První česká mobilní síť končí

Karolína Kučerová
14. 6. 2006 23:25
Byla jednou jedna země, a v té nebyly mobilní telefony. Ty první, které se tu začaly prodávat, se daly snadno použít jako pádná zbraň, neměly SIM kartu, pracovaly v síti NMT a volalo se na ně přes předvolbu 0601. Tyto telefony můžou Češi od července mít leda jako exponát v rodinném muzeu.

I když síť T!P (jak ji Eurotel překřtil) zvlášť v posledních letech ztrácela popularitu, přístroje v ní používané měly už poměrně přijatelné rozměry (odpovídaly třeba oblíbené starší Nokii 5110) a uměly i posílat textové zprávy. Nebyly ale zjevně až tak lákavé, takže je Eurotel před víc než rokem přestal prodávat a nyní v síti NMT ukončuje i poskytování hlasových služeb. Síť ale zůstává, protože jejím prostřednictvím probíhají služby rychlého internetu (tzv. CDMA, viz například starší článek). Uživatelé hlasových služeb se nicméně musí se svými rozměrnými "miláčky" rozloučit a vybírat si alternativu pro volání.

Výhodná nabídka: tarif bez paušálu

Pro svoje uživatele, kteří doteď využívali tarify nebo předplacenou kartu T!P, má Eurotel lákavou nabídku přechodových sad.

- Čísla začínající 601 jsou nově přenositelná, takže je uživatel může mít, i když bude používat GSM telefon.
- Uživatel NMT si může koupit GSM telefon za zvýhodněnou cenu: Nokia 1600 je v rámci speciální nabídky jen za 500 Kč, telefon LG B2100 s fotoaparátem a možností přístupu na internet za 1500 Kč. Stačí se prokázat kupónem, který dostali ve speciální zásilce; telefon  přitom můžou získat i tehdy, pokud s Eurotelem neuzavřou smlouvu.
- Uživatel přecházející z tarifu NMT může využívat výhodný tarif, odpovídající stávajícímu T!P Relax (přehled tarifů viz starší článek). Tarif sice nemá žádné volné minuty, neplatí se u něj ale ani žádný paušál. Podle informací Eurotelu si může přecházející uživatel vybrat, který z tarifů chce (není mi úplně jasné, kdo by chtěl T!P Top, který je viditelně méně výhodný).

tarif Eurotel T!P Relax Eurotel T!P Top
měsíční paušál 0 Kč 71,40 Kč (0 Kč při platbě inkasem)
volné minuty 0 (15*) 0 (15*)
volání ve špičce 6,43 Kč 6,55 Kč
volání mimo špičku 3,57 Kč 6,55 Kč
volání o víkendu 3,57 Kč 3,57 Kč
SMS 2,02 Kč 2,02 Kč
pozn: špička 8-20h
* volné minuty jsou přiděleny jako bonus na 1 rok, poskytují se při uzavření smlouvy do 30.9.2006

- Ti, kdo v síti NMT využívali předplacenou službu - tarif Go Felicia - budou mít stejnou možnost i na telefonu GSM. Textové zprávy tu budou mít za 3,20 Kč (to není cena nic moc) a hovorné za 3,80 Kč kdykoli kamkoli (tak to už je zajímavější). I oni si můžou pořídit zlevněný telefon, a navíc dostanou bonus 30% na první tři dobití.

Výhodné služby i pro pár dalších

Bonusem od Eurotelu je to, že tarify T!P nebo Go Felicia si můžou aktivovat i tři další lidé z okolí z okolí původního zákazníka. Opravňují je k tomu kupóny, které jsou přiloženy k informační zásilce. Nezáleží přitom na tom, jaký tarif měl původní zákazník. Stojí ale nabídka opravdu za to?

T!P tarif: vyplatí se?

V následující tabulce srovnáme poplatky za telefonování s T!P Relax s tarifem Bronz Eurotel Start (pro ty, kdo přešli z Go) a s tarifem/předplacenkou Eurotel Fajn. Ve druhém srovnání se podíváme na zoubek předplacené kartě Go Felicia, kterou srovnáme s několika tarify.

tarif T!P Relax Eurotel Bronz Eurotel Start Eurotel Fajn
paušál 0 Kč 214,20 Kč 47,60 Kč 0 Kč
v ceně --- (15 minut) 30 minut --- ---
volání v síti šp. 6,43 Kč 5,12 Kč 5,36 Kč 5,50 Kč
m.šp. 3,57 Kč
volání mimo síť šp. 6,43 Kč 7,97 Kč 7,14 Kč 5,50 Kč
m.šp. 3,57 Kč
SMS 2,02 Kč 2,26 Kč 1,19 Kč 3,20 Kč
pozn: špička je ve všední dny 8-20h

Jak je vidět, do jiných sítí nabízí T!P Relax cenu, které ostatní tarify nemůžou konkurovat - s výjimkou Eurotel Fajn ve špičce (tento tarif má ale výjimečně drahé textové zprávy). I v rámci Eurotelu, pokud člověk volá především o večerech, nemá přechodový tarif konkurenci. Tarif Eurotel Start poráží Relax v ceně SMS, rozdíl ale není tak markantní (nezapomínejme navíc na paušál, který se u tarifu Start platí!); navíc pro ty, kdo posílají spousty textovek, navíc můžou být lákavější Go tarify s balíčky výhodných SMS v rámci sítě (viz článek zde). 

tarif Go Felicia Go TXT Quatro Go Special Go
volání v síti šp. 3,80 Kč 5,90 Kč 7,80 Kč 5,50 Kč
m.šp. 3 Kč
volání mimo síť šp. 3,80 Kč 7,40 Kč 11,10 Kč 5,50 Kč
m.šp. 9 Kč*
SMS 3,20 Kč 2 Kč 3,70 Kč 3,30 Kč
* do pevné sítě je cena mimo špičku 3 Kč/min
pozn: špička je ve všední dny 7-16h

I tarif Go Felicia je ve srovnání s ostatními předplacenkovými tarify Eurotelu velmi výhodný. Ve všech cenových kategoriích je levnější než Special Go, Quatro Go má výhodnější jen mimošpičková volání v síti a na pevnou linku (zato ve špičce mimo síť je dražší skoro třikrát), a Go TXT celkem nepřekvapivě vítězí s cenou textové zprávy.

Můžete-li, využijte

Vzkaz, související s nabídkou služeb Eurotelu, je jednoznačný: pokud Eurotelu fandíte a chcete mít právě jeho SIM kartu (respektive založit si novou nebo přejít s číslem od konkurence), a pokud vám stačí skromnější tarif bez stovek volných minut či předplacenka bez speciálních balíčků, a pokud máte kde získat kupón na zlevněné služby, může se vám T!Pová nabídka vyplatit.

Další zajímavé a důležité informace najdete na našich FINANCÍCH!

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Armáda USA po incidentu pozastavila letecký výcvik Saúdů na Floridě

Americké velení dnes pozastavilo letecký výcvik saúdskoarabských vojenských studentů na třech floridských základnách. O opatření, které se týká 300 frekventantů, informoval média představitel armády Clay Doss. Důvodem je incident z minulého týdne, kde saúdskoarabský student na základně Pensacola zabil tři lidi.

Pachatelem, který se na základně účastnil výcviku, byl jednadvacetiletý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou dosud neznámé.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

USA, Kanada a Mexiko se dohodly na nové podobě obchodní smlouvy

Spojené státy, Kanada a Mexiko se dohodly na upravené podobě nové severoamerické dohody o volném obchodu. Diplomatičtí zástupci dnes dohodu podepsali v Mexiku, smlouvu však ještě musejí ratifikovat zákonodárci všech tří zúčastněných zemí. Upravená dohoda má podporu Bílého domu i amerických demokratů, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů USA a kteří požadovali změny oproti původní podobě smlouvy sjednané administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa už v loňském roce.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová dnes uvedla, že upravená dohoda je nesrovnatelně lepší než původní plán Trumpovy administrativy z loňského roku. Dodala, že úpravy zahrnují například přísnější pravidla pro trh práce a ochranu životního prostředí.

Trump sám dnes zdůraznil, že nová obchodní dohoda bude pro Spojené státy "skvělá". "Bude to nejlepší a nejdůležitější obchodní dohoda, jakou kdy USA uzavřely," prohlásil. "Konečně skončí naše nejhorší obchodní dohoda, NAFTA," dodal prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy