Oranžové automaty zaútočí na České dráhy, poštu i banky

Petr Kučera Petr Kučera
13. 3. 2012 15:20
Tisícovka platebních terminálů míří do nákupních center i na nádraží
Majitel Student Agency Radim Jančura kupuje jízdenku na žlutý vlak.
Majitel Student Agency Radim Jančura kupuje jízdenku na žlutý vlak. | Foto: Student Agency

Praha - Vypadají jako automaty na jízdenky, ale umí toho mnohem víc. Tisíc oranžových terminálů Pay+ se chystá zaplavit Českou republiku.

Společnost European Payment System, spolupracující s Evropsko-ruskou bankou, provozuje tyto "malé bankomaty" už rok a půl, nyní je jich zhruba padesát.

"Letos chceme jejich počet zvýšit na dvacetinásobek," řekl Sergey Kosyakov, ředitel European Payment Systems, při příležitosti zahájení spolupráce se společností Student Agency/RegioJet.

Vedle jízdenek na žluté autobusy či vlaky nabídnou automaty také letenky, vstupenky na kulturní akce nebo slevové kupóny. Lidé mohou také platit složenky a různé faktury, dobíjet kredit mobilních operátorů nebo vkládat hotovost na účet jakékoliv banky v Česku.

Automaty chtějí nabídnout levnější nebo rychlejší alternativu ke službám České pošty, Českých drah nebo tradičních bank.

V obchodech a na nádražích

Zatím se většina těchto přístrojů nachází v Praze a Karlových Varech, nyní se rozšiřují do Brna, Ostravy, Plzně a Ústeckého kraje, do konce roku i do dalších větších měst.

Platební terminály Pay+ nyní fungují v řetězcích Albert, Interspar a Kaufland, nově i v Tescu. Zhruba 150 automatů chce společnost do konce roku zprovoznit i na nádražích a obecně pak i na dalších frekventovaných místech.

Převody nejsou zadarmo

Za zaplacení složenky do 1000 korun si provozovatel účtuje poplatek 18 korun, u vyšších částek pak 20 korun. To je méně než prostřednictvím České pošty, která vybírá nejméně 22 korun.

Stejné poplatky - tedy 18 nebo 20 korun - vybírá provozovatel terminálů Pay+ také při vkladu hotovosti na účet některé z tuzemských bank.

Pokud se klient rozhodne platit přímo na přepážce banky, má to při vkladu na vlastní účet zdarma. Při vkladu na cizí účet si však obvykle připlatí od 50 do 75 korun.

Levněji než u pokladny vyjde také nákup jízdenek. Student Agency či RegioJet totiž při platbě prostřednictvím automatu použijí stejnou cenu jako při objednávce přes internet.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Vědci zkoumali tweety o klimatu, čtvrtinu vytvořili falešní "boti"

Za čtvrtinou příspěvků stály v průměrný den automatizované účty, neboli "boti". Takové je hlavní zjištění badatelů z americké Brownovy univerzity, kteří zkoumali miliony tweetů z roku 2017 na téma klimatických změn. Výsledná studie ještě nebyla zveřejněna, přístup k ní ale získal deník The Guardian. Ten na základě zjištění píše, že diskuse na Twitteru jsou "překrucovány armádou botů" ve prospěch popírání vědeckých poznatků.

Předmětem výzkumu bylo 6,5 milionů tweetů z více než měsíčného období kolem 1. června 2017, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. Příspěvky o klimatických změnách pocházely od neautentických účtů. Ty neovládají běžní uživatelé, ale spíše software, jehož prostřednictvím může jediná osoba zadávat instrukce skupině profilů, které pak samostatně vytvářejí obsah nebo sdílejí a "lajkují" existující sdělení.

"Tato zjištění nasvědčují tomu, že mechanizovaní boti mají významný dopad při zvyšování dosahu odmítavých tvrzení o klimatické změně, včetně podpory pro Trumpovo odstoupení od pařížské dohody," cituje The Guardian z dosud nezveřejněné studie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 56 minutami

Na SP v Rašnově bodoval z Čechů jen Koudelka, vyhrál Geiger

V závodě Světového poháru ve skocích na lyžích v Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 27. místo. Viktor Polášek, Vojtěch Štursa ani Čestmír Kožíšek nepostoupili do druhého kola. Vyhrál Němec Karl Geiger, který na středním můstku jako jediný dosáhl hranice sta metrů.

Koudelka skočil v prvním kole 89 metrů a mezi bodovanou třicítku postoupil z 27. místa. Ve druhém si připsal o metr kratší pokus, ale v pořadí si nepohoršil. Polášek skončil osmatřicátý těsně před Štursou, Kožíšek obsadil 45. místo.

Geiger vedl už po prvním kole, ve druhém zopakoval stometrový pokus a druhého krajana Stephana Leyheho porazil o necelých šest bodů. Třetí místo obsadil lídr Světového poháru Rakušan Stefan Kraft, průběžně druhý Geiger stáhl jeho náskok na 118 bodů.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži se po dnešní premiéře v transylvánském areálu utkají o body i v sobotu.

Další zprávy