Pozor na Mimoně. Z čínské lampičky vypadávají baterky, hrozí spolknutí

spi spi
3. 9. 2018 10:45
Nebezpečná lampička pochází z Číny a prodává ji plzeňská firma. Více informací etiketa výrobku neposkytuje.
Nebezpečná lampička z Číny.
Nebezpečná lampička z Číny. | Foto: ČOI

Praha - Česká obchodní inspekce objevila na trhu nebezpečnou noční lampičku. Výrobek ve tvaru filmové postavičky Mimoň má špatně zajištěný kryt na baterie. Děti jsou tak v ohrožení, protože je mohou vdechnout či spolknout. Inspekce tak výrobek stahuje z trhu.

Foto: ČOI

Lampička měří zhruba 7 centimetrů, je zhotovená z měkčeného bílého plastu a ve spodní části má pouzdro s nezajištěným krytem, ve kterém jsou umístěny 3 knoflíkové baterie. Posuvným ovladačem jde na lampičce spustit světelný efekt, při němž hračka v pravidelných intervalech mění barvy.

Údaj o zemi původu - Made in China - je vylisován na vnitřní straně pouzdra. Výrobek je prodáván zcela bez obalu a bez jakýchkoliv identifikačních údajů.

Inspektoři zjistili, že lampička je pro děti nebezpečná proto, že pouzdro, v němž jsou baterie uloženy, je možné otevřít bez použití nástroje pouhým smáčknutím výčnělku na víčku. Výrobek tak není v souladu s požadavky nařízení vlády a bezpečnostní normy (NV č. 86/2011 Sb., o bezpečnosti hraček, které jsou konkretizovány v EN 62115 - Elektrické hračky - Bezpečnost).

"Článek normy jasně uvádí: Knoflíkové články a baterie typu R1 nesmějí být přístupné bez použití nástroje, pokud kryt jejich prostoru nemůže být otevřen pouze po provedení nejméně dvou současných na sobě nezávislých pohybů," vysvětluje mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Identifikace výrobku
Název výrobku  Noční lampička MIMOŇ
Identifikační údaje prodejce Broflex Trade s.r.o., Tylova 473/27, 301 00 Plzeň
Země původu  Čína
Číslo modelu, série: Neuvedeno; EAN: Neuvedeno; Identifikační údaje výrobce: Neuvedeno; Identifikační údaje dovozce: Neuvedeno
Zdroj: ČOI

Inspekce tak uložila prodejci, aby stáhl výrobek z prodeje a přestal ho dále distribuovat. Informace o nebezpečné hračce zadala také do evropského systému rychlého varování o nebezpečných výrobcích RAPEX.

Foto: ČOI
 

Právě se děje

před 9 minutami

V Senátu USA začala rozhodující fáze soudní žaloby na Trumpa, je obviněný ze zneužití úřadu a obstrukcí

Debatou o organizaci a pravidlech jednání začala v Senátu USA rozhodující fáze soudní žaloby na Trumpa. Je obviněn ze zneužití úřadu a obstrukcí.

Z rozhodnutí Sněmovny reprezentantů, kde mají převahu opoziční demokraté, je šéf Bílého domu obviněn ze zneužití úřadu a obstrukce Kongresu. Konečný verdikt vynese Senát, kde mají převahu Trumpovi republikáni.

Jednání Senátu je veřejné, podle průzkumů ho bude v televizi sledovat velká většina Američanů. Senátoři ale mohou kdykoli vyhlásit debatu za uzavřenou.

Jednání vymezují poměrně přísná pravidla, členové Senátu při sobě nesmějí mít ani mobilní telefony. Sám Trump v době zahájení procesu ve Spojených státech není, účastní se Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu. Na twitteru, který s oblibou používá ke komunikaci s národem, zatím zahájení takzvaného impeachmentu nekomentoval.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

V nové ruské vládě zůstává ministrem zahraničí Sergej Lavrov, ministrem obrany Sergej Šojgu a energetiky Alexandr Novak

V nové ruské vládě zůstává ministrem zahraničí Sergej Lavrov, ministrem obrany Sergej Šojgu, energetiky Alexandr Novak a financí Anton Siluanov. Vyplývá to z výnosu prezidenta Vladimira Putina o jmenování nové vlády, o kterém informoval Kreml a následně tiskové agentury. Prvním místopředsedou kabinetu nového premiéra Michaila Mišustina se stal dosavadní Putinův poradce pro ekonomiku Andrej Belousov.

Zdroj: ČTK
Další zprávy