Praha - Dlouho připravovaný start státní účtenkové loterie se nepovedl. Pokud se lidé nenechali odradit vyplňováním složitého formuláře, nemohli pak tyto údaje odeslat - zřejmě kvůli přetížení systému. Zájemce, kteří se zkoušeli registrovat přes mobil, pak zaskočil požadavek na informace o telefonních číslech, s nimiž je účastník loterie ve spojení.
Něco podobného jsem při zavádění #uctenkovka očekával. pic.twitter.com/pTa4m47doy
— Radek Dostál (@RadegDostal) October 1, 2017
Projekt nazvaný Účtenkovka spustilo ministerstvo financí s téměř ročním zpožděním za samotným startem první fáze elektronické evidence tržeb (EET). Cílem je motivovat nakupující k přebírání účtenek a ke kontrole, zda podnikatelé přiznávají všechny tržby.
Jako los fungují od 1. října všechny účtenky, které spotřebitelé zaregistrují na webu Účtenkovka.cz nebo přes stejnojmennou mobilní aplikaci. Lidem zatím stačí zadávat jednotlivé účtenky. Sebe jako hráče musí registrovat nejpozději poté, co vyhrají některou z cen. Pokud si však hráčský účet zřídí dříve, nemusí opakovaně vyplňovat kontaktní údaje při každém zadávání účtenky.
Test on-line deníku Aktuálně.cz ale ukázal, že zadání kontaktního e-mailu nebo telefonního čísla je ještě tou nejjednodušší položkou ve formuláři na webu. Zájemce o účast v loterii pak musí nejen opsat alespoň prvních šestnáct znaků kódu FIK nebo BKP z účtenky, ale také daňové identifikační číslo obchodníka, datum a čas nákupu (s přesností na minuty) a přesnou cenu na účtence.
Ani takto vyplněný formulář se ale během neděle řadě zájemců nedařilo odeslat, což potvrdil i redakční test. Například mezi 20. a 21. hodinou končily pokusy oznámením "Komunikace se systémy Účtenkovky selhala, prosím, opakujte pokus později". U formuláře navíc chybí jakýkoliv kontakt, třeba na technickou podporu loterie (ten je dostupný pouze z úvodní stránky, na niž se ale běžný uživatel při zadávání formuláře nedostane).
Zajímalo by mě, jak dlouho bude lidi bavit přepisovat FIK nebo BKP. #uctenkovka pic.twitter.com/mSTSPNKPt4
— Dalibor Z. Chvátal (@dalich) October 1, 2017
Zájemce mezitím může odradit i opakovaný požadavek na potvrzení, že nejde o robota. V rámci testu zvaného reCAPTCHA musí například označit, na kterých obrázcích je automobil, dopravní značka nebo výloha obchodu.
Pracovnice ministerstva financí nám několik dní v předstihu ukázala, jak bude Účtenkovka fungovat:
Nemilé překvapení přinesla i druhá varianta pro registraci - mobilní aplikace. V seznamu oprávnění, s nimiž musí uživatel při instalaci souhlasit, je mimo přístup k informaci, zda právě probíhá hovor, a k číslu, s nímž jste během hovoru ve spojení.
Přehled o vašich telefonátech v aplikaci Účtenkovka. To je Andrej #Babiš tak, jak ho znám. #neuhneme pic.twitter.com/9s1ifddNrp
— Michal Kučera (@MichKucera) October 1, 2017
"Jde o nadbytečný požadavek zděděný z předchozích verzí aplikace, se kterým ministerstvo financí nesouhlasí. Po updatu zmizí. Ke stažení pravděpodobně zítra," reagovalo v neděli 1. října ministerstvo financí na Twitteru. Nevysvětlilo zatím, proč se požadavek v aplikaci, která je využívána až od 1. října, vůbec objevil. Právě ministerstvo je navíc pořadatelem loterie a zadavatelem mobilní aplikace.
#uctenkovka Nefunguje overeni registrace, appka pro iOS nejde pro CR stahnout 🤣
— Standa Pecka (@stakido) October 1, 2017
Smůlu mají zájemci s chytrými telefony iPhone - aplikace pro operační systém iOS není v Apple Store zatím dostupná, přestože na ni oficiální web Účtenkovky odkazuje.
Kromě zmíněné reakce se ministerstvo zatím k problémům při startu loterie nevyjádřilo, v neděli ještě nebyla k dispozici ani čísla o zájmu soutěžících.
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.