Pozor na Mimoně. Z čínské lampičky vypadávají baterky, hrozí spolknutí

spi spi
3. 9. 2018 10:45
Nebezpečná lampička pochází z Číny a prodává ji plzeňská firma. Více informací etiketa výrobku neposkytuje.
Nebezpečná lampička z Číny.
Nebezpečná lampička z Číny. | Foto: ČOI

Praha - Česká obchodní inspekce objevila na trhu nebezpečnou noční lampičku. Výrobek ve tvaru filmové postavičky Mimoň má špatně zajištěný kryt na baterie. Děti jsou tak v ohrožení, protože je mohou vdechnout či spolknout. Inspekce tak výrobek stahuje z trhu.

Foto: ČOI

Lampička měří zhruba 7 centimetrů, je zhotovená z měkčeného bílého plastu a ve spodní části má pouzdro s nezajištěným krytem, ve kterém jsou umístěny 3 knoflíkové baterie. Posuvným ovladačem jde na lampičce spustit světelný efekt, při němž hračka v pravidelných intervalech mění barvy.

Údaj o zemi původu - Made in China - je vylisován na vnitřní straně pouzdra. Výrobek je prodáván zcela bez obalu a bez jakýchkoliv identifikačních údajů.

Inspektoři zjistili, že lampička je pro děti nebezpečná proto, že pouzdro, v němž jsou baterie uloženy, je možné otevřít bez použití nástroje pouhým smáčknutím výčnělku na víčku. Výrobek tak není v souladu s požadavky nařízení vlády a bezpečnostní normy (NV č. 86/2011 Sb., o bezpečnosti hraček, které jsou konkretizovány v EN 62115 - Elektrické hračky - Bezpečnost).

"Článek normy jasně uvádí: Knoflíkové články a baterie typu R1 nesmějí být přístupné bez použití nástroje, pokud kryt jejich prostoru nemůže být otevřen pouze po provedení nejméně dvou současných na sobě nezávislých pohybů," vysvětluje mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Identifikace výrobku
Název výrobku  Noční lampička MIMOŇ
Identifikační údaje prodejce Broflex Trade s.r.o., Tylova 473/27, 301 00 Plzeň
Země původu  Čína
Číslo modelu, série: Neuvedeno; EAN: Neuvedeno; Identifikační údaje výrobce: Neuvedeno; Identifikační údaje dovozce: Neuvedeno
Zdroj: ČOI

Inspekce tak uložila prodejci, aby stáhl výrobek z prodeje a přestal ho dále distribuovat. Informace o nebezpečné hračce zadala také do evropského systému rychlého varování o nebezpečných výrobcích RAPEX.

Foto: ČOI
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Praha zakáže podomní prodej elektrické energie a plynu

Praha zakáže podomní prodej elektrické energie a plynu. Návrh příslušného nařízení dnes schválili městští radní, nyní zamíří ve zkrácené lhůtě 15 dní do připomínkového řízení. Poté o něm budou znovu hlasovat rada. Důvodem je situace na energetickém trhu po ukončení činnosti skupiny Bohemia Energy a dalších dodavatelů. Obce mohou tuto formu prodeje přímo zakázat od ledna, umožnila to novela energetického zákona.

Bývalí zákazníci Bohemia Energy a dalších menších dodavatelů podle magistrátu řeší, jak co nejrychleji uzavřít nové smlouvy a alespoň částečně snížit náklady na energie. "Této těžké situace již začala využívat řada subjektů, včetně těch, kteří jsou nazýváni jako 'energošmejdi', kteří formou podomního prodeje nabízejí dodavatele a tlačí občany - zejména ohrožené skupiny jako jsou senioři, matky samoživitelky a další, do uzavírání značně nevýhodných smluv," stojí ve schváleném dokumentu.

V Praze několik let platí zákaz podomního prodeje stanovený tržním řádem města. Ten je však založen na živnostenském zákoně a na prodejce spadající pod zákon energetický podle magistrátu není aplikovatelný. 

Zdroj: ČTK
před 9 minutami

Assange uspěl u vrchního soudu a může se odvolat k britskému nejvyššímu soudu

Zakladatel WikiLeaks Julian Assange uspěl u vrchního soudu v Londýně a může se odvolat k britskému nejvyššímu soudu. Assange bojuje proti vydání do USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy