Obří outletové centrum u letiště má další zpoždění. Kopie staré Prahy se neotevře ani letos

Petr Kučera Petr Kučera
27. 7. 2017 7:36
Projekt původně nazvaný Galleria Moda v Tuchoměřicích u Prahy zkrachoval ještě dříve, než se zaplnil prvními obchody a návštěvníky. Nový majitel nyní nedokončený "dům duchů" oživuje, termín otevření však opět odložil. Práce prý ale pokračují podle plánu a na jaře 2018 bude definitivně hotovo.
Vizualizace projektu.
Vizualizace projektu. | Foto: The Prague Outlet

Praha - Otevření obřího outletového centra u Tuchoměřic poblíž pražského letiště má další zpoždění. Nový majitel centra, které zůstává už téměř deset let ve stavu "těsně před dokončením", ještě na začátku roku plánoval zprovoznění letos na podzim. Nyní odložil otevření na jaro 2018 - prý už opravdu definitivně.

Informaci on-line deníku Aktuálně.cz potvrdil Martin Kubišta, předseda představenstva Prague The Style Outlets - tak se má nové centrum jmenovat. "Ano, je to tak. Po dohodě s naším partnerem, společností Neinver, jsme se rozhodli stanovit termín otevření na jaro 2018," říká.

Kdysi nedokončená budova ožívá.
Kdysi nedokončená budova ožívá. | Foto: Prague The Style Outlets

"Není to proto, že bychom nestihli dokončit všechny potřebné práce - s těmi budeme hotovi již letos na podzim. Ale chceme otevřít s těmi správnými obchody a v tom správném stylu," vysvětluje Kubišta. Ujišťuje, že přestavba areálu pokračuje podle plánu.

"Budova bude hotová do konce letošního roku. Následně chceme pokračovat jen s výstavbou jednotlivých obchodů; značnou pozornost věnujeme rovněž okolí objektu, kde po dokončení nového sjezdu z D7 - společného pro Letiště Václava Havla - chystáme ještě prodloužení, veřejné osvětlení, sadové a terénní úpravy, modifikaci kruhových objezdů a další úpravy pro zvýšení bezpečnosti a viditelnosti," upřesňuje Kubišta.

První fáze má nabídnout zhruba 100 obchodů na více než 20 tisících metrech čtverečních pronajímatelných ploch, což jsou podle Kubišty dvě třetiny konečného rozsahu. Druhá fáze s 10 tisíci metry pak má přibýt do čtyř let.

Od roku 2008 je tu jen budova bez obchodů.
Od roku 2008 je tu jen budova bez obchodů. | Foto: The Prague Outlet

Projekt původně nazvaný Galleria Moda v Tuchoměřicích u Prahy zkrachoval ještě dříve, než se zaplnil prvními obchody a návštěvníky. Centrum postavila společnost Palcor Czech, řízená dvěma italskými investory. Zůstalo ale jen u budovy bez obchodů. Otevření plánované na rok 2008 firma oddalovala a nakonec kvůli finančním problémům zkrachovala.

V roce 2013 - po konci ekonomické krize - koupila centrum v konkurzu společnost Dreitonel, která se pak přejmenovala na The Prague Outlet. Otevřít chtěla nejpozději na začátku roku 2016.

Loni do projektu vstoupil nový partner - španělská společnost Neinver, která je (po britské firmě McArthurGlen) druhým největším provozovatelem outletových center v Evropě. Slibovala, že centrum otevře na podzim 2017 - nejpozději do Vánoc.

Má jít o největší outlet v Česku. Zboží prý bude zlevněné nejméně o 30 procent oproti původní ceně. Plochou i počtem obchodů překoná jak areál v Hatích u Znojma na česko-rakouských hranicích, tak centrum Fashion Arena v pražských Štěrboholích. Slovem outlet se označuje centrum, které lidem nabízí především značkové zboží s výraznými slevami, třeba z nevyprodaných zásob z předchozí sezony.

Majitelé si hodně slibují od blízkosti Letiště Václava Havla - očekávají, že zhruba pětina až třetina návštěvníků budou zahraniční turisté. Z letiště by je měly dovážet autobusy, plánuje se i další spolupráce v marketingu, věrnostních programech nebo sdílení informací o příletech a odletech.

Cizinci tady mohou poznat Prahu, aniž by skutečně vjeli do města. Vnitřek outletového centra má totiž připomínat Staré Město, inspirací byla Pařížská ulice (podívejte se do starší fotogalerie).

 

Právě se děje

před 31 minutami

Stav šéfa KSČM Filipa se po středečním infarktu zlepšuje, nemocnici by mohl opustit v pátek

Stav šéfa KSČM Filipa se po středečním infarktu a následném kardiologickém zákroku zlepšuje. Všeobecnou fakultní nemocnici na pražském Karlově náměstí ale ve čtvrtek ještě neopustí. Pro ČTK to řekla mluvčí nemocnice Marie Heřmánková.

Pokud se nic nezmění, mohl by podle Heřmánkové Filip hospitalizaci ukončit v pátek. Lékaři Filipův infarkt zachytili v časném stadiu. Ve středu uvedli, že to dává pacientovi naději na časné propuštění do domácí péče. Pětašedesátiletý Filip hned ve středu po zprůchodnění cév avizoval, že v pátek bude zpět v práci. Podle jeho spolupracovníků šlo spíš o jeho přání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy