Pokuty pro obchodníky loni stouply o dvě pětiny, řetězce platily 67 milionů

ČTK ČTK
21. 1. 2016 14:30
Obchodníci podle potravinářské inspekce často prodávají potraviny s prošlou dobou použitelnosti či tuto lhůtu svévolně prodlužují například tím, že zboží znovu přebalují, aby zákazník nic nepoznal. Mezi časté prohřešky patří také neoznačení země původu nebo klamavé či zavádějící údaje na obalu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Olomouc - Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) loni uložila pravomocně pokuty za 140 milionů korun, což je o 40 procent více než v roce 2014. Zhruba tři čtvrtiny pokut dostali obchodníci za různé prohřešky při prodeji potravin. Na konferenci Sámoška to dnes v Olomouci řekl ústřední ředitel SZPI Martin Klanica.

"Zatímco v roce 2014 jsme uložili pravomocně pokuty celkem za necelých 100 milionů korun, tak loni už to bylo o 40 milionů korun víc," uvedl Klanica. Obchodníkům inspekce v roce 2015 rozdala pokuty v hodnotě 105 milionů korun. Z toho osm obchodních řetězců dostalo pokuty za celkem 67 milionů korun a na ostatní maloobchodníky připadly sankce za 38 milionů korun.

Obchodníci podle Klanici stále často prodávají potraviny s prošlou dobou použitelnosti či tuto lhůtu svévolně prodlužují například tím, že zboží znovu přebalují, aby zákazník nic nepoznal. V obchodech tak může být k dostání i prošlé zboží, které už dávno na pultech nemělo být. Mezi časté prohřešky při prodeji potravin patří také neoznačení země původu nebo klamavé či zavádějící údaje na obalu.

Inspekce v roce 2015 například zjistila, že přes 40 procent kontrolovaných prodejců potravin pochybilo při označování nebalených potravin, k nimž patří hlavně pečivo, také masné a uzenářské výrobky, případně ovoce či zelenina. Nejčastěji se prodejci provinili, když zákazníka na štítku neinformovali o jménu výrobce a adrese sídla.

Inspekce loni díky nové kompetenci uzavřela zhruba dvě stovky provozoven, které porušily předpisy. Problémy našli inspektoři například ve výrobně a rozvozu pokrmů Zuzana Wolfová v obci Předměřice nad Jizerou, prodejně potravin Le Gia Loc v Broumově a prodejně potravin Miloslava Vencálková ve Štětí. Zavřeno bylo kvůli porušení hygienických předpisů také několik desítek restaurací a barů.

Inspektoři SZPI ročně provedou zhruba 35 000 kontrol potravinářských podniků, celních skladů a internetových obchodů, přičemž dvě třetiny jsou zaměřeny na maloobchod a zbývající část na výrobu potravin, velkosklady, celní sklady a na ostatní místa.

 

Právě se děje

Další zprávy