Platební karta vám přiletí vzduchem. Premiéra v mobilu

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
4. 12. 2013 6:59
GE Money Bank přináší do Česka další novinku pro bezkontaktní placení
Místo karty mobil. Ale musí umět NFC.
Místo karty mobil. Ale musí umět NFC. | Foto: GE Money Bank

Praha - Českou premiéru zažije v příštím týdnu služba, pomocí které vám operátor nahraje platební kartu na telefonní SIM kartu "vzduchem". Novinku od 9. prosince spustí trojice GE Money Bank, MasterCard a Telefónica.

Stejný trojlístek firem přesně před rokem - také jako první v Česku - zavedl bez omezení NFC (bezdotykové) platby přes chytrý mobilní telefon. Nyní nabídku vylepšuje tak, že už nebude nutné čekat na „nahrání" platebních karet do telefonu několik dnů.

„Díky tomuto systému nahrání karty, který jsme společně s O2 vytvořili, mohou také klienti na jedné SIM kartě nyní využívat až tři platební karty současně," říká Ondřej Hájek, který v GE Money Bank pracuje jako "inovační leader".

Bezkontaktní platby obecně mají jejich uživatelům zjednodušit a zrychlit placení u obchodníků. Pro banky a karetní společnosti jde o další nástroj, jímž se postupně snaží vytlačovat hotovostní platby. Podle průzkumu GE Money Bank dává 70 procent lidí v Česku stále přednost hotovostním platbám.

Jen Samsung a Sony

Zájemce o novinku však musí splňovat hned několik podmínek. Jednak musí být klientem GE Money Bank a zároveň musí volat s Telefónikou. Banka sice jedná i s dalšími operátory, zatím ale nedokáže říci, kdy se s nimi dohodne.

Další omezující podmínkou je samotný přístroj. NFC platby zatím umožňuje jen osm v Česku dostupných telefonů - dva modely Sony (Xperia Z a Xperia SP) a šest modelů Samsung (Galaxy Note II, S III, S III mini, Ace 2, S4 a S4 mini). Technologie „Over the Air" bude navíc zpočátku dostupná jen na pěti z těchto telefonů. Modely Sony (Xperia Z a Xperia SP) a Samsung Galaxy Note II by nicméně měly novou funkci začít podporovat ještě do konce letošního roku.

Ke službě je zároveň třeba do chytrého mobilu stáhnout aplikaci O2 Wallet, která platby v telefonu zprocesovává a zároveň umožňuje nastavit míru zabezpečení - například zda chcete zadávat PIN po každé platbě, nebo jen u těch nad 500 korun.

Telefónica vydává SIM karty s novou technologií všem svým zákazníkům již od října roku 2012. Kdo tedy má tuto novou kartu, má nyní jednodušší situaci. Kdo bude chtít službu od GE Money Bank využívat a má starou SIM kartu nebo jiného operátora, tomu speciální SIM karta přijde poštou. Také vydání této nové SIM karty bude bez poplatku, stejně jako všechny další úkony související se zprovozněním služby.

SIM karta může být předplacená nebo s tarifem, nabídka se ale nevztahuje na virtuální operátory v síti Telefóniky. Kdo tedy volá například s BleskMobilem, má v tomto případě smůlu.

Foto: Česká spořitelna
Čtěte také:
Zuno už nebude zdarma. Bankomat přijde na 28 korun
mBank může nabízet i levnější benzin, plánuje její šéf
Česká mobilní peněženka zklamala. Ovládne ji spořitelna

„Tento projekt je výrazným krokem k rozšiřování NFC plateb v České republice. MasterCard chce do budoucna přijít i s dalšími novinkami, jako je rozšiřování funkce platebních karet na karty dopravní nebo loajalitní," říká Richard Walitza, ředitel pro rozvoj mobilních plateb a inovací MasterCard Europe pro Česko a Slovensko. V dalším kroku pak MasterCard chce tento systém integrovat i do mobilních telefonů a vytvořit tak z telefonu multifunkční platební nástroj, který nebude sloužit jen k platbám u obchodníků, ale v konečném důsledku i jako "jízdenka" v MHD.

Kompletní portfolio bezkontaktních plateb

Bezkontaktní nálepka. Stačí odloupnout pravý horní roh a nalepit na cokoli, co uznáte za vhodné. Třeba na méně chytrý telefon.
Bezkontaktní nálepka. Stačí odloupnout pravý horní roh a nalepit na cokoli, co uznáte za vhodné. Třeba na méně chytrý telefon. | Foto: GE Money Bank

Za rok od uvedení na trh má platební kartu v mobilu nebo bezkontaktní platební nálepku 20 tisíc klientů GE Money Bank. Banka jako jedna z mála v Česku nabízí kompletní portfolio bezkontaktních plateb. A její statistika ukazuje, že lidé s novými platebními nástroji nakládají tak, jak si to banky a karetní společnosti při jejich vývoji představovaly.

Na klasických debetních kartách, které nemají bezkontaktní funkci, činí průměrná výše platby 752 korun. U karet s bezkontaktní funkcí je průměr u klasické „kontaktní" platby vyšší - 804 korun, ale průměr u bezkontaktní platby jen 398 korun. Průměrná platba bezkontaktní nálepkou, kterou je možné nalepit na cokoli, dosahuje 216 korun. Průměrná NFC platba mobilem pak činí  298 korun.

Bezkontaktně - jak ukazují především platby nálepkou a mobilem - tedy lidé skutečně platí výrazně menší částky než klasickou kartou, a získávají tak hlavní slíbenou výhodu, tedy rychlost. Podstatně vyšší průměr u bezkontaktních plateb kartou pak dokládá, že lidé bezkontaktně kartou platí i platby přesahující hranici 500 korun, protože i se zadáním PIN kódu šetří čas a navíc nemusí kartu vydávat z ruky.

Do 500 korun bez PIN

Bezkontaktní placení přišlo do Česka na podzim roku 2011, první bezkontaktní karty tehdy nabídla Citibank a Česká spořitelna. V současné době umí bezkontaktní platby přijímat zhruba třetina platebních terminálů, které jsou v českých obchodech - zhruba 25 z celkových 80 tisíc.

Platební karty s bezkontaktní funkcí už vydává většina bank, z těch větších je zatím v nabídce nemají jen UniCredit Bank a Sberbank, které by je měly zavést v příštím roce.

Pro zákazníky má být bezkontaktní placení rychlejší a má je motivovat k platbě kartou i za drobné nákupy. Stejně jako u standardních plateb kartou neúčtují řetězce lidem v zásadě žádný příplatek - za transakce si banka vybere poplatky přímo od obchodníka, ne od nakupujících.

Bezkontaktní kartu, nálepku či telefon s touto funkcí stačí jen přiložit k terminálu, ten během chvíle „pípne" a transakce je hotová. Jednoduché použití je z bezpečnostních důvodů v Česku omezeno jen na platby do 500 korun při každém nákupu, u dražších plateb zůstává povinné zadání PIN, i tak je ale platba znatelně rychlejší. Omezen je také počet transakcí v krátké době za sebou, které lze uskutečnit bez tohoto ověření. Pokud je klient vyčerpá, stačí mu jen zadat PIN a limit poběží znovu.

Bezpečnost bezkontaktních platebních karet naposledy v září 2013 zpochybnilo občanské sdružení Iuridicum Remedium. Na videu ukázalo, jak z těchto karet lze celkem snadno a s nízkými náklady přečíst některé zásadní údaje. Podle experta osloveného online deníkem Aktuálně.cz však tento pokus nepředstavoval zásadní průlom. Možnost zneužití je podle něj v praxi nepatrná a není potřeba propadat panice.

Foto: Ludvík Hradilek, Aktuálně.cz
Čtěte také:
Tři největší banky mění ceníky. Končí další poplatky
Neplaťte zbytečně bance. Nový přehled účtů zdarma
Nové karty vám hned přečtou zloději. Zbytečná hysterie?
 

Právě se děje

Další zprávy