. | Foto: Eurorcrally

Praha - V Česku rychle přibývá rizikových internetových obchodů. Ty často vznikají na "opuštěných" doménách s dobrou historií. Vyplývá to z informací České obchodní inspekce (ČOI).

Příkladem jsou nejfilm.cz, krajzlin.cz nebo eurorcrally.cz - poslední doménu používal spolek modelářů rádiově ovládaných modelů aut, posléze ji však včas nezaplatil, a tak o ni přišel. Dnes je na webu nabídka bot od anonymního prodejce, nákup zde je však značně rizikový.

Zatímco v letech 2015 a 2016 inspekce zveřejnila ročně varování před čtyřmi rizikovými e-shopy, loni to bylo již 131 e-shopů. Tyto obchody mají často neznámé provozovatele. Podle ČOI se ale ani zdaleka nejedná o výčet všech existujících rizikových stránek.

"V tuto chvíli bohužel neexistuje žádný právní nástroj, jak by bylo možné okamžitě zablokovat vysoce rizikové podvodné stránky. Podobný problém s podvodnými weby přitom řeší prakticky celá Evropa," uvedl ministr průmyslu a obchodu v demisi Tomáš Hüner (za ANO).

Loni obchodní inspekce zjistila při kontrolách e-shopů pochybení v 88 procentech případů a jejich provozovatelům uložila 973 pokut za 5,6 milionu korun. Celkem inspektoři provedli 1085 kontrol internetových obchodů, především těch, na které si spotřebitelé stěžovali či byly považovány za rizikové.

"Oproti roku 2016 se situace v této kontrolní oblasti téměř nezměnila. I nadále provozovatelé e-shopů neinformují spotřebitele o možnosti mimosoudního řešení spotřebitelských sporů, o uplatnění a způsobu reklamace nebo používají klamavé obchodní praktiky," uvedl ředitel ČOI Mojmír Bezecný. Stížností spotřebitelů loni přišlo inspekci 5937.

Inspekce dosud na internetu varovala před zhruba 250 on-line obchody. Nově vyhledávač Seznam.cz omezuje pozici těchto obchodů ve výsledcích vyhledávání či při hodnocení na webu Zbozi.cz. Antivirový program Eset zase před těmito stránkami varuje své uživatele.

V ČR loni přibylo meziročně 3900 e-shopů, celkem jich tak bylo 40 100, ukazují údaje portálu Heureka.cz. Podle odborníků jejich počet i nadále poroste. V Česku je v přepočtu na obyvatele nejvíce e-shopů v Evropě.

Podle analytika pro internetový trh Martina Petráška ze společnosti FG Forrest je rolí státu zakročit proti podvodným e-shopům. Místo aby ČOI vydávala varování, měla by po odhalení podvodného e-shopu následovat okamžitá hmatatelná sankce, tedy jeho zablokování, uvedl. "Bude tedy zajímavé sledovat, zda se stát ujme ochrany spotřebitelů se stejnou rozhodností, jako když v boji proti daňovým únikům přišel - poměrně rychle - s blokací nelegálních sázkařských serverů," dodal Petrášek.

Podíl českých internetových obchodů na maloobchodních tržbách loni poprvé překročil deset procent. V roce 2017 stouply tržby e-shopů o 18 procent na 115 miliard korun.

Podle údajů E-commerce Europe za rok 2016 patří ČR mezi země s největším podílem on-line nákupů v Evropě. Žebříček vede Dánsko s podílem 24 procent, na druhém místě je Británie (20,9 procenta). Následují Německo (11,2 procenta), Irsko (10,2 procenta) a Česko. Nejmenší podíl v maloobchodu mají e-shopy v Bulharsku, kde to je 1,3 procenta.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že opustí Bílý dům, pokud sbor volitelů zvolí novým prezidentem demokrata Joea Bidena

Zdroj: ČTK
Další zprávy