Pro alkohol teď, za oblečením až v lednu. Co a kdy nakoupit bez falešných slev

Pavla Adamcová ČTK Pavla Adamcová, ČTK
21. 12. 2019 15:18
Vánoční svátky jsou za dveřmi a s nimi tradičně rostou výdaje zákazníků - nejen za dárky, ale i za potraviny a zboží v nejrůznějších, často jen na oko slevových akcích. Obchodníci přitom i letos hlásí prodejní rekordy a vyšší zisky čekají také po Vánocích. Aktuálně.cz oslovilo ekonomy s dotazem, co se kolem svátků skutečně vyplatí nakoupit, a na co je naopak lepší počkat si do ledna.
Foto: Nielsen
  • Konkrétně za potraviny utratí Češi během prosince přibližně desetinu z celoročního rozpočtu na potraviny, vyplývá z aktuální studie společnosti Nielsen. Nejvíce vynaloží za alkoholické nápoje.

Jedná se přitom především o tvrdý alkohol a víno, jež tvoří v prosinci dohromady více než 60 procent z celého obratu za alkohol, zatímco během roku to je přibližně polovina.

"Ačkoliv nejvýrazněji rostou tržby tvrdého alkoholu a vinných nápojů, nejvíce ze všech alkoholických nápojů utratíme v prosinci stále za pivo - 38 procent útrat. Maloobchodní tržby za pivo dosahují v prosinci téměř 1,73 miliard korun, a tak je měsíc prosinec pro tento nejoblíbenější alkoholický nápoj po létě druhým nejdůležitějším obdobím celého roku," uvádí studie společnosti Nielsen.

Za alkohol dají Češi skoro 18 procent prosincových výdajů. Následuje čerstvé maso a masové výrobky, které tvoří asi 15 procent těchto výdajů. Desetinu si ukrajuje skupina ovoce, zeleniny a ořechů, za čerstvé pečivo utratí přibližně sedm procent vánočních výdajů.

  • Ekonomové oslovení Aktuálně.cz přitom upozorňují, že právě s nákupem alkoholických nápojů se nevyplatí vyčkávat do ledna, po Novém roce totiž ještě podraží.

Třeba pekaři zase mají v posledních letech ve zvyku zdražovat v prosinci, po svátcích už ovšem nezlevňují. Jinak je tomu u zelinářů. "Sezonní zelenina zdražuje v zimě, zdražení ale zřejmě ovlivňuje vývoj počasí v jižní Evropě, takže nepřichází vždy ve stejný okamžik," doplňuje ekonom UniCredit Research Pavel Sobíšek.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Rusko v reakci na představení amerického mírového plánu pro Blízký východ vyzvalo Palestince a Izraelce ke společným jednáním

Rusko v reakci na představení amerického mírového plánu pro Blízký východ, který počítá se vznikem nezávislého palestinského státu po boku Izraele, vyzvalo Palestince a Izraelce ke společným jednáním. 

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Oblast jižně od Kuby a severozápadně od Jamajky zasáhlo zemětřesení o síle 7,7 stupně. Úřady vydaly varování před tsunami

Oblast jižně od Kuby a severozápadně od Jamajky zasáhlo zemětřesení o síle 7,7 stupně, uvedl americký geologický ústav USGC. Úřady vydaly varování před tsunami. Informace o případných škodách nebo obětech zatím nejsou k dispozici.

Epicentrum zemětřesení se nacházelo ve vzdálenosti 125 kilometrů severozápadně od jamajského města Lucea a otřesy vycházely z hloubky deseti kilometrů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy