Spíše než provize je důležitější objem objednávek, vzkazují rozvozci restauracím

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
23. 10. 2020 17:01
Průměrné restauraci jen několik objednávek za den navíc přinese větší benefit než snížení provize za doručení jídla na polovinu. V tiskové zprávě rozvozové služb Wolt to uvedl její šéf za Česko Jan Foret. S výzvou na lepší smluvní podmínky restauracím minulý týden přišly Svaz obchodu a cestovního ruchu a Asociace hotelů. Na výzvu zareagoval jako další v řadě vydavatel stravenek Edenred.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Svaz obchodu a asociace hotelů argumentovaly tím, že už v jarní vlně epidemie koronaviru, kvůli které vláda v březnu stejně jako nyní uzavřela restaurace, na situaci profitovali rozvozci. Wolt podle Foreta od poloviny října připravuje pro 1100 restaurací, se kterými spolupracuje, balík podpory.

Dovážková služba nyní v Praze a Brně trvale snížila ceny za doručení o 20 až 30 procent, zavedla možnost spropitného pro restaurace a nabízí jim rychlejší možnost výplat dvakrát týdně. Prodloužila také doručovací okruh od restaurace k zákazníkovi na šest kilometrů, aby zařízení mohla oslovit více zákazníků.

Wolt také do konce listopadu nebude účtovat provizi za vyzvednutí jídla na místě. Příjmy Woltu se totiž skládají z ceny doručení a provize z ceny jídla. "Ze všech našich příjmů z provize za rozvoz pro restaurace platíme více než polovinu našim partnerským kurýrům. To znamená že jediný příjem, který zbývá pro Wolt na pokrytí výdajů, je méně než čtvrtina z celkové částky z obou zdrojů příjmu," popsal. 

Wolt je podle Foreta nadále stále ztrátový v Česku, na Slovensku i na globální úrovni. Uvedl také, že ani snížení provize na polovinu není pro restaurace tak přínosné jako zvýšení počtu zakázek za den. "Proto se snažíme peníze využít raději na marketingové aktivity, které budou restauracím generovat ještě více objednávek i tržeb," dodal.

Poukázal na to, že na jídlo s sebou se nyní vztahuje 15procentní DPH, u stravovacích služeb přitom sazba v květnu klesla na deset procent.

Také další rozvozová služba Dáme jídlo minulý týden prohlásila, že restauracím v koronakrizi pomáhá "správným komerčním nastavením tak, aby byl rozvoz co nejefektivnější jak pro restaurace, tak pro zákazníky".

"Dáme jídlo pomáhá restauracím s přilákáním zcela nových zákazníků. Dlouhodobě totiž investuje do marketingu desítky milionů korun měsíčně a ani nyní tyto investice nesnížilo. Navíc dál pokračuje v rozšiřování rozvozu jídla i do oblastí, kde tato služba dosud nebyla dostupná. V současnosti působí ve 170 městech po celé České republice a obsluhuje 60 procent populace," uvádí společnost ve své zprávě.

Pryč s papírovými stravenkami

Po vydavateli stravenek Sodexo se rozhodla snížit provize restauracím v pandemii také konkurenční společnost Edenred.

"Aby Edenred poskytl okamžitou pomoc, všem restauracím, které o to požádají, do března roku 2021 sníží provizi na 4,5 procenta u papírových i elektronických stravenek a zavede pro ně expresní proplácení papírových stravenek bez příplatku. Peníze bude posílat na účet do čtyř dnů. O tuto podporu může požádat každá restaurace přes webový formulář, který bude k dispozici na webu Edenredu od pondělí 2. 11. ," uvádí v pátečním prohlášení generální ředitel Nicolas Eich.

"Abychom pomohli restauracím snížit i další náklady, Edenred udělá všechny kroky i k tomu, aby papírový formát stravenek skončil ke konci roku 2022," dodává Eich. Dnes podle něj představují obraty na digitálních nosičích téměř 50 procent celkového objemu Edenred stravenek.

Od prosince také Edenred ruší limity pro nákup na stravenkových kartách.

Konkurenční Sodexo se rozhodl snížit poplatky malým restauracím, které o to požádají, od 3. listopadu na tři procenta. "Prozatím snížení plánujeme na šest měsíců, ale bude záležet na aktuální situaci. V následujících dnech budeme restaurace kontaktovat a začneme sbírat žádosti," říká generální ředitel Sodexo Benefitů Daniel Čapek.

Po uvolnění opatření Sodexo restauratérům nabídne bezúročné půjčky. Společnost na program vyčlenila až 150 milionů korun. Již na jaře podle Čapka pomoci využilo 100 restaurací, kterým Sodexo poskytlo 4,5 milionu korun. 

 

Právě se děje

před 5 minutami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy