Po zdražení budeme víc utrácet. ČNB slibuje paradox

Tereza Holanová Tereza Holanová
12. 11. 2013 18:55
Plán ČNB: Levná koruna podpoří export, ten zaměstnanost a ta spotřebu.
ilustrační foto.
ilustrační foto. | Foto: Isifa / Thinkstock

Praha - Spotřeba domácností by měla oživit během šesti až devíti měsíců. K tomu, aby lidé více utráceli, má přitom pomoci Českou národní bankou (ČNB) oslabená koruna, která kromě jiného zvyšuje ceny zahraničního zboží.

Jak tento paradox funguje? V první řadě musí podle Petra Krále, ředitele odboru měnové politiky a fiskálních analýz v ČNB, začít růst průmyslová výroba. "Slabší koruna podpoří vývoz a následně i investice v průmyslu. To se začne promítat do vyšší zaměstnanosti, rychlejšího růstu mezd a spotřeby," uvádí.

"Tento efekt bude zpožděný o půl až tři čtvrtě roku, bude to odpovídat Okunovu zákonu," pokračuje Král. Ekonomické pravidlo, které zmiňuje, přitom zjednodušeně říká, že vývoj na trhu práce kopíruje s časovým zpožděním trendy v ekonomice.

"Předpokládáme, že to tak bude fungovat i nyní. Než si lidé udrží práci a začnou se zvyšovat mzdy, potrvá to půl až tři čtvrtě roku," dodává Král.

Domácí poptávka byla dlouhodobě utlumená, což se projevilo ve zlevňování. Pod nulu v několika posledních měsících klesly i ceny služeb, které dříve zaznamenávaly růst. Král dále připomíná, že ceny nemovitostí mimo Prahu stále klesají. "Index spotřebitelských cen je jako celek pořád v plusu, ale je to maskováno jinými faktory," dodává.

Zástupce centrální banky i proto překvapilo, že oslabení koruny některé odborníky zaskočilo. "Analytici potřebné informace měli, ale vesměs buď neodhadli, že ČNB myslí svá slova vážně, nebo zřejmě hodnotili jinak ekonomický výhled, než jak to viděla ČNB," stojí v tiskovém prohlášení centrální banky.

Řetězec slev na deflaci upozorňoval

To, že se český trh posouvá do deflace, mimo jiné signalizovala "slevová spirála", dodává Král. Neboli že přibývalo zboží, které je v obchodech takřka neustále v akci. Pokud prodejce trápil malý zájem zákazníků, snažili se lákat na více slev. Ty pak ale přestaly plnit svůj účel, lidé si na ně zvykli.

"Technicky obchodníci níže už jít nemohou, ale pokud chybí poptávka, tak budou tlačit na své dodavatele, aby snížili ceny energií nebo materiálů, nebo začnou propouštět," doplňuje Král.

Samotná deflace, tedy propad cen, je lákavá jen na první pohled, shodují se ekonomové. Ve skutečnosti se podle nich jedná o strašáka, domácnosti totiž při dlouhodobém zlevňování začnou odkládat nákupy a čekat na ještě výhodnější ceny.

"Lidé jsou vedeni bohulibou snahou ušetřit. Když se ale rozšíří v celé ekonomice a odloží se nákup větších věcí, jako je elektronika nebo vybavení domácností, pak mohou nastat problémy," varuje Král.

"Nejsme jen spotřebitelé nebo střadatelé, kteří by z poklesu mezd profitovali, ale také zaměstnanci nebo dlužníci," připomíná. Pokud lidé přestanou nakupovat, omezují totiž firmy výrobu, ubývá tak práce a klesají mzdy.

Stejně tak se deflace nevyplatí nikomu, kdo má úvěr. "Není nic horšího, než když vám při klesajících cenách a mzdách zůstává nezměněný počáteční dluh. Pokud je to hypotéka, tak může cena nemovitosti klesnout třeba na polovinu," vysvětluje Král a zdůrazňuje, že dlužník musí při klesající mzdě i hodnotě nemovitosti stále splácet původní sumu.

Chybné a riskantní

Ekonomové oslovení online deníkem Aktuálně.cz zásah centrální banky spíše kritizují. "Intervence podle mého názoru nikomu neprospějí. Podraží veškeré dovážené výrobní vstupy i spotřební zboží. ČNB se dopustila největšího omylu od května 1997," tvrdí ekonom ze společnosti Partners Pavel Kohout.

"Do půl roku bude intervence zcela zapomenuta a koruna bude ještě silnější než před intervencí," předpokládá Markéta Šichtařová z Next Finance.

Hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek navíc připomíná, že se tuzemská inflace kvůli otevřenosti českého trhu dlouhodobě nebude příliš lišit od trendů v eurozóně.

Do kritiky zásahu ČNB se pustil i bývalý prezident ČR Václav Klaus. "Je to rozhodnutí chybné a je to rozhodnutí riskantní," uvedl. Současná ekonomická situace v ČR je v posledních pěti letech nejasná a centrální banka podle něj může svou aktivitou tuto nejistotu zvýšit, znehodnocení měny navíc podle něj stagnující domácí poptávku neoživí.

Nebezpečí deflace odmítl také současný prezident Miloš Zeman. "Žádná deflace nehrozí. Inflační hladina se pohybuje v intervalu mezi jedním a dvěma procenty," uvedl prezident. Podotkl, že česká ekonomika pomalu oživuje a inflace při takovém vývoji zpravidla roste.

 

Právě se děje

Další zprávy