Prázdné regály, fronta a zkažené ovoce. Vybrali jste, co vás nejvíc štve v řetězcích

Iva Špačková Iva Špačková
13. 11. 2017 6:29
Čechům při nakupování nejvíc vadí, když v obchodě nenajdou zboží, které si vyhlédli v akčním letáku. Za nejhorší nedostatek řetězců to v redakční anketě označila téměř třetina hlasujících. Čtenáři si ale stěžovali třeba i na hlasitou hudbu, šmajdavá kolečka vozíků či záměrné přemisťování zboží.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Obchodní řetězce by se měly více zaměřit na to, aby jim nechybělo zboží, které inzerují v letácích. Prázdné regály totiž dokážou naštvat každého třetího zákazníka. Ukázala to anketa Aktuálně.cz, které se účastnilo přes 7200 hlasujících. Z deseti možností mohli lidé vybrat jen jedinou.

Dlouhé fronty pak nejvíce rozčilují téměř pětinu Čechů. A zkažené, špatné či poničené zboží (zejména ovoce a zeleninu) považuje za největší prohřešek maloobchodních sítí 12 procent respondentů. Jen o trochu méně lidí uvedlo jako hlavní nedostatek matoucí slevy.

Co vám nejvíce vadí při nakupování
Nešvar Podíl
Chybí zboží z letáku 31 %
Dlouhé fronty 18 %
Špatné ovoce a zelenina 12 %
Matoucí slevy 12 %
Málo místa za kasou 7 %
Špinavé košíky 6 %
Komplikace na pokladnách 5 %
Úzká parkovací místa 4 %
Asistent, který neporadí 3 %
Málo parkovacích míst  1 %
Zdroj: Anketa Aktuálně.cz, k 12. listopadu hlasovalo 7257 čtenářů

Vedle deseti největších prohřešků, z nichž si čtenáři mohli vybírat v našem přehledu, si lidé stěžovali i na další věci.

Například na hlasitou hudbu, která je obtěžuje při vybírání zboží.  "Někdy hraje tak hlasitě, že je nemožné se domluvit s obsluhou u váženého zboží. Omílané smyčky o tom, jak je obchod bezva, jsou vyloženě provokující. Zvlášť, když člověk stojí v nekonečné frontě," popisuje čtenářka Markéta Hoskovcová.

Řadě lidí vadí také to, že nemohou najít konkrétní výrobek a nachodí zbytečně desítky metrů, než ho v nelogicky uspořádaných regálech najdou. Procházení úzkými uličkami jim navíc komplikují špatně seřízená kolečka vozíků, s nimiž se musí zákazníci prát, aby je přiměli jet rovně, anebo drátěné klece, které jsou uprostřed uliček postavené proto, aby upozornily na výhodné zboží. 

Když malý prostor v uličkách zatarasí navíc doplňovači zboží, je z toho zácpa, kterou by měl řídit policista. "Nedá se projet ani jedním vozíkem a míjení se s druhým je složitější než řešení na rušné křižovatce bez označení. Prohlédnout si nabídku v regálech je problematické, protože když se zastavíte, za vámi netrpělivě podupávají další zákazníci, kteří nemohou v zúžené uličce projet," popisuje čtenářka Anna Pospíšilová.

Několik zákazníků si stěžovalo i na to, že v obchodech chybí čtečky kódů pomáhající odhalit správnou cenu výrobku, která je u pokladny často jiná, než je napsáno na regále. Dalším vadí vysoko umístěné zboží v regálech či naopak výrobky umístěné těsně nad podlahou. "Divím se, že řetězce ještě nenapadlo půjčovat podložku, aby si zákazník mohl uvedené popisy přečíst a případně se i ke zboží dostat, pokud je 'utopené' v zadní části regálu," říká Vladimír Šťastný.

Několik čtenářů si stýskalo také nad tím, že velké řetězce nejsou české a jejich zisky plynou do zahraničí, svou širokou nabídkou ničí malé živnostníky a výrazně tak napomáhají tomu, že mizí život z center měst. 

 

Právě se děje

před 4 minutami

Výroba piva loni klesla o 6,9 procenta, lidé ho vypili nejméně o 60. let

Pivovary v Česku loni uvařily 20,1 milionu hektolitrů piva, meziročně výstav klesl o 6,9 procenta Spotřeba piva na obyvatele loni klesla o zhruba sedm litrů, tedy 14 velkých piv, na 135 litrů, a byla tak nejnižší od 60. let minulého století. Za poklesem výroby stojí koronavirové restrikce a omezení provozu restaurací v ČR, ale i v zahraničí, sdělili zástupci Českého svazu pivovarů a sladoven.

Předloni byla výroba rekordní, činila 21,6 milionu hektolitrů. "Jako pivovarníci sledujeme údaje už od roku 1950. Já osobně mám hodně bohaté zkušenosti, ale takovou situaci jsem ještě nezažil. Nepamatuji, že by na tom kdy hospody a restaurace byly tak špatně," uvedl předseda svazu František Šámal. V restauracích se loni vypila čtvrtina piva, předloni šlo o třetinu.

Loni poprvé po devíti letech klesl export, meziročně o 381 000 hektolitrů na zhruba pět milionů hektolitrů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 28 minutami

Provoz na dálnici D1 přerušila nehoda kamionu, ve směru na Brno zůstává uzavřena

Provoz na 169. kilometru dálnice D1 u Domašova na Brněnsku zastavila v pondělí večer nehoda kamionu. Policie ráno po 12 hodinách obnovila provoz ve směru na Prahu. Směr na Brno zůstává zavřený, od 161. kilometru stojí na dálnici kolona kamionů.

Bulharský kamion se převrátil v pondělí okolo 19:15 v zúženém úseku. Zcela tak zablokoval oba směry D1. Při nehodě nikdo neutrpěl vážnější zranění, řekl mluvčí jihomoravských policistů Bohumil Malášek.

V kamionu byly krabice s pivem, které bylo potřeba přeložit do jiného vozu. "V průběhu noci se podařilo vyprostit havarovaný kamion. Nyní probíhá úklid vozovky. Objízdná trasa je přetížená, v ranní špičce je na ní velké riziko tvorby kolon," sdělila policie ráno na twitteru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy