Primark v Praze otevírá, hasiči kropí fronty vodou. Fandové irské značky mají den D

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
Aktualizováno 17. 6. 2021 12:27
O vybudování vůbec první prodejny irského řetězce Primark v Česku na pražském Václavském náměstí se mluvilo již loni. Do plánů v maloobchodě však zasáhla pandemie koronaviru. Oficiálním dnem otevření se tak stal až letošní 17. červen. Primark v Praze právě otevírá svou první a největší prodejnu v centru města ve střední a východní Evropě.
Otevření Primarku v Praze. | Video: Kristýna Pružinová
Fronta zákazníků čekající na vstup do nové prodejny Primarku na pražském Václavském náměstí. | Foto: ČTK
Foto: ČTK
Foto: ČTK

Na otevření prodejny čekalo ve čtvrtek podle agentury ČTK hodinu před zahájením provozu zhruba 30 lidí. Nedočkaví zákazníci měli na Václavském náměstí před obchodem s oděvy vyhrazený prostor, frontu koordinovali pracovníci bezpečnostní agentury. Už krátce po otevření ale dorazily k prodejně stovky lidí, bezpečnostní odstupy nařízené kvůli pandemii koronaviru příliš nedodržovali.

"Jsme potěšeni, že můžeme zákazníkům v Praze nabídnout proslulou módu a ceny Primarku, a nemohli bychom si pro náš první obchod v České republice přát lepší lokalitu než na ikonickém Václavském náměstí," řekl o otevření prodejny oblastní manažer pro Polsko, Slovinsko a Česko Maciej Podwojski. "Pro společnost se jedná o důležitý nový trh, jelikož pokračujeme v expanzi po střední a východní Evropě," dodává.

Značka založila svoji popularitu zejména na tom, že dokáže velmi rychle zachytit trendy, které následně okopíruje a nabídne za výhodnou cenu.

Primark byl založený v irském Dublinu a v současnosti provozuje přes 370 obchodů s prodejní plochou přes 1,4 milionu m2 v 13 zemích, například v Británii, Španělsku, Irsku, Německu či ve Francii.

V Česku vznikl první obchod na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice v Praze. S jeho otevřením se původně počítalo již na konci loňského roku. Celková prodejní plocha přesahuje 4600 metrů čtverečních a zabírá tři podlaží. K mání zde vedle oblečení pro dospělé i děti je i obuv, módní doplňky, spodní prádlo, ale také potřeby pro domácnost.

V pořadí druhá prodejna by pak měla vzniknout v Brně, konkrétně v obchodním centru Olympia. Prodejna by měla vejít do provozu příští rok.

260 pracovních míst pro Česko

Právě do pražské prodejny začal Primark před několika týdny na pracovních portálech i na svém webu shánět zaměstnance na pozici prodavače. Nových pracovních míst v Česku má být podle společnosti na tři stovky.

Primark většinou nabízel zkrácený úvazek, na plný úvazek pak avizoval mzdu ve výši 28 tisíc korun měsíčně.

"Jako asistent manažera se u nás stanete důležitou součástí našeho manažerského týmu pro pražskou pobočku a povedete tým ambiciózních kolegů, v rámci kterého budete utvářet, jak budeme pracovat. Je to skvělá příležitost a vaše šance ovlivnit to, jak bude celá země Primark vnímat," uváděl jeden z inzerátů.

Některé značky se loni stáhly

Pandemie koronaviru a s ní spojená vládní opatření, kvůli kterým musela většina obchodů v Česku zcela zavřít, na maloobchod výrazně dopadla. Kvůli ní i menší výstavbě obchodních center několik módních značek tuzemsko zcela opustilo. Mezi nimi například řetězec Forever 21 a Camaieu.

Na druhou stranu podle aktuální analýzy společnosti Cushman & Wakefield řada dalších značek v pandemii s expanzí vyčkávala, aby mohla vstoupit na trh po uklidnění situace.

Letošní první pololetí je tak dokonce ve vstupu značek na český trh nejsilnější za poslední tři roky - přibylo jich už celkem devět.

"Otevření Primarku v Praze je bezesporu nejvýznamnějším vstupem nové značky ze segmentu rodinné módy a doplňků na zdejší trh - nejen letos, ale za uplynulých téměř 20 let. Posledním podobně významným příchodem bylo otevření prodejny H&M v roce 2003, předtím např. značek Zara, C&A, Marks & Spencer či New Yorker," popisuje Jan Kotrbáček, partner a vedoucí týmu pronájmu maloobchodních prostor pro střední a východní Evropu z Cushman & Wakefield.

Zájem o koncept a zboží Primarku bude podle něj velký. "Češi mají o značce velice dobré povědomí, mnoho jich vyjíždí za nákupy jejího zboží do okolních zahraničních měst. Dá se tedy předpokládat veliký zájem zákazníků z celé České republiky, kteří za nákupy do Primarku do Prahy pojedou nebo si při návštěvě Prahy nenechají tuto příležitost a zážitek ujít," dodává Kotrbáček.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 53 minutami

Rakousko od čtvrtka zavádí kontroly na hranicích se Slovenskem

Rakousko od čtvrtka zavádí kontroly na hranicích se Slovenskem, informovalo tamní ministerstvo vnitra. Podle něj jde o reakci na krok Česka, které kontroly zavedlo tento týden kvůli rostoucímu počtu zadržených migrantů.

Připravujeme podrobnosti.

 

před 1 hodinou

Slovenské ekonomice hrozí kvůli nákladům na elektřinu kolaps, řekl premiér Heger

Slovenské ekonomice hrozí kvůli prudce rostoucím nákladům na elektřinu kolaps, řekl britskému ekonomickému listu Financial Times (FT) slovenský premiér Eduard Heger. Obrovský nárůst cen po ruské invazi na Ukrajinu by podle něj mohl slovenskou ekonomiku zlikvidovat, pokud Bratislava nezíská z Bruselu podporu v řádu miliard eur.

Heger podle FT zároveň varoval, že pokud by se jeho země pomoci z Evropské unie nedočkala, byl by nucen přistoupit k zestátnění dodávek energií v zemi. Ekonomický deník jeho slova označil za dosud nejostřejší vyjádření představitele unijní země k dopadům globální energetické krize.

Hegerovo varování zdůrazňuje obrovské důsledky snahy Moskvy omezit dodávky plynu do Evropy v reakci na sankce Evropské unie zavedené proti Rusku za jeho invazi na Ukrajinu. Ty letos v létě výrazně přispěly k tomu, že cena elektřina v Evropě vystoupila na rekordní hodnoty.

Další zprávy