Zaručeně funkční tablety proti koronavirům plní e-shopy. Invence podvodníků nemá meze

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
Aktualizováno 26. 5. 2020 12:25
Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) našla dalších devět internetových obchodů, které zneužívají pandemii koronaviru k prodeji doplňků potravy. Od začátku pandemie objevili inspektoři už čtyři desítky případů zneužívání obav veřejnosti z šíření nemoci covid-19. Zjistěte, o které přípravky se jedná.
Foto: Thinkstock

"Tito prodejci nabízeli produkty prostřednictvím zakázaných léčebných tvrzení, a to uváděním údajných účinků proti koronaviru. Doplňky stravy jsou z hlediska právních předpisů potraviny, a proto jim nelze žádným způsobem připisovat léčebné nebo preventivní účinky, ty jsou vyhrazeny pouze léčivům," uvedl mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

  • Inspektoři SZPI podle něj aktuálně šetří i další případy podezření na použití nepovolených léčebných tvrzení u doplňků stravy právě v návaznosti na virovou epidemii.

Nově se zavádějící, protizákonná tvrzení o účincích bylinek a dalších doplňků stravy proti nákaze koronavirem objevila například na stránkách internetového obchodu pilulka.cz, obezin.cz, avita.top, akcezivot.cz nebo bodywraps.cz. Většinou slibují ochranu před nákazou koronavirem díky posílení imunity.

S kontrolovanými osobami pak zahájí inspekce správní řízení o uložení pokuty.

  • Zjistěte v následujícím přehledu, o které potravinové dopňky se jedná.
 

Právě se děje

před 10 minutami

CSKA nabídl českého hokejistu Sekáče ostatním klubům KHL

Vedení hokejistů CSKA Moskva už nemá zájem o Jiřího Sekáče. Osmadvacetiletého českého útočníka nabídlo ostatním klubům Kontinentální ligy, ty nyní mají dva dna na rozmyšlenou. Podle agentury RIA-Novosti by po českém reprezentantovi mohly sáhnout nejspíš Barys Nur-Sultan nebo Dinamo Minsk.

Sekáč předloni vyhrál Gagarinův pohár s Kazaní, o rok později zamířil do CSKA. V sezoně nedokončené kvůli koronaviru odehrál kladenský rodák 45 zápasů a zaznamenal 25 bodů za 12 gólů a 13 asistencí.

Smlouvu se slavným moskevským klubem Sekáč podepsal do dubna 2021. Podle ruských médií činil jeho roční plat v uplynulé sezoně 100 milionů rublů (33 milionů korun), v příští měl dostat 60 milionů rublů (20 milionů korun).

Další zprávy