Polovina medů loni propadla při kontrolách, víno se naopak padělalo méně

Iva Špačková Iva Špačková
28. 2. 2018 14:45
Potravinářská inspekce loni našla problém téměř u každé sedmé kontrolované komodity. U medu dopadla špatně každá druhá kontrola.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Brno - Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) loni zkontrolovala 45 530 provozoven potravinářských podniků, podniků společného stravování, celních skladů a internetových obchodů.

Zjistila problémy téměř u každé sedmé komodity, u medu dopadla špatně každá druhá kontrola. Naopak vína se po novele zákona falšují méně, roste i počet vinoték. Vyplývá to ze statistik inspekce za loňský rok.

Místo kontroly  Počet kontrol  Podíl nevyhovujících šarží
Maloobchodní síť  27 077 9,54 %
Společné stravování  11 522 1,64 %
Výroba potravin  9 653 -
Velkoobchod  2 081 3,22 %
Ostatní  2 075 18,12 %
Zdroj: SZPI 

Inspektoři nejčastěji vyráželi na kontroly do prodejen - ať už do velkých supermarketů, nebo malých vesnických prodejen. V maloobchodní síti zkontrolovali přes 27 tisíc položek, z nichž nevyhověla normám téměř každá desátá z nich. Když se ke kontrolám potravin přidají i další provozovny, nevyhovělo normám 15 procent výrobků.

Nejvíce problematických šarží přitom pocházelo z takzvaných třetích zemí (tedy nečlenských států EU), u nichž nevyhovělo požadavkům národních nebo evropských předpisů téměř 28 procent výrobků. U potravin ze zemí EU neprošlo 17 procent šarží a z tuzemské produkce propadlo 9,9 procenta výrobků.

Mezi nejproblematičtější komodity patřil tradičně med, který nesplnil některou z norem ve více než polovině případů. Na druhém místě mezi hříšníky se ocitly masné výrobky, ryby a víno. Třetí příčku obsadilo čerstvé ovoce.

Nejvíce problematické komodity

Komodita  Podíl nevyhovujících šarží z kontrolovaných 
Med 51 %
Masné výrobky  18 %
Ryby, vodní živočichové  18 %
Víno (vč. ČZHM)  18 %
Čerstvé ovoce  17 %
Mléčné výrobky  14 %
Doplňky stravy  12 %
Zdroj: SZPI

Nejproblematičtějším typem provozoven se stejně jako v letech 2016 a 2015 ukázala místa společného stravování. Kontroloři navštívili přes 11 500 restaurací, bister, pivnic, barů, ale například i cukráren. Na problémy narazili více než u čtvrtiny těchto podniků. Z téměř tří tisíc pochybení se většina - 2072 - týkala špatné hygieny. Šest desítek podniků bylo přitom tak otřesných, že je inspektoři na místě zavřeli. 

Podniky, které se v minulosti provinily, musí za své chyby platit. SZPI loni nakázala více než dvěma tisícům viníků zaplatit sankce v celkové výši 111,45 milionu korun, což bylo zhruba o 30 milionů méně než v rekordním roce 2015. 

Foto: SZPI

Naopak kvalita vína se podle inspektorů zlepšuje. Zatímco v roce 2016 dopadla téměř každá dvouapůltá kontrola špatně, loni nevyhověl i při vyšším počtu kontrol ani ne každý pátý vzorek.

Výsledek loňských kontrol ukázal i pokles počtu vzorků vín, u nichž analýza prokázala falšování. Zatímco v roce 2013 odhalili inspektoři 121 padělaných vzorků, o rok později to bylo 74, v roce 2015 jich bylo 83 a předloni 34. Stejný počet padělků odhalili kontroloři i loni, ale více než polovina (19 vzorků) případů skončila ve statistice díky novým laboratorním metodám, které dříve specifickou skupinu falšování (přítomnost takzvaných syntetických aromat) nedokázaly odhalit.

Foto: SZPI

"V tento okamžik je předčasné hovořit o zásadním zlepšení situace na trhu, závěry je možné učinit až po delším časovém období. Údaje za rok 2017 však naznačují trend, který bychom i díky novele vinařského zákona a zachování našeho cíleného kontrolního úsilí rádi v příštích letech udrželi," říká ústřední ředitel SZPI Martin Klanica. 

 

Právě se děje

před 8 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 8 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy