Síť Flop otevřela další prodejny potravin, trápí jí ale fluktuace nových zaměstnanců

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
Aktualizováno 9. 11. 2017 13:39
Řadovým pracovníkům holdingu letos stouply mzdy o 16,7 procenta, průměrný plat ve firmě je 22 600 korun. Firma však kvůli tomu musí zdražovat.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Flop

Tábor - Táborská společnost Flosman, která provozuje prodejny potravin Flop, letos investuje 25 milionů korun - podobně jako loni. Firma zahájí s počátkem příštího roku fúzi, kterou se sloučí společnosti Flop Jih a Flosman pod značku Flosman. Fúze bude hotová v červnu. Agentuře ČTK to řekl výkonný ředitel firmy Flosman Michal Andrle.

FF holding, pod nějž spadají firmy Flop Jih, Flosman a PF Potraviny, měl loni konsolidované tržby 2,67 miliardy korun, meziročně o necelá dvě procenta nižší. Konsolidovaný zisk činil 2,63 milionu korun, což je pokles o 10,1 milionu. Vyplývá to z údajů zveřejněných ve Sbírce listin. Letos budou tržby podle Andrleho o pět až deset procent vyšší, prodejny hlásí růst tržeb kolem 12 až 14 procent. Zisk by měl být podobný jako loni.

Holding má zhruba 750 zaměstnanců, řadovým pracovníkům letos stouply mzdy o 16,7 procenta, průměrný plat ve firmě je 22 600 korun. "Má to efekt, že musíte zdražovat," řekl ředitel. V holdingu je zhruba 370 prodejen.

Flosman, lídr holdingu, má v síti 57 prodejen Flop, letos otevřel nové ve Veselí nad Lužnicí, Pelhřimově a Jihlavě. Ve všech případech převzal obchody po franšízách. Logistické centrum má Flosman v Mladé Vožici, distribuční sklady v Pelhřimově a Českých Budějovicích.

Loni otevřel Flosman nové prodejny ve Včelné na Českobudějovicku, ve středočeských Voticích a Lukách nad Jihlavou. Má i dvě nápojové prodejny typu cash and carry. Loni firma vytvořila řetězec Flop Top, prodejny v něm mají být vzorem pro ostatní. "Je to nadstavba s důrazem na vyšší kvalitu prodeje, interiéru, nabídky služeb. Flop Top je ziskovější," řekl Andrle.

V lednu začne půlroční fúze firem Flop Jih a Flosman. Cílem je zjednodušit vnitřní procesy mezi firmami.

Sekce Flop Gastro se loni rozrostla o čtyři provozovny, v řetězci je jich nyní 80, dříve dodávaly také armádě. Podobný počet vývařoven je v síti PotravinyCZ, která spadá pod firmu POGRR z holdingu. Tu Flosman koupil před pěti lety za 60 milionů korun. "Zde síťujeme i prodejny, které provozují Vietnamci, původně to byli naši konkurenti," uvedla Marcela Nesnídalová z marketingu firmy.

Firma, kterou založili manželé Pavel a Marcela Flosmanovi, u nových pracovníků "výrazně bojuje" s fluktuací. Podle Andrleho většinou nevydrží, jde o deset až 15 procent zaměstnanců. "Na velkoobchodu je okolo 150 lidí a měl od začátku roku doteď fluktuaci 55 lidí. Jeden čas, kdy jsme byli v zoufalé situaci, jsme měli Ukrajince," řekl Andrle s tím, že se neosvědčili kvůli jazykové bariéře. Aby oslovila mladší zákazníky, rozvíjí firma Facebook a internetovou prezentaci.

Aktualizace 9.11. 13:40: Agentura ČTK opravila údaj ve třetím odstavci o průměrném platu ve firmě - původně bylo uvedeno, že jde o průměrný plat prodavaček.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy