Potřísnění kečupem, hledání v mapě či zakopnutí. Policie varuje před triky kapsářů

8. 12. 2018 13:29
Tisíce Čechů se o druhém adventním víkendu chystají třeba na nejstarší německý vánoční trh v Drážďanech nebo na stejně slavné trhy ve Vídni či v Norimberku. V předvánočních davech ovšem zákazníkům hrozí, že se stanou obětí kapsáře, varuje policie.
Vánoční trhy v Krakově.
Vánoční trhy v Krakově. | Foto: Shutterstock

Policie varuje před vzrůstajícím počtem kapesních krádeží na adventních trzích zejména v Rakousku. Prvním krokem by mělo být batohy a kabelky dobře zapnout.

Policie upozorňuje, že kapsáři často vyhledávají tlačenice, kde nenápadně vytáhnou peněženku z kabelky nebo jí ukradnou kabelku. Zloději také někdy požádají kolemjdoucího o směnění peněz, po vytažení peněženky z tašky pak zloděj oběť okrade. Další zloději zase používají taktiku ušpinění kolemjdoucího například kečupem, kterého následně při pomoci s očišťováním kabátu nebo bundy oberou o batoh nebo peněženku.

Někteří zloději pracují ve dvojicích. Použijí pak například taktiku, kdy jeden rozptýlí návštěvníka trhů tím, že zakopne a druhý vezme oběti tašku s věcmi. Oblíbený je i trik s mapou, kdy se jeden z kompliců ptá na cestu a druhý mezitím ukradne peněženku.

Pozor na ceny

Na pozoru by se lidé měli mít i před nepoctivými prodejci. "Některé nabídky mohou být značně předražené, jindy prodejce nevydá účtenku, což může způsobit problém při pozdější reklamaci. Na zboží z trhů je v Evropě dvouletá záruka, prodejci jsou povinni jasně a srozumitelně uvádět ceny. Ani v jiných zemích nejde odstupovat od smlouvy na zakoupené zboží do 14 dnů bez udání důvodu," shrnuje Ondřej Tichota z Evropského spotřebitelského centra České republiky.

Zobrazujte ceny a třiďte odpad, říkají trhovcům v Bratislavě

"Bratislava se snaží o spokojenost návštěvníků tím, že se prodejci ve smlouvě o pronájmu stánků zavazují k dodržování Kodexu trhovce. Podle něj mají dbát na kvalitu a čerstvost nabízených produktů, pochutin a služeb a také zajistit jejich řádné označení viditelnými cenovkami. Mimo jiné se zavazují, že budou třídit vznikající odpad," upozorňuje Tichota.

Pozor na parkování

Možnosti parkování, parkovacích zón i městské dopravy z parkovišť typu P+R lidé najdou na webových stránkách jednotlivých měst. Varování pro řidiče pak přichází zejména z Rakouska, kde se na policie v období adventních trhů zaměřuje na řízení pod vlivem alkoholu. Pokuty mohou být velmi vysoké i v jiných zemích.

Vánoční trhy v Drážďanech | Video: Tomáš Vocelka
 

Právě se děje

před 18 minutami

Ministr Arenberger musí vysvětlit pronájem své nemovitosti vinohradské nemocnici, sdělil Babiš

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) musí podle premiéra Andreje Babiše (ANO) do detailu vysvětlit záležitost týkající se toho, že pronajímal svoji nemovitost vinohradské nemocnici, kterou řídil. Upozornil na to ve čtvrtek server Seznam Zprávy. Babiš o tom s Arenbergerem ráno hovořil. Zároveň sdělil, že chce dokončit kontrolu hospodaření nemocnice.

"Ráno jsem seděl s panem ministrem a požádal jsem ho, aby do detailu ty věci vysvětlil," uvedl Babiš. "Je to pochybení, je to špatně a musí to vysvětlit. Já určitě dokončím nějakou kontrolu hospodaření nemocnice, kde byl ředitelem, abychom se přesvědčili, že je všechno v pořádku," doplnil.

Web Seznam Zprávy napsal, že Arenbergerovi patří areál bývalého státního statku v obci Netřeba na Mělnicku a v jedné z jeho budov sídlí archiv Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Arenberger objekt nemocnici pronajal v roce 2013. Nemocnici vedl od října 2019, předtím v ní byl náměstkem ředitele pro vědu a výzkum.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Lesy ČR loni díky státní podpoře měly zisk 44 milionů Kč po minulé ztrátě 790 milionů Kč

Hospodaření státního podniku Lesy České republiky (LČR) loni skončilo ziskem 44 milionů korun po předloňské ztrátě 790 milionů korun. Zakončit loňský rok v plusu podniku pomohly peníze od státu na kompenzaci snížení cen dřeva z důvodu kůrovcové kalamity ve výši 2,3 miliard korun, uvedla mluvčí podniku Eva Jouklová. Původně podnik v koncepci hospodaření počítal s tím, že kvůli kůrovcové kalamitě za loňský rok utrpí ztrátu až 1,9 miliardy. Kompenzace za nižší ceny dřeva dostali od státu i další vlastníci lesa. Lesům ČR patří téměř polovina lesů v zemi.

"Výsledek velmi pozitivně ovlivnily státní prostředky kompenzující snížení cen dřevní hmoty. Peníze ale hned lesům vracíme při obnově. Naše loňské náklady na pěstební činnost dosáhly bezmála 3,5 miliard korun a zvýšily se o 21 procent oproti roku 2019," uvedl generální ředitel podniku Josef Vojáček. Podnik podle něj také v souladu se Strategií rozvoje podniku z prosince 2020 opět začal tvořit podnikový rezervní fond. "Ten je zásadním zdrojem při nenadálých událostech a kalamitách," uvedl Vojáček.

Podnik loni vysadil 74 milionů sazenic a zalesnil 16.000 hektarů, z toho 3790 hektarů přirozenou cestou. Letos podnik plánuje zalesnit 21.000 hektarů holin a vysadit rekordních 85 milionů sazenic. Plocha holin kvůli masivní těžbě kůrovcového dřeva ke konci loňského roku ve státních lesích vzrostla o šest procent na 32 544 hektarů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy