Retro nákupy: Unikátní snímky ukazují bídu socialistického zásobování

Retro nákupy: Unikátní snímky ukazují bídu socialistického zásobování
Bez ohledu na společenské změny, které přineslo uplynulých třicet let, se s Vánocemi stále pojí i stres. Před sametovou revolucí pramenil podle průzkumu řetězce Tesco především z všudypřítomných front. Dnes jsou jeho zdrojem přeplněné obchody.
Napříč generacemi panuje shoda, že důvody pro stres v období vánočních svátků před sametovou revolucí byly především fronty v obchodech. "Davy nakupujících a přeplněné obchody, které komplikovaly Čechům nákupy dárků, kazí respondentům Vánoce dodnes. Dnes už se ale neobáváme, že neseženeme to, co právě sháníme. Prázdné regály, specifikum předrevoluční éry, nahradily všudypřítomné vánoční reklamy a pocit, že Vánoce znamenají velký finanční výdaj spojený se zadlužením," uvádí Tesco. To podle něj vnímá především generace do 44 let.
"Lidé se na Vánoce stále důkladně připravují, jelikož je vnímají jako nejdůležitější svátek v roce. Díky lepší dostupnosti zboží již nejsou Vánoce o hledání, ale spíše o rozložení nákupů do měsíce až dvou před Vánoci tak, aby byla finanční zátěž alespoň trochu rozložena. Výdaje za vánoční svátky se pohybují v řádech desetitisíců, a to u všech příjmových kategorií," říká Kateřina Michlová z agentury pro marketingový výzkum a analýzu dat Esomar. Výrazně vyšší výdaje v porovnání se zbytkem roku jdou na potraviny, lidé si chtějí dopřát.
Předvánoční fronta u velkoprodejny Kněžna. I v současnosti se Češi postaví do front - ovšem v případě, že je na nějaké zboží výrazná akční sleva.
Foto: ČTK
Pavla Adamcová Dan Poláček Pavla Adamcová, Dan Poláček
29. 12. 2019 19:08
Před 30 lety se lidé stresovali kvůli nedostatku zboží a s tím spojeným frontám v obchodech. Davy nakupujících a přeplněné obchody ale paradoxně kazí vánoční náladu Čechům i v současnosti, přestože nabídka prodejců je nepřeberná. Prázdné regály, specifikum předrevoluční éry, nahradily podle respondentů všudypřítomné vánoční reklamy a pocit, že Vánoce znamenají velký finanční výdaj.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 29 minutami

Český fyzik Křivánek získal prestižní Kavliho cenu

Fyzik českého původu Ondřej Křivánek se stal jedním z držitelů prestižní vědecké Kavliho ceny za rok 2020. Sedm laureátů oceněných za přínos v oblasti astrofyziky, nanověd a neurověd vyhlásila Norská akademie věd. Křivánek, který se věnuje transmisní elektronové mikroskopii, byl vyznamenán v oboru nanotechnologií.

"Kavliho cena v oblasti nanověd byla udělena čtyřem vědcům za vynález čoček s korekcí aberací (vad zobrazení) v elektronových mikroskopech, které umožnily vědcům na celém světě sledovat struktury a chemické složení materiálů ve třech rozměrech v bezprecedentně malých měřítkách," uvádí se v tiskovém prohlášení akademie.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

S růstem platů učitelů ministerstvo počítá i nadále, hlásí Plaga

Ministerstvo školství stále počítá s růstem platů učitelů v příštím roce o devět procent, jak se na tom loni domluvil ministr Robert Plaga (ANO) s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO). Podle úřadu nadále platí závazek programového prohlášení vlády, podle kterého má být průměrný plat pedagogů v příštím roce kolem 47 000 korun. Údaje o průměrných platech ve školství za letošní první čtvrtletí zatím ministerstvo nemá. K dispozici budou asi na konci června. Loni brali pedagogové v průměru 40 111 korun.

"Závazek programového prohlášení vlády platí, a platný střednědobý výhled na rok 2021 tak navýšení platů pedagogických pracovníků o devět procent obsahuje, stejně tak jako navýšení platů nepedagogů," uvedla mluvčí ministerstva Aneta Lednová. Schillerová podle ní sdělí ministerstvu návrh příjmů a výdajů na rok 2021 do 15. srpna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy