Výrobci zkouší nahradit obávaný glyfosát. Obyčejný předražený ocet, kritizují je lidé

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
11. 6. 2020 6:57
Předražený ocet. Tak kritici označují herbicidy, ve kterých výrobci vyměnili kontroverzní chemické glyfosáty za přírodní složky, jako je třeba kyselina octová. Experti se shodují, že k životnímu prostředí jsou šetrnější, někteří zákazníci ovšem kroutí hlavou nad poměrem cena/výkon. Prodejci těchto ekologických přípravků totiž nasazují cenovku mnohonásobně přesahující tu u obyčejného octa.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Glyfosát funguje jako širokospektrý herbicid - tedy látka užívaná k potírání plevele. Vyvinula ho společnost Monsanto, která herbicid uvedla na trh pod obchodním názvem Roundup.

Firmu předloni v červnu koupil německý agrochemický a farmaceutický konglomerát Bayer, který kvůli údajným zdravotním dopadům herbicidu čelí tisícovkám žalob.

Zatímco Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny označuje přípravek za pravděpodobně karcinogenní, Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) a Evropská agentura pro chemické látky (ECHA), o jejichž posudky se opírá Evropská komise, látku za škodlivou nepovažují. Komise tak na konci roku 2017 prodloužila licenci na používání glyfosátu o dalších pět let.

Zdůvodnila to prohlášením, že po důkladném posouzení všech dostupných údajů o glyfosátu dospěla k závěru, že neexistuje žádná spojitost mezi glyfosátem a rakovinou u lidí, jak se veřejnost obává.

Důraz na životní prostředí

Mnozí výrobci i obchodníci přesto vyšli vstříc obavám a vlně ekologičtějšího smýšlení svých zákazníků a začali od glyfosátu postupně upouštět.

Na trhu se tak objevil třeba právě Roundup bez glyfosátu, "nepřítel plevelů", jehož účinnou látkou je kyselina octová - tedy ocet. Neslibuje sice totální likvidaci plevele jako jeho varianta s glyfosáty, nýbrž "viditelný efekt za 1 hodinu po aplikaci", má tedy způsobit viditelné vadnutí rostliny.

E-shop Alza.cz, kde je zmíněný Roundup bez glyfosátu 2020 Extra rychlý nejprodávanějším herbicidem, přípravky na hubení plevele s glyfosátem už ani nenabízí. "Při porovnání první poloviny roku 2020 a 2019 jsme letos prodali téměř trojnásobné množství těchto šetrnějších herbicidů. Poptávka tedy na první pohled roste, nicméně loni jsme nabízeli značku Roundup bez glyfosátu pouze v omezeném rozsahu," upozorňuje k číslům PR specialistka e-shopu Kateřina Daňková.

Přípravky na likvidaci plevele s glyfosáty vyřadil ze své nabídky také řetězec hobbymarketů Hornbach, a to už v roce 2016. "Učinili jsme tak zcela dobrovolně, protože chceme fungovat v souladu se životním prostředím a nechceme přispívat k poškozování zdraví našich zákazníků a spoluobčanů," uvedl v prohlášení Daniel Brychta z oddělení zahrady Hornbach.

Rostoucí zájem o ekologičtější formy herbicidů potvrzuje také tisková mluvčí Mall.cz Pavla Hobíková. Naopak poptávka po produktech s glyfosátem podle ní dlouhodobě klesá.

Slabší než kuchyňsky ocet

Roundup s kyselinou octovou nicméně někteří zákazníci na sociálních sítích označují za předražený a ptají se, proč rovnou neodplevelovat obyčejným octem, který vyjde levněji.

Z bezpečnostního listu herbicidu Roundup Extra rychlý totiž vyplývá, že obsahuje jako účinnou látku kyselinu octovou v koncentraci nižší než 10 procent. Pětilitrové balení tohoto typu Roundupu bez glyfosátu se přitom na internetu prodává za cenu téměř 1200 korun.

Pro srovnání - pět litrů osmiprocentního kuchyňského octa běžně v obchodě vyjde na 40 korun, stejné množství silnějšího, 20procentního octa lze zakoupit za přibližně 100 korun.

"Šikovný a podnikavý duch si najde cestu i z nepříznivé situace - máme zde nový Roundup, bez glyfosátu, totálně přírodní. No nekupte to za 700,-. Za ekologii si každý rád připlatí," píše například jeden z uživatelů ve svém příspěvku.

Podle agrárního analytika Petra Havla lze s nadsázkou říci, že se v zásadě o drahý ocet skutečně jedná. "Ostatně ocet jako hubič plevelů se používá odedávna, a taky proto je brán jako 'hubič' šetrnější k životnímu prostředí," vysvětluje pro on-line deník Aktuálně.cz Havel.

V jiném příspěvku diskutující zase řeší, jak bude kyselina octová ve větším množství působit na půdu.

Podle profesora Pavla Drašara z Ústavu chemie přírodních látek VŠCHT v Praze by vysoká koncentrace kyseliny octové půdě skutečně neprospěla. "Potom se pH půdy sníží a nastane další problém. Ono je to asi určeno na chodníky a podobně, ale já se přikláním k tomu, že nejlepší hubič plevele je vodní pára," dodává pro Aktuálně.cz Drašar.

Samotný glyfosát nicméně Drašar už dříve v rozhovoru pro DVTV přirovnal k bojové látce, která má na zdraví lidí dopad.

Řešení pro zemědělce

Přestože experti se shodují, že kyselina octová je k životnímu prostředí šetrnější, podle Havla klasický Roundup v současné době nelze plnohodnotně nahradit ve vztahu cena/efekt. Dražší přípravky pro zahrádkáře podle něj není možné používat v zemědělství.

"Kdyby je měli používat zemědělci plošně na polích, tak budeme chleba vyvažovat zlatem. Zmiňované přípravky jsou tak řešením pro zahrádkáře, ne ale pro zemědělce. Ti zatím glyfosát v omezené míře používat mohou, je ale třeba urychleně hledat k přírodě šetrnější, ale zároveň také cenově přijatelné přípravky, které by dokázaly glyfosát nahradit," míní Havel.

"Je také možné glyfosát vůbec nepoužívat, což se děje například v ekologickém zemědělství, a EU tlačí na to, aby se podíl ploch obhospodařovaných v režimu ekologického zemědělství zvýšil," dodává.

Spotřeba účinné látky glyfosát v Česku předloni klesla zhruba o čtvrtinu na 558 837 kilogramů. Nejvíce meziročně klesla spotřeba přípravků na ochranu rostlin u herbicidů a desikantů, zhruba o deset procent, a u fungicidů o osm procent.

Naopak nárůst o 23 procent byl právě u biopreparátů a o 14 procent u rodenticidů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Advokátní komora uložila napomenutí advokátovi Mannovi za výroky o teplických prvňáčcích. Na místě se odvolal

Česká advokátní komora uložila napomenutí advokátovi Michaelu Mannovi za výroky, které pronesl a napsal v souvislosti s kauzou nenávistného komentování fotografie teplických prvňáčků. Výsledek kárného řízení ve čtvrtek na dotaz sdělila mluvčí České advokátní komory Iva Chaloupková. Rozhodnutí zatím není pravomocné, Mann se odvolal.

"Odvolal jsem se samozřejmě hned na místě," řekl Mann. S napomenutím nesouhlasí. "Snad můžu obhajovat svého klienta, ne?" dodal.

Advokát hájil muže, který v roce 2017 přidal na sociální síti komentář pod snímek žáků první třídy teplické Základní školy Plynárenská. Do třídy chodily převážně romské a arabské děti. Muž pod fotografii napsal "Ještě že jsou ze ZŠ Plynárenská. Řešení se přímo nabízí. Neříkej, že Tě to nenapadlo!!!". Mann pak v rozhovoru pro server iRozhlas.cz řekl, že se komentáři sám zasmál a že jde o klasický černý humor. K věci se vyjadřoval také na sociální síti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy