Oranžové automaty zaútočí na České dráhy, poštu i banky

Petr Kučera Petr Kučera
13. 3. 2012 15:20
Tisícovka platebních terminálů míří do nákupních center i na nádraží
Majitel Student Agency Radim Jančura kupuje jízdenku na žlutý vlak.
Majitel Student Agency Radim Jančura kupuje jízdenku na žlutý vlak. | Foto: Student Agency

Praha - Vypadají jako automaty na jízdenky, ale umí toho mnohem víc. Tisíc oranžových terminálů Pay+ se chystá zaplavit Českou republiku.

Společnost European Payment System, spolupracující s Evropsko-ruskou bankou, provozuje tyto "malé bankomaty" už rok a půl, nyní je jich zhruba padesát.

"Letos chceme jejich počet zvýšit na dvacetinásobek," řekl Sergey Kosyakov, ředitel European Payment Systems, při příležitosti zahájení spolupráce se společností Student Agency/RegioJet.

Vedle jízdenek na žluté autobusy či vlaky nabídnou automaty také letenky, vstupenky na kulturní akce nebo slevové kupóny. Lidé mohou také platit složenky a různé faktury, dobíjet kredit mobilních operátorů nebo vkládat hotovost na účet jakékoliv banky v Česku.

Automaty chtějí nabídnout levnější nebo rychlejší alternativu ke službám České pošty, Českých drah nebo tradičních bank.

V obchodech a na nádražích

Zatím se většina těchto přístrojů nachází v Praze a Karlových Varech, nyní se rozšiřují do Brna, Ostravy, Plzně a Ústeckého kraje, do konce roku i do dalších větších měst.

Platební terminály Pay+ nyní fungují v řetězcích Albert, Interspar a Kaufland, nově i v Tescu. Zhruba 150 automatů chce společnost do konce roku zprovoznit i na nádražích a obecně pak i na dalších frekventovaných místech.

Převody nejsou zadarmo

Za zaplacení složenky do 1000 korun si provozovatel účtuje poplatek 18 korun, u vyšších částek pak 20 korun. To je méně než prostřednictvím České pošty, která vybírá nejméně 22 korun.

Stejné poplatky - tedy 18 nebo 20 korun - vybírá provozovatel terminálů Pay+ také při vkladu hotovosti na účet některé z tuzemských bank.

Pokud se klient rozhodne platit přímo na přepážce banky, má to při vkladu na vlastní účet zdarma. Při vkladu na cizí účet si však obvykle připlatí od 50 do 75 korun.

Levněji než u pokladny vyjde také nákup jízdenek. Student Agency či RegioJet totiž při platbě prostřednictvím automatu použijí stejnou cenu jako při objednávce přes internet.

 

Právě se děje

před 29 minutami

U Jasenné na Zlínsku se stala smrtelná autonehoda, silnice je uzavřená

U Jasenné na Zlínsku se v neděli ráno stala smrtelná dopravní nehoda. Silnice mezi obcemi Jasenná a Liptál na Vsetínsku je uzavřená, policisté v obou obcích odklánějí dopravu, sdělila zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Nehoda se stala na hlavním tahu ze Zlína na Vsetín.

"Řidič osobního vozidla při jízdě od Vsetína do Vizovic čelně narazil do stromu a s vozidlem skončil na střeše. Vozidlo začalo po havárii hořet. Veškeré okolnosti této tragické dopravní nehody na místě prověřují dopravní policisté ve spolupráci s kriminalisty," uvedla Kozumplíková. Silnice by podle ní měla zřejmě být uzavřená celé dopoledne.

před 1 hodinou

Smlouvu o zákazu jaderných zbraní podepsalo potřebných padesát zemí

Smlouvu o nešíření jaderných zbraní (TPNW) už podepsalo 50 zemí. Poté, se k ní v sobotu připojil Honduras, tak dokument může za 90 dní, tedy 22. ledna, vstoupit v platnost, oznámila v noci na neděli OSN. Jaderné mocnosti však dokument odmítají, upozorňuje agentura AP.

Generální tajemník OSN António Guterres řekl, že vstoupením smlouvy v platnost vyvrcholí světové hnutí, které upozorňuje na "katastrofální důsledky jakéhokoli používání jaderných zbraní proti lidem" a že dokument je "holdem přeživším jaderných výbuchů a zkoušek, z nichž mnozí se o tuto smlouvu zasazovali".

Zdroj: ČTK
Další zprávy