Obchody nabízejí i velikonoční figurky z falešné čokolády. Rozdíl na první pohled nepoznáte

27. 3. 2018 18:20
Výrobky, které jsou pouze náhražkou čokolády, se od těch z pravé čokolády nemusí lišit vzhledem, cenou ani kaloriemi. Prozradí je však složení.
Velikonoční figurky.
Velikonoční figurky. | Foto: dTest

Praha - Pod lákavě vyhlížejícím obalem zajíčka, ovečky nebo vajíčka se může skrývat jen figurka z náhražky čokolády. Výrobky z kakaové hmoty jsou přitom často k nerozeznání od figurek z pravé čokolády. Upozornilo na to spotřebitelské sdružení dTest.

Velikonoční figurky.
Velikonoční figurky. | Foto: dTest

"Pokud se v názvu výrobku místo slova čokoláda objevují pojmy jako kakaová pochoutka nebo kakaová poleva, je třeba zbystřit, pravděpodobně jde o náhražku čokolády," vysvětluje Hana Hoffmannová, šéfredaktorka časopisu dTest.

Figurky, které nejsou čokoládové, obsahují cukr, rostlinný tuk a sušenu mléčnou syrovátku, případně sušené odtučněné mléko a kakao. Jejich cena sice může být nižší, ale není to pravidlem. Oproti tomu figurky z pravé čokolády na čokoládu upozorňují často už v názvu. Obsahují cukr a mléčné složky, kakaovou hmotu a informace o množství kakaové sušiny.

"Pro ilustraci jsme koupili velkého velikonočního zajíce z čokolády a velikonoční kolekci z čokoládové hmoty. Oba výrobky byly zabalené do pestrobarevného alobalu," popisuje Hoffmannová.

Velký čokoládový zajíc vážil 60 gramů a stál 14,90 koruny. Kilo takové cukrovinky by stálo 248 korun. Velikonoční kolekce z kakaové hmoty s menší postavičkou o celkové hmotnosti 80 g stála 20,90 koruny. Za kilo výrobku by tak zákazník zaplatil 261 korun. Velký rozdíl není ani v energetické hodnotě. Velký čokoládový zajíc ve sto gramech obsahoval 2228 kilojoulů, velikonoční kolekce 2295 kilojoulů. Zákazník na první pohled nemusí poznat rozdíl.

Velikonoční figurky.
Velikonoční figurky. | Foto: dTest

Přesto jde o kvalitativně odlišné výrobky. "Rozdíly se ukrývají v malém písmu etikety na zadní straně obalu," říká Hoffmannová. Velikonoční kolekci výrobce pojmenoval jako figurky z kakaovo-mléčné polevy bez náplně.

Větší figurka je označena jako mléčná čokoláda a deklaruje nejméně 30 % kakaové sušiny. Menší figurka nesmí podle cukrovinkové vyhlášky nést název "čokoláda", obsahuje totiž jen 4,8 procenta kakaového prášku a chybí jí kakaové máslo.

Vyhláška udává ingredience a jejich podíl pro všechny druhy čokolády dostupné na trhu.

Bílá čokoláda neobsahuje kakaovou sušinu. Je vyrobená zejména z kakaového másla (minimálně 20 procent), mléka nebo mléčných výrobků (nejméně 14 procent mléčné sušiny) a cukru.

Mléčná čokoláda obsahuje nejméně 25 procent celkové kakaové sušiny a 3,5 procenta mléčného tuku. Jako "extra" je pak označena mléčná čokoláda s minimálně 30% podílem celkové kakaové sušiny, 18 % mléčné sušiny a 4,5 % mléčného tuku.

Hořká čokoláda musí obsahovat nejméně 35 % celkové kakaové sušiny, výrobky vyšší jakosti (extra) pak 43 %. Existuje i řada hořkých čokolád s mnohem vyššími podíly kakaa. Nejvíce chuťových tónů si lze vychutnat u těch s obsahem sušiny v rozmezí 60 až 75 procent, u čokolád s vyšším podílem už může převažovat hořkost nad ostatními chuťovými vjemy.

Luxusní dezert pro milovníky čokolády? Podívejte se, jak si upéct lahodný fondant

To sníš: Čokoládový fondant | Video:
 

Právě se děje

před 40 minutami

Evropský parlament odsoudil polský zákaz potratů. Ohrožuje podle něj zdraví žen a povede k tajným interrupcím

Evropský parlament ve čtvrtek odsoudil říjnové rozhodnutí polského ústavního soudu zásadně omezit možnost umělého přerušení těhotenství. Podle europoslanců tento de facto zákaz potratů ohrožuje zdraví polských žen a povede k výraznému rozšíření tajně prováděných a méně bezpečných interrupcí. Omezení je podle evropských zákonodárců dalším důkazem posilování vlivu polských vládnoucích politiků na justici.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí komory Lenka Desatová. Plášil působil od roku 2001 jako soudní exekutor v Praze 7 a v minulosti byl mimo jiné členem Legislativní rady vlády. Byl zakládajícím členem Exekutorské komory ČR a také dlouholetým členem jejího prezidia. V čele komory pak stál od roku 2018.

"Zasadil se o další transparentnost a elektronizaci komory, která za jeho působení významným způsobem zefektivnila svou činnost. Významným způsobem také přispěl k zapojení komory do legislativních procesů a k užší spolupráci s orgány veřejné moci," sdělila Desatová. Za Plášilova působení v prezidiu také podle ní posílila Exekutorská komora ČR svou pozici v Mezinárodní unii soudních exekutorů.

Exekutorská komora České republiky sdružuje soudní exekutory, vykonává jejich samosprávu a dohlíží nad jejich úřední činností. Členství v komoře je pro všechny exekutory ze zákona povinné. Komora sídlí v Praze a má pobočku v Brně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na daňového balíčku, který bude projednávat Senát, dál není v koalici shoda. Střet je nešťastný, říká Babiš

V koalici dál není shoda na podobě daňového balíčku, který bude projednávat Senát. Premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) se ve čtvrtek na návrhu daňových změn jako lídři vládních stran nedohodli. V jednání o zvýšení přídavků na děti se posunuli ke shodě. 

Změnu daní po zrušení superhrubé mzdy, postoj k návrhu státního rozpočtu a navýšení přídavků měla ve čtvrtek projednávat koaliční rada. Vládní strany mají rozdílné postoje. Babiš jednání zrušil, místo toho se sešli jen s Hamáčkem.

"Střet ohledně daní je nešťastný," uvedl po jednání premiér. Podle něj původně shoda byla. Do předloženého vládního daňového balíčku Babiš jako poslanec doplnil návrh na zrušení superhrubé mzdy a s daní z příjmu 15 a 23 procent u vysokých výdělků. Hamáček pak také jako poslanec přidal vlastní návrh daní z příjmu 19 a 23 procent a se zvýšením daňové slevy na poplatníka z 24.840 na 30.000 korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy