Polovina medů loni propadla při kontrolách, víno se naopak padělalo méně

Iva Špačková Iva Špačková
28. 2. 2018 14:45
Potravinářská inspekce loni našla problém téměř u každé sedmé kontrolované komodity. U medu dopadla špatně každá druhá kontrola.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Brno - Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) loni zkontrolovala 45 530 provozoven potravinářských podniků, podniků společného stravování, celních skladů a internetových obchodů.

Zjistila problémy téměř u každé sedmé komodity, u medu dopadla špatně každá druhá kontrola. Naopak vína se po novele zákona falšují méně, roste i počet vinoték. Vyplývá to ze statistik inspekce za loňský rok.

Místo kontroly  Počet kontrol  Podíl nevyhovujících šarží
Maloobchodní síť  27 077 9,54 %
Společné stravování  11 522 1,64 %
Výroba potravin  9 653 -
Velkoobchod  2 081 3,22 %
Ostatní  2 075 18,12 %
Zdroj: SZPI 

Inspektoři nejčastěji vyráželi na kontroly do prodejen - ať už do velkých supermarketů, nebo malých vesnických prodejen. V maloobchodní síti zkontrolovali přes 27 tisíc položek, z nichž nevyhověla normám téměř každá desátá z nich. Když se ke kontrolám potravin přidají i další provozovny, nevyhovělo normám 15 procent výrobků.

Nejvíce problematických šarží přitom pocházelo z takzvaných třetích zemí (tedy nečlenských států EU), u nichž nevyhovělo požadavkům národních nebo evropských předpisů téměř 28 procent výrobků. U potravin ze zemí EU neprošlo 17 procent šarží a z tuzemské produkce propadlo 9,9 procenta výrobků.

Mezi nejproblematičtější komodity patřil tradičně med, který nesplnil některou z norem ve více než polovině případů. Na druhém místě mezi hříšníky se ocitly masné výrobky, ryby a víno. Třetí příčku obsadilo čerstvé ovoce.

Nejvíce problematické komodity

Komodita  Podíl nevyhovujících šarží z kontrolovaných 
Med 51 %
Masné výrobky  18 %
Ryby, vodní živočichové  18 %
Víno (vč. ČZHM)  18 %
Čerstvé ovoce  17 %
Mléčné výrobky  14 %
Doplňky stravy  12 %
Zdroj: SZPI

Nejproblematičtějším typem provozoven se stejně jako v letech 2016 a 2015 ukázala místa společného stravování. Kontroloři navštívili přes 11 500 restaurací, bister, pivnic, barů, ale například i cukráren. Na problémy narazili více než u čtvrtiny těchto podniků. Z téměř tří tisíc pochybení se většina - 2072 - týkala špatné hygieny. Šest desítek podniků bylo přitom tak otřesných, že je inspektoři na místě zavřeli. 

Podniky, které se v minulosti provinily, musí za své chyby platit. SZPI loni nakázala více než dvěma tisícům viníků zaplatit sankce v celkové výši 111,45 milionu korun, což bylo zhruba o 30 milionů méně než v rekordním roce 2015. 

Foto: SZPI

Naopak kvalita vína se podle inspektorů zlepšuje. Zatímco v roce 2016 dopadla téměř každá dvouapůltá kontrola špatně, loni nevyhověl i při vyšším počtu kontrol ani ne každý pátý vzorek.

Výsledek loňských kontrol ukázal i pokles počtu vzorků vín, u nichž analýza prokázala falšování. Zatímco v roce 2013 odhalili inspektoři 121 padělaných vzorků, o rok později to bylo 74, v roce 2015 jich bylo 83 a předloni 34. Stejný počet padělků odhalili kontroloři i loni, ale více než polovina (19 vzorků) případů skončila ve statistice díky novým laboratorním metodám, které dříve specifickou skupinu falšování (přítomnost takzvaných syntetických aromat) nedokázaly odhalit.

Foto: SZPI

"V tento okamžik je předčasné hovořit o zásadním zlepšení situace na trhu, závěry je možné učinit až po delším časovém období. Údaje za rok 2017 však naznačují trend, který bychom i díky novele vinařského zákona a zachování našeho cíleného kontrolního úsilí rádi v příštích letech udrželi," říká ústřední ředitel SZPI Martin Klanica. 

 

Právě se děje

Další zprávy