Obchody prodávají nebezpečné skleničky, varuje hygienik

Petr Kučera Petr Kučera
10. 2. 2011 6:35
Z okraje se uvolňuje kadmium a olovo

Praha - Ministerstvo zdravotnictví varovalo před skleničkami od neznámé portugalské firmy, které se objevily v některých českých obchodech.

"Z okraje pro pití se uvolňuje kadmium a olovo," říká hlavní hygienik České republiky Michael Vít.

Českým distributorem 16 druhů těchto skleniček, prodávaných pod názvem Funny thinks, je společnost New Wave se sídlem v Karlových Varech.

Skleničky obsahují různé nápisy a narozeninová přání, například Přípitek na nejúžasnější přítelkyni, Přípitek na někoho mimořádného či Na zdraví nejlepšímu taťkovi na celém světě.

Expozice olovem může vést k poškození celé řady orgánů: ledvin a jater, nervového systému, červených krvinek, cév a svalstva.

Riziko kadmia spočívá v jeho vysoké toxicitě a schopnosti hromadit se v lidském organizmu, hlavně v ledvinách a játrech. Detoxikace je pomalá a hrozí nebezpečí chronických otrav.

Podívejte na hračky, před nimiž nedávno varovala ČOI:

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Šampionem IndyCar je podruhé během tří let Američan Newgaarden

Americký pilot Josef Newgarden vyhrál zámořský formulový šampionát IndyCar. 28letému jezdci k tomu stačilo v neděli dojet osmý v závěrečném podniku sezony, který hostil okruh Laguna Seca. Do závodu, který vyhrál jeho krajan Colton Herta, vjížděl s náskokem 41 bodů na dalšího Američana Alexandera Rossiho. Toho ale v celkovém pořadí nakonec v souboji o druhé místo přeskočil Francouz Simon Pagenaud. Šampion z roku 2017 Newgarden vybojoval pro svůj tým Penske už 35. titul vítěze IndyCar.

Další zprávy