Potřísnění kečupem, hledání v mapě či zakopnutí. Policie varuje před triky kapsářů

8. 12. 2018 13:29
Tisíce Čechů se o druhém adventním víkendu chystají třeba na nejstarší německý vánoční trh v Drážďanech nebo na stejně slavné trhy ve Vídni či v Norimberku. V předvánočních davech ovšem zákazníkům hrozí, že se stanou obětí kapsáře, varuje policie.
Vánoční trhy v Krakově.
Vánoční trhy v Krakově. | Foto: Shutterstock

Policie varuje před vzrůstajícím počtem kapesních krádeží na adventních trzích zejména v Rakousku. Prvním krokem by mělo být batohy a kabelky dobře zapnout.

Policie upozorňuje, že kapsáři často vyhledávají tlačenice, kde nenápadně vytáhnou peněženku z kabelky nebo jí ukradnou kabelku. Zloději také někdy požádají kolemjdoucího o směnění peněz, po vytažení peněženky z tašky pak zloděj oběť okrade. Další zloději zase používají taktiku ušpinění kolemjdoucího například kečupem, kterého následně při pomoci s očišťováním kabátu nebo bundy oberou o batoh nebo peněženku.

Někteří zloději pracují ve dvojicích. Použijí pak například taktiku, kdy jeden rozptýlí návštěvníka trhů tím, že zakopne a druhý vezme oběti tašku s věcmi. Oblíbený je i trik s mapou, kdy se jeden z kompliců ptá na cestu a druhý mezitím ukradne peněženku.

Pozor na ceny

Na pozoru by se lidé měli mít i před nepoctivými prodejci. "Některé nabídky mohou být značně předražené, jindy prodejce nevydá účtenku, což může způsobit problém při pozdější reklamaci. Na zboží z trhů je v Evropě dvouletá záruka, prodejci jsou povinni jasně a srozumitelně uvádět ceny. Ani v jiných zemích nejde odstupovat od smlouvy na zakoupené zboží do 14 dnů bez udání důvodu," shrnuje Ondřej Tichota z Evropského spotřebitelského centra České republiky.

Zobrazujte ceny a třiďte odpad, říkají trhovcům v Bratislavě

"Bratislava se snaží o spokojenost návštěvníků tím, že se prodejci ve smlouvě o pronájmu stánků zavazují k dodržování Kodexu trhovce. Podle něj mají dbát na kvalitu a čerstvost nabízených produktů, pochutin a služeb a také zajistit jejich řádné označení viditelnými cenovkami. Mimo jiné se zavazují, že budou třídit vznikající odpad," upozorňuje Tichota.

Pozor na parkování

Možnosti parkování, parkovacích zón i městské dopravy z parkovišť typu P+R lidé najdou na webových stránkách jednotlivých měst. Varování pro řidiče pak přichází zejména z Rakouska, kde se na policie v období adventních trhů zaměřuje na řízení pod vlivem alkoholu. Pokuty mohou být velmi vysoké i v jiných zemích.

Vánoční trhy v Drážďanech | Video: Tomáš Vocelka
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy