Přímému prodeji kosmetiky či hrnců se v Česku daří. Roste rychleji než ve zbytku Evropy

Michal Šenk Michal Šenk
29. 11. 2017 13:58
Přímý prodej značek jako Amway či Oriflame v Česku roste, zákazu podomního prodeje navzdory. Obrat celého českého trhu dosáhl loni 6,8 miliardy korun.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Žena

Praha - Přímý prodej zažívá podle zástupců tohoto odvětví dobré časy. V České republice podle dat Evropské asociace přímého prodeje Seldia rostl loni obor dokonce rychleji, než je evropský průměr. Obrat firem, které se mu v Česku věnují, se meziročně zvýšil o šest procent, růst v Evropě byl pouze tříprocentní.

A to i přesto, že v Česku v řadě obcí a měst není povolen takzvaný podomní prodej, což v mnoha jiných evropských zemích dosud nijak regulováno není.

Důvodem růstu přímého prodeje kosmetiky, výrobků pro domácnost nebo třeba wellness je podle zástupců odvětví dobrá ekonomická situace v Česku. Podle šéfa Asociace malých a středních podniků a živnostníků Karla Havlíčka je důvodem mimo jiné také to, že Češi jsou podnikaví. I když přesné statistiky neexistují, řada lidí se mimo své zaměstnání realizuje drobným podnikáním a přímý prodej je relativně přístupný způsob.

"A právě v době ekonomické konjunktury tyto činnosti vykonávat jako 'vedlejšák' dává smysl, protože lidé jsou ochotni utrácet," dodává Havlíček.

Hlavní reprezentant odvětví v Česku, Asociace osobního prodeje, zahrnuje devět firem: Amway, Herbalife, Mary Kay, Just, Oriflame, Vorwerk, Nu Skin, Zaren a Party Lite. Obrat celého českého trhu, na němž působí i další velcí hráči, jako Avon či Zepter, dosáhl loni 6,8 miliardy korun. Přímému prodeji se pak v Česku aktivně věnuje 288 tisíc lidí.

Podle ředitelky Asociace osobního prodeje Ildiko Dikošové je přímý prodej pro lidi, kteří se mu věnují, atraktivní díky flexibilitě a možnosti určit si čas, po který se této činnosti budou věnovat. Jde o ideální příležitost pro studenty, matky na mateřské či důchodce. "Někteří zákazníci v dnešní odosobněné době oceňují osobní setkání s prodejcem, péči a servis," říká Dikošová.

Na druhou stranu se přímému prodeji otevírají nové možnosti při oslovování zákazníků on-line skrze Facebook a další sociální sítě. "To pomáhá lákat k přímému prodeji mladé lidi," poznamenává ředitelka Evropské asociace přímého prodeje Katarina Molinová.

Úkolem evropské asociace v nejbližší době pak bude ubránit možnost podomního prodeje. Dosud je rozhodnutí v této oblasti výhradně na jednotlivých členských státech. Evropská komise ale zvažuje plošnou regulaci pro celou unii.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Zákaz zakrývání tváře na demonstracích je neústavní, rozhodl soud v Hongkongu

Hongkongský nejvyšší soud v pondělí označil kontroverzní zákaz zakrývání tváře při demonstracích, který zavedla místní vláda v říjnu, za neústavní a neúměrný situaci. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ústavního soudu je zákaz neslučitelný se základním zákonem, tedy "miniústavou", na jejímž základě se bývalá britská kolonie vrátila v roce 1997 pod čínskou správu, píše Reuters.

Významný představitel prodemokratického hnutí Joshua Wong na Twitteru napsal, že verdikt je "vzácným vítězstvím" protestujících.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová zákaz oznámila 4. října na základě výjimečných pravomocí pocházejících ještě z koloniální éry a uplatněných poprvé za 50 let. Opatření vzápětí vyvolalo prudké potyčky mezi demonstranty a policií v hongkongských ulicích. Demonstranti se ale posléze zákazem často neřídili.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Čtyři lidé zemřeli po střelbě na soukromém večírku v Kalifornii. Střelec se vloupal na zahradu

Deset lidí bylo v neděli postřeleno na jihovýchodě města Fresno v Kalifornii, tři z nich na následky zranění zemřeli. Informovala o tom agentura AP, podle které k neštěstí došlo na zahradní party kolem 18:00 tamního času (03:00 SELČ). Podle policie se střelec vloupal na zahradu a začal pálit do lidí, kteří na večírku sledovali fotbalový zápas. Policie zatím v souvislosti se střelbou nikoho nezadržela, podezřelý z místa činu utekl.

Zdroj: Zahraničí
před 1 hodinou

Policie ve Francii zatkla amatérského atleta. Muž podle ní za pět let zapálil nejméně 900 aut

Francouzská policie zatkla muže, kterého podezírá, že je sériovým žhářem a v posledních pěti letech zapálil v Alsasku nejméně 900 aut. Podle úřadů způsobil škodu za nejméně 8,5 milionu eur (217 milionů Kč), informovala místní média. Podle alsaského tisku se muž k činům přiznal a uvedl, že se cítí sklesle, ale že se mu ulevilo.

Zadrženému je 33 let, na vysoké úrovni se věnuje běhu na krátké tratě a několikrát se díky svým úspěchům dostal na sportovní stránky lokálních novin a do televize. Amatérskému sportovci bez záznamu v trestním rejstříku hrozí deset let vězení a pokuta ve výši 150 tisíc eur (3,8 milionu Kč). Úřady nařídily jeho psychiatrické vyšetření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy