Češi skupují už i dětský paralen, v záloze mají čípky. Otrava přitom nastává pozvolna

Pavla Adamcová Ekonomika Pavla Adamcová, Ekonomika
27. 3. 2020 11:24
Poptávka po paracetamolu zůstává v Česku stále nestandardně vysoká, potvrzují oslovení lékárníci. Stejně tak dodávky přípravků s touto léčivou látkou jsou spíše nárazové. Pokud se tato léčiva na pultech lékáren objeví, zpravidla jsou během pár hodin rozprodána. Roste také poptávka po dětských verzích léků s paracetamolem - a to jak po tabletách, tak i sirupech.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

"Ano, poptávka je stále vysoká," potvrzuje pro server Aktuálně.cz situaci za lékárny Pilulka Kateřina Schotliová. "Z přípravků pro dospělé máme většinou skladem pouze čípky, dětských tablet ubývá. Sirup postupně vyprodáváme a rychle mizí," doplňuje. Dodávky s paracetamolem se podle ní zatím neobnovily.

Podobnou situaci s paracetamolovými přípravky pro dospělé hlásí také lékárny Dr.Max. "Lokálně dostupné být mohou a je pravda, že poptávka rostla i po dětských přípravcích. Jestli kvůli tomu, že šlo o substituci přípravků pro dospělé, to nemohu potvrdit," upozorňuje mluvčí lékáren Michal Petrov.

Lze předpokládat, že skupování dětských přípravků proti horečce je způsobeno zejména tím, že zákazníci chtějí v době šíření koronaviru pro případ nemoci předzásobit nejen sebe, ale také své potomky.

Z ohlasů čtenářů, které má on-line deník Aktuálně.cz k dispozici, ale také vyplývá, že při nedostatku "dospělých balení" v lékárnách lidé nakupují alespoň ta dětská, která v sobě sice mají nižší množství léčivé látky, dospělí to ale kompenzují užitím více tabletek najednou.

Opatrně s dávkováním

Experti ovšem upozorňují, že s dávkováním léčivé látky musejí být lidé nanejvýš obezřetní. "Vzhledem k velkému spektru léčivých přípravků s obsahem paracetamolu na našem trhu může dojít při jejich kombinaci, byť nevědomé, k předávkování paracetamolem. Proto je vždy nutné seznámit se se složením každého užívaného léku," upozorňuje na svých internetových stránkách Česká lékárnická komora.

Léky, které obsahují podobné, či dokonce shodné složení léčivých látek, není podle lékárníků vhodné užívat současně, a to ani s časovým odstupem. "Toto doporučení se netýká pouze tablet, ale též 'horkých nápojů', sirupů či čípků s obsahem paracetamolu, které jsou na českém trhu rovněž dostupné," varuje komora.

Jak bezpečně užívat paracetamol:

  • Užívejte léky s obsahem paracetamolu, pouze pokud je to vhodné a nutné.
  • Nepřekračujte doporučenou jednotlivou ani denní dávku paracetamolu, dodržujte doporučený časový interval mezi jednotlivými dávkami.
  • Nekombinujte současně více přípravků s obsahem paracetamolu.
  • Nekonzumujte během léčby paracetamolem, a v čase jí blízkém, alkohol.

Zdroj: Česká lékárnická komora

"Lék není vhodný pro pacienty s jaterním onemocněním, protože může poškodit játra s v krajním případě vést i ke smrti. Z toho důvodu se také nesmí paracetamol kombinovat s alkoholem," upozorňuje dále PR specialistka lékáren Benu Alžběta Piškulová.

Pozor na otravu

Otrava paracetamolem se podle expertů projevuje během 24 hod po požití nechutenstvím, nevolností, zvracením a ospalostí. Později, po dvou až pěti dnech, se rozvinou příznaky poškození jater - žloutenka, bolest v pravém podžebří a podobně - a méně často i ledvin a dalších životně důležitých orgánů, včetně srdce.

Lék k potlačení horečky by neměl být podáván hned při prvním náznaku onemocnění. "Rozhodně se nejedná o lék k preventivnímu podávání. Je potřeba dodržet dávkování a kontraindikace. Nejpřesnější dávkování paracetamolu je podle váhy pacienta. Pokud se paracetamol užívá v doporučených dávkách a intervalech (minimálně čtyřhodinových), jedná se o poměrně bezpečné léčivo," doplňuje Piškulová.

Jak doplnit trh

Farmaceutická společnost Zentiva minulý týden oznámila, že přistoupí na navýšení výroby paracetamolu a ibuprofenu o milion balení oproti původnímu plánu. Zároveň tento týden v pátek uvedla, že přichází se způsobem, jak navýšit zásobování paracetamolem na českém trhu - a to uvedením nového léku s názvem Paraceta.

Ve výrobě Paralenu pro francouzskou společnost Sanofi bude firma pokračovat dál.

"Ve společnosti Zentiva děláme vše, co je v našich silách, abychom udrželi a zvýšili zásobování léky během této krize. Zentiva pracuje na řadě projektů na pomoc pacientům v České republice a v celé Evropě. Jsme v neustálém kontaktu s českými úřady a společně jsme pracovali na Paracetě 500 mg," uvedla podle ČTK mluvčí Zentivy Lucie Šabíková.

Strach z ibuprofenu

Paracetamol není jediná účinná látka pro potlačení horečky. Podle Světové zdravotnické organizace je ale lékem první volby. Tato organizace zároveň minulý týden doporučila, aby se lidé bez konzultace s lékařem v souvislosti s onemocněním COVID-19 pro jistotu vyhýbali léčivé látce ibuprofen.

Podle České lékarnické komory jsou nicméně obavy z ibuprofenu z velké části nepodložené. "Prozatím chybí jednoznačný důvod, pro který bychom se měli ibuprofenu u koronavirové infekce zcela vyhýbat. U obou přípravků (paracetamol a ibuprofen, pozn. red.) pochopitelně platí, že by měly být užívány v nejnižších účinných dávkách s ohledem na celkový stav pacienta," uvedl již dříve prezident komory Aleš Krebs.

Mezi léky potlačující horečku patří například i kyselina acetylsalicylová. Tu ovšem z důvodu Reyova syndromu nesmí dětí do 16 let.

Účinné látky s antipyretickým účinkem (ve formě tablet pro dospělé)

Účinná látka Dávka Od Antipyretický účinek Doporučení
paracetamol 500 - 1000 mg 6 let 3 - 5 hodin Jednotlivá dávka dle tělesné hmotnosti - nad 60 kg 1000 mg. Max. 4g/den.
ibuprofen 200 - 400 mg 6/12 let 2 - 4 hodiny Max. 1,2 g/den. Doba léčby by neměla překročit 7 dní.
kyselina acetylsalicylová 500 - 1000 mg 16 let 3- 5 hodin Max. 4 g/den. Doba léčby by neměla překročit 3-5 dní.
Od 65 let jednotlivá dávka 500 mg, max. 4krát denně.
diclofenac 25 mg 15 let N/A Max. 75 mg/den. Doba léčby by neměla překročit 7 dní.
Enterosolventní tablety užívat 1-2 hodiny před jídlem.

Zdroj: Dr.Max

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Brémy podlehly Frankfurtu 0:3, Pavlenka inkasoval po 342 minutách

Fotbalisté Brém v dohrávce 24. kola německé ligy podlehli Frankfurtu 0:3 a zůstali na předposledním místě tabulky. Brankář Jiří Pavlenka byl v bundeslize překonán po 342 minutách, celý zápas za domácí Werder odehrál i krajní obránce Theodor Gebre Selassie.

Brémy prohrály poprvé po třech ligových zápasech a ztrácí dva body na šestnáctý Düsseldorf, který drží barážovou pozici. Eintracht zvítězil podruhé za sebou a poskočil na 11. příčku.

Domácí si v úvodním poločase vytvořili víc nebezpečných šancí než soupeř, ale brankář Trapp zneškodnil dalekonosnou ránu Klaasena nebo Selkeho pokus z úhlu.

Druhé dějství jasně patřilo Frankfurtu. V 61. minutě si na Kostičův centr naskočil Silva a přesnou hlavičkou překonal Pavlenku. Reprezentační gólman podruhé inkasoval v 81. minutě z rohu od nepokrytého Ilsankera a hostující náhradník ještě v poslední minutě uzavřel skóre hlavou.

Hráči Werderu potvrdili pozici nejhoršího domácího týmu německé ligy, v aktuální sezoně na Weserstadionu ze 14 utkání získali pouhých šest bodů a vyhráli jen v září nad Augsburgem (3:2).

před 5 hodinami

V případě Maddie McCannové, jež zmizela před třinácti lety, je podezřelý Němec

Němečtí vyšetřovatelé podezřívají z vraždy britské dívky Maddie McCannové, která zmizela před 13 lety při rodinné dovolené v Portugalsku, 43letého muže z Německa. Vyšetřování otevřelo státní zastupitelství v Braunschweigu, informoval dnes Spolkový kriminální úřad. Podezřelý, který byl už v minulosti podle agentury DPA vícekrát trestán kvůli sexuálním deliktům i na dětech, si v současnosti odpykává víceletý trest ve vězení.

Tehdy tříletá Madeleine McCannová zmizela v květnu 2007 z apartmánu v turistickém komplexu v Praia da Luz u jihoportugalského města Lagos v regionu Algarve. Její rodiče byli tehdy na večeři v blízké restauraci. O osud dívenky se zajímala média na celém světě. 

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
Další zprávy