Problémy Zapakatel.cz: Stovky lidí o dovolenou nepřijdou

Jiří Hovorka ČTK Jiří Hovorka, ČTK
14. 7. 2014 15:08
Bývalý provozovatel serveru Zapakatel.cz dluží svým obchodním partnerům 20 milionů korun. Tvrdí to cestovní kancelář, která za lidi dovolenou uhradí.
Doménu převzal nový majitel, který Zapakatel.cz proměnil na slevový agregátor.
Doménu převzal nový majitel, který Zapakatel.cz proměnil na slevový agregátor. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Zhruba 900 lidí, kteří si na slevovém serveru Zapakatel.cz koupili v minulých týdnech zájezd či dovolenou, se nakonec zřejmě dočká šťastného konce. Cestovní kancelář Adrialand, která přes někdejší trojku mezi tuzemskými slevovými servery své zájezdy prodávala, totiž lidem uhradí zakoupené dovolené z vlastních zdrojů. Jednatel cestovní kanceláře Tomáš Vavřík říká, že bývalý provozovatel serveru Zapakatel.cz dluží jeho firmě pět milionů korun.

"Zájezdy uhradíme znovu z vlastních zdrojů, a to těm zákazníkům, kteří mají s CK Adrialand uzavřenou platnou smlouvu o zájezdu," uvedl Vavřík. Cestovní kancelář je podle něj největším věřitelem bývalého provozovatele serveru Zapakatel.cz. Cestovní kancelář zároveň podává trestní oznámení. Celkem byl podle Vavříka zpronevěřen kapitál přesahující 20 milionů korun.

Dluhy bývalého provozovatele

Bývalý provozovatel slevového serveru, společnost Spojka Group, dluží peníze firmám, které přes něj prodávaly své služby a produkty. Problémy mají i lidé, kteří na slevovém portálu nakupovali a nyní nemohou využít zakoupené vouchery. Jednatel a majitel firmy Jiří Carba podle CK Adrialand zneužil prostředky získané od klientů „k nákupu předraženého zboží a k vlastní potřebě“. Online deník Aktuálně.cz se v pondělí zkoušel s Carbou spojit, ale neúspěšně - telefon má nedostupný. 

Řada klientů si na nemožnost uplatnění zakoupených voucherů stěžuje v komentářích na facebookovém účtu Zapakatel.cz. "Zaplatili jsme a dnes nám dovolenou zrušili, máme jet v neděli. Dovolená zkažená, děti doma brečí. Na infolince to nezvedají, na maily neodpovídají," píše jedna z klientek.

Peníze za prodej měly jít na úhradu dluhů

Portál Zapakatel.cz od půlky června nově provozuje společnost Elephant Orchestra. Ta jej proměnila na slevový agregátor, který poutá nabídky slevových serverů. Firma uvedla, že při přebírání domény Zapakatel.cz zaplatila bývalému provozovateli - společnosti Spojka Group - 12,5 milionu korun. Ty musely být podle smlouvy použity na zaplacení dluhů a vypořádání s partnery společnosti tak, aby veškeré vouchery zakoupené přes Zapakatel.cz mohly být korektně použity.

Firma chce tento týden provést audit, který prověří, zda tyto peníze byly použity správně a dorazily k případným věřitelům. "Zvažujeme zablokování budoucích příjmů Spojka Group na vybudování fondu v hodnotě několika milionů korun na výplatu poškozených klientů," uvedl nový provozovatel domény Zapakatel.cz.

Problémy má i Brána slev

Problém se týká i slevového serveru Bránaslev.cz, což je následovník původního slevového serveru Zapakatel.cz. "Mně dluží Brána slev - Zapakatel zhruba 53 tisíc. Nyní jedu na policii podat trestní oznámení, podvedených je mnoho," citoval již minulý týden online deník Aktuálně.czFrantiška Pavlištu, který přes oba slevové portály také nabízel své zboží.

Majitel společnosti Spojka Group Jiří Carba uvedl, že již dva měsíce jedná s potenciálními investory a prodává aktiva, která jsou mimo obchodování společnosti.

"Navrhujeme vytvoření splátkového kalendáře na naše historické pohledávky, který bude reálně kopírovat aktuální možnosti společnosti. V případě vstupu investora nebo získání prostředků z našich jiných aktivit budou všechny tyto prostředky použity pro umoření historických pohledávek. Chceme dostát svým závazkům vůči našim partnerům a věřím, že najdeme řešení vzniklé situace ke spokojenosti všech stran," uvedl Carba.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Třináct obětí při sebevražedném útoku v Kábulu

Nejméně 13 obětí včetně dětí a 30 zraněných si vyžádal sebevražedný atentát u školy v Kábulu. Zranění některých jsou vážná, takže počet obětí může vzrůst. Islamistické hnutí Tálibán odpovědnost za útok odmítlo. "Sebevražedný útočník se snažil dostat do školy, ale její ochranka si ho všimla. Poté se útočník odpálil v blízkosti školy," citovala agentura AFP afghánské ministerstvo vnitra. Dnešní útok se odehrál jen dva dny poté, co při náletu afghánské armády, který zasáhl náboženskou školu v severovýchodní provincii Tachár, zahynulo nejméně 12 lidí, včetně dětí. Nálet byl namířen proti hnutí Tálibán, které krátce předtím ve stejné provincii zabilo téměř čtyři desítky příslušníků afghánských jednotek.

Další zprávy