Řetězce letos dál navyšují mzdy. Albert svým lidem v září přidá podruhé

ČTK ČTK
21. 6. 2022 11:53
Řetězec Albert ČR zaměstnancům v prodejnách a distribučních centrech od září zvýší mzdy v průměru o tři procenta. Letos jim přidá už podruhé, od ledna jim přilepšil v průměru o čtyři procenta. Reaguje tak na aktuální ekonomickou situaci a prudký růst životních nákladů v souvislosti s vysokou inflací. Uvedl to řekl ředitel komunikace obchodů Albert Jiří Mareček.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ahold

Albert v tuzemsku provozuje kolem 330 prodejen a také tři distribuční centra, zaměstnává zhruba 20 000 lidí. "Od roku 2016 se jedná o osmou velkou vlnu navyšování mezd, zároveň je to ale vůbec poprvé, kdy v jednom roce dochází k druhému, mimořádnému navýšení," uvedl Mareček.

Pracovníkům Kauflandu od března vzrostly mzdy v průměru o čtyři procenta. Většina zaměstnanců na místě asistenta prodeje má navíc podle společnosti ve smlouvě, že od 1. července bude mít mzdu v průměru o další tři procenta vyšší.

Lidl, který stejně jako Kaufland patří do německé maloobchodní skupiny Schwarz, přidal zaměstnancům od února v závislosti na pozici a odpracovaných letech. Nástupní mzda pro prodavače a pokladní v Lidlu při úvazku 40 hodin týdně od 1. února činí 29 700 korun, o 1129 korun více než dříve. V Praze si nový prodavač nebo pokladní vydělá 32 300 Kč místo předchozích 30 857 korun.

Billa od dubna pracovníkům v prodejnách zvýšila mzdy v průměru až o deset procent. V přepočtu si lidé polepšili průměrně o 2000 korun měsíčně. Síť Penny, která je jako Billa součástí mezinárodního obchodního řetězce Rewe, svým pracovníkům v prodejnách, logistických centrech i centrále od března zvedla mzdy v průměru o pět procent. Prodavač v Penny si při práci na plný úvazek bez příplatků vydělá mezi 26 000 až 31 000 korunami v závislosti na délce zaměstnání.

Společnost Tesco v ČR od července zaměstnancům na provozních místech a v distribučním centru zvýší mzdy v průměru o pět procent. Zároveň ruší nástupní mzdové sazby, všichni pracovníci v dané kategorii tak dostanou stejnou tarifní mzdu. To může znamenat nárůst mzdy v průměru až o 15 procent, uvedla dříve firma.

Mzda českého prodavače podle portálu Platy.cz činí od 20 000 Kč po 39 000 korun hrubého měsíčně v závislosti na regionu a zaměstnavateli. Průměrná mzda v ČR podle Českého statistického úřadu v prvním čtvrtletí letošního roku meziročně vzrostla o 7,2 procenta na 37.929 korun. Zaměstnanci si tak polepšili v průměru o 2533 korun. Po započtení inflace ale měsíční výdělek ve srovnání se stejným obdobím loňského roku průměrně klesl o 3,6 procenta.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 49 minutami

Hasiči zasahují u požáru haly u Čelákovic, vyhlásili třetí stupeň poplachu

Hasiči zasahují u požáru haly v Zápech u Prahy, vyhlásili třetí stupeň poplachu ze čtyř, v hale jsou uskladněny zřejmě autodíly, oleje a plynové lahve, hrozí zřícení konstrukce, řekla mluvčí středočeských hasičů Dagmar Zemanová.

"Požár byl hlášen před 20:00, je v plném rozsahu a hrozí pád konstrukce, na místě je 30 vozidel a 17 jednotek, vypomáhají i pražské," řekla Zemanová. Požár podle ní zřejmě způsobí velkou škodu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

"Vypil jsem příliš mnoho." Britský poslanec rezignoval poté, co sexuálně napadl dva muže

Britský konzervativec Christopher Pincher rezignoval na vládní post náměstka hlavního whipa kvůli údajnému sexuálnímu napadení dvou mužů, které údajně v opilosti osahával ve stranickém klubu v centru Londýna. Konzervativní strana jej v pátek vyloučila z poslaneckého klubu a v Dolní sněmovně bude pokračovat jako nezařazený, uvedla stanice BBC. Whip je vybraným poslancem, který dohlíží na to, aby příslušníci jeho strany hlasovali podle stranických zájmů.

Pincher ve čtvrtek napsal dopis premiérovi Borisi Johnsonovi, který v plném znění obdržel bulvární list The Sun. "Minulou noc jsem vypil příliš mnoho. Ztrapnil jsem sebe i ostatní… .Myslím, že je nyní správné, abych rezignoval na pozici náměstka hlavního whipa," napsal Pincher premiérovi.

Hlavní whip v britském parlamentu zaštiťuje celý systém dohlížení (whipování), je též členem vlády a mnohdy pravou rukou premiéra.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Česko předsednictví v Radě EU navzdory těžké době zvládne, ujistil Fiala

Premiér Petr Fiala (ODS) před večerním Koncertem pro Evropu v Litomyšli ujistil, že ČR zvládne předsednictví v Radě EU, přestože se nachází v těžké době. Česká republika bude dělat vše pro to, aby udržela jednotu EU, která se v těchto měsících ukázala její nejsilnější zbraní, uvedl Fiala. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v projevu řekla, že Česko vždy inspirovalo Evropu příběhy odvahy. Před zahájením koncertu vyskočili na pódium dva aktivisté, kteří s transparenty v rukou demonstrovali za ochranu klimatu.

Fiala ve svém proslovu pogratuloval francouzským kolegům k úspěšným šesti měsícům v čele EU. "Pevně věřím, že Česká republika naváže na francouzské úspěchy a dostojí svým závazkům ve prospěch Evropy a jejích občanů. Nacházíme se v jednom z nejtěžších období posledních desetiletí, ale jsem přesvědčen, že tak, jako jsme zvládli minulé krize, dovedeme si poradit i se současnými problémy," řekl Fiala.

S evropskými politiky v pátek Litomyšli mluvil o tom, co je třeba v nadcházejících měsících udělat, aby obyvatelé členských států žili ve větším bezpečí a byla zachována prosperita kontinentu. "A hlavně, abychom pomohli našim občanům zvládnout rostoucí ceny a zajistili dostatek energií a potravin," uvedl Fiala.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Nigérii odsoudil soud tři muže k trestu smrti ukamenováním

Islámský soud v severonigerijském státě Bauchi odsoudil tři muže k trestu smrti ukamenováním, protože se prokázala jejich homosexualita. Podle agentury Reuters to dnes oznámil náčelník náboženské policie, která muže zatkla.

Severní Nigérie je převážně muslimská. Soudy, které se řídí islámským právem šaría, státy v tomto regionu používají k trestání obyvatel za různé činy, od cizoložství až po rouhání.

Šéf náboženské policie v místní správní oblasti Ningi v Bauchi Adam Dan Kafi uvedl, že tři muži byli zatčeni 14. června a obviněni před islámským soudem. Všichni tři, včetně sedmdesátiletého muže, se podle Kafiho k činu přiznali, přestože je nezastupovali právníci. Soudce Munka'ilu Sabo je podle velitele náboženské policie ve čtvrtek odsoudil k trestu smrti, ale mají možnost se do 30 dnů odvolat.

Každý trest smrti vynesený islámskými soudy musí v Nigérii schválit guvernér státu. V Nigérii se homosexualita, stejně jako ve většině afrických zemí, považuje za nepřijatelnou. V této nejlidnatější africké zemi zároveň platí zákon, jenž umožňuje dlouhé tresty odnětí svobody pro osoby odsouzené za veřejné projevy stejnopohlavního vztahu a osoby, které uzavřou stejnopohlavní manželství.

Zdroj: ČTK
Další zprávy