reklama
 
 

Potřísnění kečupem, hledání v mapě či zakopnutí. Policie varuje před triky kapsářů

8. 12. 2018 13:29
Tisíce Čechů se o druhém adventním víkendu chystají třeba na nejstarší německý vánoční trh v Drážďanech nebo na stejně slavné trhy ve Vídni či v Norimberku. V předvánočních davech ovšem zákazníkům hrozí, že se stanou obětí kapsáře, varuje policie.

Policie varuje před vzrůstajícím počtem kapesních krádeží na adventních trzích zejména v Rakousku. Prvním krokem by mělo být batohy a kabelky dobře zapnout.

Policie upozorňuje, že kapsáři často vyhledávají tlačenice, kde nenápadně vytáhnou peněženku z kabelky nebo jí ukradnou kabelku. Zloději také někdy požádají kolemjdoucího o směnění peněz, po vytažení peněženky z tašky pak zloděj oběť okrade. Další zloději zase používají taktiku ušpinění kolemjdoucího například kečupem, kterého následně při pomoci s očišťováním kabátu nebo bundy oberou o batoh nebo peněženku.

Někteří zloději pracují ve dvojicích. Použijí pak například taktiku, kdy jeden rozptýlí návštěvníka trhů tím, že zakopne a druhý vezme oběti tašku s věcmi. Oblíbený je i trik s mapou, kdy se jeden z kompliců ptá na cestu a druhý mezitím ukradne peněženku.

Pozor na ceny

Na pozoru by se lidé měli mít i před nepoctivými prodejci. "Některé nabídky mohou být značně předražené, jindy prodejce nevydá účtenku, což může způsobit problém při pozdější reklamaci. Na zboží z trhů je v Evropě dvouletá záruka, prodejci jsou povinni jasně a srozumitelně uvádět ceny. Ani v jiných zemích nejde odstupovat od smlouvy na zakoupené zboží do 14 dnů bez udání důvodu," shrnuje Ondřej Tichota z Evropského spotřebitelského centra České republiky.

Zobrazujte ceny a třiďte odpad, říkají trhovcům v Bratislavě

"Bratislava se snaží o spokojenost návštěvníků tím, že se prodejci ve smlouvě o pronájmu stánků zavazují k dodržování Kodexu trhovce. Podle něj mají dbát na kvalitu a čerstvost nabízených produktů, pochutin a služeb a také zajistit jejich řádné označení viditelnými cenovkami. Mimo jiné se zavazují, že budou třídit vznikající odpad," upozorňuje Tichota.

Pozor na parkování

Možnosti parkování, parkovacích zón i městské dopravy z parkovišť typu P+R lidé najdou na webových stránkách jednotlivých měst. Varování pro řidiče pak přichází zejména z Rakouska, kde se na policie v období adventních trhů zaměřuje na řízení pod vlivem alkoholu. Pokuty mohou být velmi vysoké i v jiných zemích.

Vánoční trhy v Drážďanech | Video: Tomáš Vocelka |  01:43

autor: | 8. 12. 2018 13:29

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama