Konec v gastru nevyloučil ani Pohlreich. Krachují i jiná známá jména, ukazuje přehled

Ekonomika Ekonomika
Aktualizováno 18. 10. 2020 17:04
Restaurace a hospody v Česku zavřely minimálně na tři týdny. Provoz je povolen pouze skrze výdejní okénka. Takové nařízení provozovatelé dobře znají - přerušit byznys povinně museli už během první vlny pandemie koronaviru na jaře. Tehdy kvůli tomu skončil každý desátý podnik. Do února příštího roku pak podle odhadů znalců gastrooboru nemusí přežít dalších 20 procent podniků.
Čokoládový koronavirus v pražské restauraci Černá Madona
Čokoládový koronavirus v pražské restauraci Černá Madona | Foto: Reuters

Propad tržeb v desítkách miliard

Podle analýzy společnosti Data Servis pro Asociaci hotelů a restaurací ČR by propad tržeb veřejného stravování mohl v meziročním srovnání letos dosáhnout 60 miliard korun. Podle katastrofického scénáře by však mohl být až 80 miliard korun.

Vláda sice ve středu nově odsouhlasila podporu pro podnikatele, kterým nařídila zavření nebo omezení provozu, prozatím jdou ale shrnout do tří bodů.

  • Bude možné zažádat o příspěvek na komerční nájem za třetí čtvrtletí ve výši 50 procent z celkového nájemného za toto období.  Maximální výše podpory bude 10 milionů korun. 
  • Stát rovněž prodlouží poskytování jednoho z příspěvků z programu Antivirus do konce roku, a to příspěvku A. Firmám, které musely zavřít, stát proplatí celé mzdy s odvody až do 50 tisíc korun. 
  • Novinkou je odložení daňových povinností těm podnikatelům, jejichž činnost byla bezprostředně omezena vládním nařízením.

Řada prodejců se nicméně teď bude snažit částečně vykompenzovat uzavření svých podniků rozvozem a přes výdejní okénko. Neučiní tak ale všichni - některé podniky zůstanou minimálně do začátku listopadu zavřené úplně.

 

Právě se děje

Další zprávy