Platební karty, které vám vrátí peníze z vánočních nákupů. Projděte si aktuální přehled bonusů

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
7. 12. 2015 7:20
Kreditní karty, které "vydělávají", nabízejí banky i přesto, že jim od prosince výrazně klesnou poplatky za platby kartou v obchodech. Kvůli nové regulaci EU omezily bonusy v posledních týdnech zatím jen dvě banky.

Banky budou mít z karet méně, bonusy u kreditek zůstávají

Foto: Economia

Bez výraznějších omezení zatím zůstává nabídka kreditních karet, které svým majitelům dokážou "vydělávat" tím, že jim vrátí část peněz z nákupu. A to přes to, že banky čekají výrazný pokles poplatků, které získávají za platby kartou v obchodech. Od 9. prosince totiž i v Česku začínají platit nová unijní pravidla pro takzvaný interchange fee.

Zatímco dosud inkasuje banka, s jejíž kartou platba u obchodníka proběhla, v průměru zhruba procento z nákupu, nově to bude maximálně 0,2 procenta u debetních (karta spojená s běžným účtem) a 0,3 procenta u kreditních (úvěrových) karet. V příštím roce tak banky přijdou o miliardy korun. Poplatek v Česku zatím patřil k nejvyšším v Evropské unii.

Menší příjem z plateb kartou, který banky postupně začnou pociťovat, zatím ale nemá výraznější vliv na bonusy u kreditních karet. Přitom právě tyto odměny měly být podle dřívějších výpovědí bankéřů prvními "oběťmi" nižších mezibankovních poplatků.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy