Řetězce letos dál navyšují mzdy. Albert svým lidem v září přidá podruhé

ČTK ČTK
21. 6. 2022 11:53
Řetězec Albert ČR zaměstnancům v prodejnách a distribučních centrech od září zvýší mzdy v průměru o tři procenta. Letos jim přidá už podruhé, od ledna jim přilepšil v průměru o čtyři procenta. Reaguje tak na aktuální ekonomickou situaci a prudký růst životních nákladů v souvislosti s vysokou inflací. Uvedl to řekl ředitel komunikace obchodů Albert Jiří Mareček.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ahold

Albert v tuzemsku provozuje kolem 330 prodejen a také tři distribuční centra, zaměstnává zhruba 20 000 lidí. "Od roku 2016 se jedná o osmou velkou vlnu navyšování mezd, zároveň je to ale vůbec poprvé, kdy v jednom roce dochází k druhému, mimořádnému navýšení," uvedl Mareček.

Pracovníkům Kauflandu od března vzrostly mzdy v průměru o čtyři procenta. Většina zaměstnanců na místě asistenta prodeje má navíc podle společnosti ve smlouvě, že od 1. července bude mít mzdu v průměru o další tři procenta vyšší.

Lidl, který stejně jako Kaufland patří do německé maloobchodní skupiny Schwarz, přidal zaměstnancům od února v závislosti na pozici a odpracovaných letech. Nástupní mzda pro prodavače a pokladní v Lidlu při úvazku 40 hodin týdně od 1. února činí 29 700 korun, o 1129 korun více než dříve. V Praze si nový prodavač nebo pokladní vydělá 32 300 Kč místo předchozích 30 857 korun.

Billa od dubna pracovníkům v prodejnách zvýšila mzdy v průměru až o deset procent. V přepočtu si lidé polepšili průměrně o 2000 korun měsíčně. Síť Penny, která je jako Billa součástí mezinárodního obchodního řetězce Rewe, svým pracovníkům v prodejnách, logistických centrech i centrále od března zvedla mzdy v průměru o pět procent. Prodavač v Penny si při práci na plný úvazek bez příplatků vydělá mezi 26 000 až 31 000 korunami v závislosti na délce zaměstnání.

Společnost Tesco v ČR od července zaměstnancům na provozních místech a v distribučním centru zvýší mzdy v průměru o pět procent. Zároveň ruší nástupní mzdové sazby, všichni pracovníci v dané kategorii tak dostanou stejnou tarifní mzdu. To může znamenat nárůst mzdy v průměru až o 15 procent, uvedla dříve firma.

Mzda českého prodavače podle portálu Platy.cz činí od 20 000 Kč po 39 000 korun hrubého měsíčně v závislosti na regionu a zaměstnavateli. Průměrná mzda v ČR podle Českého statistického úřadu v prvním čtvrtletí letošního roku meziročně vzrostla o 7,2 procenta na 37.929 korun. Zaměstnanci si tak polepšili v průměru o 2533 korun. Po započtení inflace ale měsíční výdělek ve srovnání se stejným obdobím loňského roku průměrně klesl o 3,6 procenta.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Francie chystá úplné znárodnění EDF. Zadlužená firma musí prodávat proud se slevou

Francouzská vláda chystá úplné znárodnění energetické společnosti EDF, uvedla dnes podle agentury Reuters premiérka Élisabeth Borneová. Akcie společnosti po jejím výroku prudce zpevnily. Francouzský stát nyní vlastní 84 procent akcií tohoto zadluženého jaderného giganta.

"Potvrzuji vám dnes, že stát má v úmyslu kontrolovat 100 procent kapitálu EDF," uvedla Borneová ve svém projevu v dolní komoře parlamentu. V promluvě formulovala priority své menšinové vlády.

Společnost EDF nabrala zpoždění a překročila rozpočet při stavbě jaderných elektráren ve Francii a v Británii. Potýká se také s korozí u některých svých stárnoucích reaktorů. Polovina jejích reaktorů ve Francii je nyní mimo provoz.

Energetický podnik dále poškodilo vládou nastavené pravidlo, podle něhož musí elektřinu prodávat konkurentům se slevou. Nařízení přišlo před dubnovými prezidentskými volbami, v nichž Emmanuel Macron obhajoval mandát. Podle Reuters se tak snažil odvrátit hněv veřejnosti kvůli rostoucím účtům za energii.

EDF odhaduje ušlý zisk na 18,5 miliardy eur (458,4 miliardy Kč) a předpokládá, že prodej elektřiny se slevou ji bude stát kolem 10,2 miliardy eur. Její dluh se letos zvýší o 40 procent na více než 61 miliard eur, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Počet potvrzených obětí nedělního sesuvu ledovce v italských Alpách vzrostl na devět

Čtyři osoby již byly identifikované rodinnými příslušníky, pět dosud ne, oznámil dnes šéf Tridentské provincie Maurizio Fugatti. Česká diplomacie již v úterý potvrdila, že mezi oběťmi jsou dva čeští občané. Sedm osob utrpělo zranění, některá jsou vážná.

Záchranáři zapojili do pátrání i vrtulníky a bezpilotní letouny. Podle italského deníku La Repubblica se dronům podařilo vypátrat pozůstatky dvou osob, které nejspíš patří mezi dosud pohřešované horolezce.

Drony rovněž objevily pozůstatky ženy, není však jasné, zda jde o již potvrzenou oběť či osobu pohřešovanou. Nalezené pozůstatky je nyní potřeba důkladně prozkoumat a identifikovat.

Další zprávy