Plzeňské lahváče kolují v Česku už přes 100 let. Podívejte se, jak se proměnily

Iva Špačková Iva Špačková
28. 11. 2018 6:14
Štíhlé, zakulacené, podobné lahvím vína či s etiketou, co nešla umýt. Pivní lahve kolují v Česku od 19. století. Plzeňský Prazdroj je do skla plní přes 100 let. Podívejte se, jak vypadaly lahváče v minulosti a dnes a jak vypadají speciální kousky, které navrhují designéři.
Foto: Archiv Plzeňského Prazdroje

Rok 1948

Takto vypadala třetinková lahev znárodněného Plzeňského piva s etiketou pro domácí trh kolem roku 1948.

  • Plzeňský pivovar byl znárodněn již roku 1945 dekretem č. 101/1945 Sb. prezidenta Eduarda Beneše. Ten nařizoval znárodnění pivovarů, jejichž výstav v roce 1937 přesáhl 150 000 hektolitrů.
  • Týkalo se to šesti největších pivovarů v zemi: Měšťanského pivovaru v Plzni, Prvního akciového pivovaru v Plzni, Akciového pivovaru na Smíchově, Pivovaru ve Velkých Popovicích, Českého akciového pivovaru v Českých Budějovicích a Prvního brněnského akciového pivovaru v Brně.
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Kosovo uznává méně než 100 ze 193 států OSN, uznání stáhla Ghana

Uznání Kosova už stáhlo 16 zemí, a nezávislost této bývalé jihosrbské provincie tak nyní podporuje méně než 100 ze 193 členských států OSN. O víkendu přišla do Bělehradu příslušná nóta z Ghany, informovala agentura Tanjug.

Srbsko tím zaznamenalo další úspěch ve svém diplomatickém úsilí přesvědčovat země, které uznaly nezávislost Kosova, aby od tohoto svého rozhodnutí ustoupily. Priština to ostře kritizuje a loni kvůli snaze Srbska o její diplomatické blokování zavedla stoprocentní cla na dovoz srbského zboží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy