Před čtvrt stoletím otevřel první hypermarket v Česku. Nabídl na 60 tisíc položek

Před čtvrt stoletím otevřel první hypermarket v Česku. Nabídl na 60 tisíc položek
Trvalo několik dní, než se před prvním hypermarketem přestaly tvořit fronty. Desítky tisíc lidí z Brna a širokého okolí přijížděly vybírat a nakupovat právě sem.
První velký skok v prodejní nabídce však zažili Čechoslováci už pět let předtím. Tehdy (6. června 1991) se v tuzemsku otevřel první supermarket, který se nazýval Mana. Manu otevřel nizozemský maloobchodní řetězec Ahold, dnešní provozovatel supermarketů a hypermarketů Albert.
Podle pamětníků bylo otevření Many velkou událostí. Obchod, který měl na tu dobu nevídanou nabídku zboží, lákal zákazníky z daleka. Tehdejší manažer prodejny Martin Hildemann vzpomíná, že první den čekaly na otevření nového obchodu zástupy lidí. "Ještě než jsme otevřeli, zvědavci koukali dovnitř výlohami," říká. Co víc, kvůli supermarketu pak přijížděly i zájezdy.
Jihlavská Mana nabízela na tehdejší poměry například podstatně širší sortiment ovoce a zeleniny, daleko kvalitněji se tam připravovalo maso. Kvůli novému systému prodeje bylo několik zaměstnanců před otevřením supermarketu týden na školení v Nizozemsku. "Bylo nás tam asi pět, i zelinářka a řezník," vypočítává bývalý vedoucí Hildemann.
Foto: Globus
Ekonomika Ekonomika
7. 11. 2021 9:28
Před 25 lety se otevřel v tuzemsku první hypermarket. Prodejnu společnosti Globus s plochou 9000 metrů čtverečních mohli zákazníci navštívit v Brně-Ivanovicích. Nabízela na 60 tisíc položek zboží a trvalo několik dní, než se před ní přestaly tvořit fronty. Připomeňte si v naší galerii, jak šel čas s obchodními řetězci v Česku.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Letošní podzim se v Klementinu zařadil mezi desetinu nejteplejších od roku 1775. Průměrná teplota od září do listopadu byla 11,6 stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Indii vypukly potyčky mezi vojáky a místními horníky, zemřelo 13 lidí

Vesničané na severovýchodě Indie zapálili několik vojenských vozidel poté, co tam vojáci nedopatřením zabili šest horníků, jež považovali za vzbouřence. Při následných potyčkách pak příslušníci ozbrojených sil usmrtili dalších sedm místních, napsala agentura AP s odkazem na vyjádření místních činitelů. Při střetech rovněž zemřel jeden voják. Incidenty vyšetřují místní úřady.

Podle důstojníka armády spustili vojáci palbu na vozidlo poblíž hranic s Barmou, když dostali zprávy o očekávaném pohybu vzbouřenců v oblasti. Podle jednoho z místních představitelů však byli v autě indičtí horníci.

Rozlícení vesničané následně zapálili dvě vojenská auta, vojáci na ně začali střílet a zabili dalších sedm lidí. Při potyčkách rovněž zemřel jeden voják.

Indický ministr vnitra Amit Šáh uvedl, že jej tento "nešťastný incident" velmi mrzí, a prohlásil, že záležitost vyšetří vláda státu Ásám, kde k němu došlo.

Indické vládní jednotky se na severovýchodě země potýkají s řadou povstaleckých skupin, které po útocích na indické vojáky často hledají úkryt právě v sousední Barmě.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Výbuch sopky Semeru v Indonésii připravil o život nejméně 13 lidí

Po výbuchu sopky Semeru na indonéském ostrově Jáva zemřelo nejméně 13 lidí a 98 jich utrpělo zranění, informoval podle světových agentur místní úřad pro zvládání přírodních katastrof BNPB. Původně hovořil o jedné oběti a nejméně čtyř desítkách raněných. Deset lidí, kteří byli po erupci uvězněni v okolí místních dolů, se záchranářům podařilo přesunout do bezpečí.

Semeru je nejvyšší horou na Jávě, měří přes 3600 metrů nad mořem. V sobotu začala sopka chrlit lávu a popel, sopečná mračna zahalila blízké vesnice a lidé začali z oblasti prchat, píše agentura Reuters. Erupce podle úřadů zničila řadu budov a poničila rovněž důležitý most spojující okres Lumajang a město Malang.

Mezi raněnými jsou podle BNPB dvě těhotné ženy. Z obětí se zatím podařilo identifikovat pouze dvě, uvedl úřad.

Sopka Semeru naposledy vybuchla v lednu, erupce se tehdy obešla bez obětí na životech. V Indonésii, kde žije přes 270 milionů obyvatel, je téměř 130 aktivních sopek. Tato oblast je součástí takzvaného ohnivého kruhu, což je pás kolem zlomových linií v Tichém oceánu s častým výskytem zemětřesení a sopečných erupcí.

Evropské středomořské seizmologické centrum (EMSC) informovalo, že oblast severně od ostrova Halmahera zasáhlo zemětřesení o síle šesti stupňů. Zatím nejsou zprávy o obětech či větších škodách. Halmahera leží asi 2000 kilometrů severovýchodně od Semeru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy