Pozor na e-shop s botami, podvádí se zárukou, varuje dTest

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
27. 1. 2015 17:35
Obchod Tvojeboty.eu se schovává za roli zprostředkovatele. Podle časopisu dTest tím obchází zákon.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Thinkstock

Praha - Spotřebitelský časopis dTest varuje před praktikami e-shopu Tvojeboty.eu. Internetový obchod uvádí ve svých obchodních podmínkách, že mu zasláním objednávky dává zákazník zmocnění, aby za něj objednané zboží koupil u obchodníka z Asie. Staví se tak do role zprostředkovatele obchodu, tím se snaží zbavit odpovědnosti za vady zboží, za škodu i za pozdní dodání.

Háček se skrývá v obchodních podmínkách. "Uvádí se v nich, že spotřebitelé mají co do činění s podnikatelem, který na základě plné moci zajistí objednané zboží u některého z asijských dodavatelů. Předmětem smlouvy tedy údajně není samotný prodej, ale zprostředkování prodeje. Rozdíl spočívá v tom, že zprostředkovatel zboží neprodává a za nic neodpovídá," uvedl vedoucí právního oddělení dTestu Lukáš Zelený.

Provozovatel internetových stránek Tvojeboty.eu tak obchází své zákonné povinnosti prodejce tím, že se staví do role zprostředkovatele. Takzvané zprostředkovatelské e-shopy však nemohou příkazní smlouvou zákazníky zbavit záruky na zakoupené zboží, upozornil dTest.

"Rozhodující je to, co se skutečně odehrává, nikoli to, jak situaci podnikatel prezentuje. Spotřebitelé, kteří si vyberou zboží označené kupní cenou, dají ho do virtuálního nákupního košíku a stiskem tlačítka jej objednají, jsou bez dalšího kupujícími a prodejcem není nikdo jiný než provozovatel e-shopu. Předstíráním zprostředkování namísto samotného prodeje tito obchodníci v mnoha ohledech porušují zákon," dodal Zelený.

E-shop, jehož majitel má sídlo na Seychelách, také vyžaduje platbu předem. Podle časopisu jde o nekalou obchodní praktiku, se kterou se lidé stále častěji obracejí na jeho poradenskou linku. Doporučení dTestu je jednoduché: důkladně se seznámit s obchodními podmínkami vyhlédnutého obchodu a v případě náznaku, že se má jednat o zprostředkovatelství zboží, raději nakupovat jinde. "Je rovněž vhodné obrátit se na Českou obchodní inspekci," dodává Zelený.

Provozovatel obchodu Tvojeboty.eu vlastní ještě téměř identický e-shop Cenovýráj.cz, upozorňuje také dTest.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Volby polského prezidenta se uskuteční 28. června, oznámila šéfka Sejmu

Volby polského prezidenta se uskuteční 28. června a případné druhé kolo o dva týdny později 12. července. Očekávaný termín voleb dnes oficiálně oznámila předsedkyně Sejmu, dolní komory polského parlamentu, Elžbieta Witeková.

Oznámené datum voleb chtěla vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS). Její předseda Jaroslaw Kaczyński minulý týden rezolutně prohlásil, že volby budou nejpozději 28. června navzdory veškerým snahám opozice je překazit. Pohrozil přitom využitím "všech prostředků, jež má stát k dispozici".

Volby prezidenta byly původně vypsané na 10. května a PiS jejich konání chtěla prosadit za každou cenu i přes epidemii covidu-19. Umožnit to měl zákon o korespondenčním hlasování, jehož schválení ale zdržel Senát, v němž má většinu opozice. Proto se volby nekonaly ani do konce května.

Zdroj: ČTK
Další zprávy