Potravinové doplňky mají až osmkrát nižší podíl účinné látky

Ekonomika Ekonomika
17. 7. 2014 15:52
Státní zemědělská a potravinářská inspekce varuje před třemi produkty, kvůli klamání spotřebitele musí být staženy z trhu.
Potravinový doplněk, který obsahuje nižší množství účinné látky
Potravinový doplněk, který obsahuje nižší množství účinné látky | Foto: SZPI

Brno – Další tři potravinové doplňky obsahují výrazně nižší podíl účinné látky, než jaký výrobce uvádí na obalu. Zjistila to Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Kvůli klamání spotřebitele musí být trojice produktů stažena z trhu.

Více než osmkrát méně účinné látky obsahuje doplněk stravy nazvaný Green Coffee Bean. Zatímco balení slibuje 400 miligramů přírodního kofeinu v jedné kapsli, laboratorní analýza prokázala maximálně 46 miligramů. Inspekce odebrala závadnou šarži prostřednictvím internetového portálu Slevomat.cz, dovozcem je společnost GMR Technology z Opavy, výrobcem je podle průvodní dokumentace čínská společnost Xian Tianxingjian Natural Bio-Products.

Potravinový doplněk, který obsahuje nižší množství účinné látky
Potravinový doplněk, který obsahuje nižší množství účinné látky | Foto: SZPI

Zhruba poloviční přítomnost účinné látky našla inspekce i ve výrobku nazvaném 3 in 1 joint komplex. Obal slibuje 150 miligramů látky chondroitin sulfát v jedné tabletě, analýza našla maximálně 78,46 miligramů. Závadnou šarži odebrala inspekce v provozovně Pavel Trampota na Sousedské ulici v Plzni. Dodavatelem produktu je Jiří Trampota z Plzně, výrobcem je společnost Mega-Pro se sídlem v Praze.

Potravinový doplněk, který obsahuje nižší množství účinné látky
Potravinový doplněk, který obsahuje nižší množství účinné látky | Foto: SZPI

Spotřebitele klame i „speciální kombinace pro kloubní výživu“ nazvaná Glukosamin chondroitin. Zatímco obal slibuje 600 miligramů látky glukosamin sulfát a 150 miligramů látky chondroitin sulfát, analýza zjistila jen 429 a 130 miligramů. Také tento produkt odebrala inspekce v provozovně Pavel Trampota na Sousedské ulici v Plzni. Dodavatelem produktu je Jiří Trampota z Plzně, výrobcem je společnost Mega-Pro se sídlem v Praze.

Inspekce nařídila neprodleně stáhnout předmětné šarže doplňků stravy z tržní sítě a s kontrolovanými osobami zahájí správní řízení o uložení sankce.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 21 minutami

Vláda schválí přesun 5 miliard korun z rezervy armádě, potvrdil Babiš

Vláda na svém středečním mimořádném jednání schválila přesun pěti miliard korun z vládní rozpočtové rezervy ve prospěch rozpočtu ministerstva obrany. České televizi to při večerním jednání kabinetu řekl premiér Andrej Babiš (ANO), později informaci potvrdil i ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Peníze armádě poslanci odebrali při prosincovém schvalování státního rozpočtu, aby vyhověli požadavku komunistů a získali potřebné hlasy pro jeho schválení. Slibovaný termín k vrácení částky se poté několikrát posunoval. "Večer vláda schválí přesun z vládní rozpočtové rezervy do rozpočtu armády ve výši pěti miliard, zbytkových pět se vyjasní po analýze nároků jednotlivých resortů včetně obrany. Předpokládám, že to bude příští měsíc," řekl Babiš České televizi.

"Jsem rád, že vláda dnes schválila převedení 5 mld. Kč z rozpočtové rezervy do rozpočtu ministerstva obrany. Je to alespoň částečné naplnění slibu vojákům a výsledek složitých jednání. Věřím, že v únoru vláda projedná i přesun zbylých finančních prostředků," napsal Metnar na svém twitterovém účtu.

Vláda původně slíbila, že deset miliard vrátí armádě na své první lednové schůzi, později Babiš hovořil o termínu do konce ledna. Ministr Metnar věří i nadále tomu, že vláda v únoru projedná vrácení zbývajících peněz. 

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Policisté večírek v Teplicích možná ignorovali záměrně, Švejdar to nechá prošetřit

Policejní prezident Jan Švejdar nechá prošetřit skutečnost, proč tepličtí policisté nezasáhli proti nelegální oslavě v Teplicích, upozornil na to Deník N.

"Objevily se i takové informace, že si policie teplického hotelu záměrně nevšímala. I toto jsem nechal prošetřit a budu ptát se i vedení Ústeckého krajského ředitelství. Toto nařčení musí být vysvětleno," napsal Deníku N Švejdar. Podle informací serveru už začaly probíhat výslechy ve vedení ústecké policie.

Kvůli své účasti na večírku již byl policejním prezidentem odvolán krajský šéf liberecké policie Vladislav Husák, poslanecký mandát složil také další z účastníků poslanec Milan Hnilička. V teplickém hotelu slavil narozeniny expolitik a podnikatel Petr Benda. Mezi hosty se objevil také bývalý premiér Jiří Paroubek.

Celou událost již prověřuje policie. Pokud zjistí porušení nařízení, předá věc k dořešení správním orgánům. V Česku nyní musejí být zavřené vnitřní prostory restaurací, na veřejných místech jsou povinné roušky a rozestupy, na vnitřních i venkovních akcích se mohou setkat maximálně dva lidé, od 21:00 platí až na výjimky zákaz nočního vycházení.

Zdroj: Domácí
Další zprávy