Odkud jsou vejce v obchodě? Čeští drůbežáři chtějí přísnější pravidla pro značení původu

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 11. 2016 14:14
Čeští drůbežáři čelí masivním dovozům polských vajec a tvrdí, že jejich ceny jsou dumpingové. Chtějí proto, aby na krabičce v obchodě byla místo země, kde byla vejce balena, povinně uváděna země původu – tu nyní spotřebitel najde až po rozbalení.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha – Čeští drůbežáři žádají, aby se země původu vajec musela psát na krabičce. Nyní se na krabičce označuje země, kde byla vejce balena. Zákazníci, pokud chtějí české produkty, se proto musí podívat dovnitř na značení přímo na vejci.

Změnu by mělo připravit ministerstvo zemědělství, uvedl tajemník Českomoravské drůbežářské unie Zdeněk Mlázovský. Podle prezidenta Agrární komory ČR Miroslava Tomana se ale k tomu nemá.

Ministerstvo sdělilo, že se mu nápad zamlouvá, ale že je vázané předpisy Evropské unie. "Máme stejný názor jako Agrární komora ČR a drůbežáři, že značení země původu vajec by mělo být uvedeno i na obalu, a nikoliv jen na vejci," sdělila mluvčí resortu Markéta Ježková.

Podle ní je ale označování vajec stanovené unijními legislativou. "Prověřujeme, jakým způsobem by bylo předpisy vhodné změnit, a následovat bude apelace na jejich úpravu v EU," dodala Ježková.

Čeští drůbežáři čelí masivním dovozům polských vajec a tvrdí, že jejich ceny jsou dumpingové. Toman připomněl kauzu salmonely v milionech vajec z Polska a řekl, že nemá důvěru v polské dozorové orgány. Připomněl starší kauzy technické soli v potravinách či dřívější problém s polským kakaem. To obsahovalo pouze 80 procent kakaa, zbytek tvořila dřevitá hmota z drcených kakaových slupek.

Aktuálně se řeší dovoz vajec z Polska, která musela být zlikvidována kvůli podezření na salmonelózu. Jak dnes řekl ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád, rizikových vajec mohly být až čtyři miliony. Z trhu byly staženy dva miliony vajec, zbytek se prodal. Větší onemocnění salmonelózou se ale v ČR podle něj nevyskytlo.

Na skořápce každého vejce musí být kódované informace o chovu, výjimka je u podniků do 50 nosnic. První číslo na vejci označuje, o jaký typ chovu drůbeže jde, dále je na něm označení země původu a registrační číslo chovu. Pokud jde o chov v ekologickém zemědělství, je první číslo kódu 0. Pokud jde o chov ve volném výběhu, značí se 1, dvojka znamená chov v halách na podestýlce a trojka chovy v obohacených klecích.

Loni se do ČR dovezlo zhruba 800 milionů vajec, meziročně o 123 milionů více. Podle veterinářů nahlásila polská třídírna Fermi Drobiu Wozniak jenom během letošního roku dovoz 49,3 milionu vajec do ČR.

 

Právě se děje

Další zprávy