Řetězec H&M spouští novou značku. Nabídne dražší oblečení i věci do domácnosti

Kateřina Šefrová Kateřina Šefrová
30. 3. 2017 15:50
Módní řetězec H&M rozjíždí novou značku Arket. Během podzimu otevře první prodejnu v Londýně, pokračovat bude v dalších evropských městech. Nabídne nadčasové a dražší oblečení - například cena pánské košile začíná na tisícovce.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Stockholm - Švédský módní řetězec Hennes & Mauritz (H&M) otevírá novou síť obchodů pod názvem Arket. Chce v ní prodávat nadčasové dámské, pánské i dětské oblečení a věci do domácnosti různých značek. V některých prodejnách bude i kavárna a restaurace.

Ceny v Arketu mají být trochu vyšší, než jsou lidé zvyklí přímo v H&M. Například cena pánské košile začne na přibližně tisíci korunách.

První prodejnu řetězec otevře na londýnské Regent Street během podzimu. Následovat mají Brusel, Kodaň a Mnichov. Zboží nové značky Arket bude H&M prodávat také online na osmnácti evropských trzích.

"Poohlížíme se po více městech, ale naším hlavním trhem bude Evropa, proto začínáme tady," uvádí marketingový ředitel Arketu Lars Axelsson.

Firma si od nové značky Arket slibuje posílení na trhu. Již delší dobu zaostává za svým největším konkurentem - španělskou firmou Inditex, majitelem obchodů Zara, Stradivarius a Bershka. Podobné zboží prodávají i Topshop, C&A a nově i americký řetězec Forever 21, který na konci září otevřel v Praze obchod.

"Musíme být rychlejší a flexibilnější, abychom se vyrovnali s prudkými změnami v oblasti prodeje módy," řekl podle agentury Reuters šéf společnosti Karl-Johan Persson. H&M tak bude více investovat do logistiky.

Společnosti, která se tradičně zaměřuje na zejména na takzvanou fast fashion − tedy módu, která se snaží kopírovat trendy z přehlídkových mol a co možná nejrychleji a za nízkou cenu je dostat k lidem, poslední dobou klesají výdělky. V prvním účetním čtvrtletí klesl čistý zisk H&M o 3,5 procenta na 2,5 miliardy švédských korun (7,1 miliardy korun).

Za poklesem zisku stojí konkurence, dále rovněž časté slevy a vyšší výdaje na dlouhodobé investice. Silnější dolar zdražil nákupy, dopravu a výrobu oděvů - čtyři pětiny vznikají v Asii, kde H&M platí v dolarech. Problémy řetězci přidělal také britský konkurent Primark, který prodává za velmi nízké ceny. Tato společnost nedávno vstoupila do Německa, které je pro H&M nejsilnějším trhem.

H&M má přes čtyři tisíce obchodů ve více než 60 zemích světa, v Česku má 41 prodejen. Značka Arket není v rámci Hennes & Mauritz, která cílí na náročnější zákazníky. Do portfolia společnosti patří také značky & Other Stories, Cheap Monday, COS a Monki and Weekday.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Rozbory vody z Bečvy po druhém úniku chemikálií potvrdily nadlimitní výskyt niklu

Výsledky rozborů vody z Bečvy, které ve Valašském Meziříčí - Juřince v úterý odpoledne odebrali inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP), prokázaly zvýšené množství niklu. Výsledky nepotvrdily zvýšený obsah kyanidů. Uvedli to mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová a valašskomeziříčský starosta Robert Stržínek (ANO).

Na hladině řeky se v úterý vytvořila pěna. Podle Stržínka se znečištění do Bečvy dostalo z vyústění kanálu vedoucího z areálu rožnovské Tesly, tedy z toho, jímž podle policie před několika týdny do řeky unikl kyanid. "Jsem si plně vědom, že zatím nemáme křížovou kontrolu, tedy výsledky námi odebraných vzorků. Ale vzhledem k tomu, že jsme veřejnost upozornili na nebezpečí, jež by mohlo hrozit, považuji za nutné už nyní všechny uklidnit zprávou, že v řece není jedovatá látka. Jakmile budeme mít výsledky rozborů dalších vzorků, budeme veřejnost informovat," řekl Stržínek.

Nikl není podle inspekce pro člověka významně toxický, patří ale mezi potenciální karcinogeny a je rozšířeným kožním alergenem. Opakovaný kontakt nebo i požití mohou vyvolat přecitlivělost a alergické reakce. Toxicita je pro některé vodní organismy poměrně vysoká, a z tohoto důvodu je jeho přípustná koncentrace v povrchových vodách limitována přísněji než v pitné vodě.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Řecko a Turecko zasáhlo zemětřesení

Část Řecka a Turecka v pátek zasáhlo zemětřesení s ohniskem v Egejském moři v hloubce 16,5 kilometru. Otřesy pocítili i obyvatelé Atén a Istanbulu, píše agentura AP. Ohnisko se nacházelo 13 kilometrů severně od řeckého ostrova Samos. Podle Evropského středomořského seizmologického centra (EMSC) otřes dosáhl síly 6,9 stupně, turecké úřady uvádí sílu 6,6 stupně.

Podle prvních zpráv z tureckých médií největší škody zaznamenalo pobřežní město Izmir, kde žijí tři miliony obyvatel, a jeho okolí. V oblasti se zřejmě zřítilo několik budov. Škody hlásí také řecký ostrov Samos, kde žije 45 000 obyvatel. Podle agentury AFP pobřeží ostrova zasáhlo malé tsunami. Ani z Řecka, ani z Turecka nejsou zatím hlášeni mrtví či ranění.

Další zprávy