reklama
 
 

Obchody musí zavřít dříve, než čekáte. Před polednem přijde závod k pokladnám, půjde o vteřiny

23. 12. 2016
Další komplikaci přináší obchodním řetězcům nový zákon, který letos schválili poslanci. Na Štědrý den sice povoluje dopolední prodej, přesně ve 12:00 ale začne platit zákaz prodeje. Mnoho obchodníků tak raději zavře už v půl dvanácté, aby všichni lidé uvnitř stihli nakoupit a zaplatit.

Praha – Zákaz prodeje ve větších obchodech, který letos schválili poslanci, přinese další bizarní situaci. Ani lidé, kteří přijdou na Štědrý den do prodejny pro jídlo nebo dárky ještě v „povoleném“ čase, totiž nemají jistotu, že opravdu stihnou nakoupit.

Zatímco na vybrané svátky včetně 25. a 26. prosince nebo 1. ledna se zákaz vztahuje po celý den, na Štědrý den mohou mít obchody dopoledne otevřeno. Musí si ale zorganizovat provoz tak, aby poslední zákazník stihl zaplatit nejpozději v poledne. Zákaz totiž platí přesně od 12 hodin.

Milí zákazníci, na Štědrý den je podle nového zákona možné markovat nákupy na pokladnách pouze do 11:59. Z toho důvodu budou naše prodejny pro nové zákazníky uzavřeny již v 11:30. Naplánujte si proto prosím své nákupy včas. Děkujeme za pochopení.

Zveřejnil(a) Lidl Česká republika dne 22. Prosinec 2016

Na nečekaný rébus reagují i někteří obchodníci. Řetězce Kaufland, Tesco nebo Lidl zavřou vstup do prodejny už v půl dvanácté. Řada dalších prodejců ale na možnou komplikaci neupozorňuje a láká k nákupu dárků „na poslední chvíli“ s tím, že bude otevřeno až do 12 hodin.

Jak si ale obchodníci poradí s lidmi, kteří nakupují pomalu, nebo s nečekanou frontou u pokladen? Například Lidl už varuje, že zákazníci musí ukončit nákup včetně zaplacení do 11:59.

O výjimkách nechce mluvit ani Česká obchodní inspekce, která zákaz kontroluje. „Po 12:00 není možné prodávat dál třeba pod záminkou, že lidé stojí u kasy. Podnikatelé se podle toho musejí zařídit,“ potvrzuje její mluvčí Jiří Fröhlich.

Výjimku využije méně obchodů

Zákaz se netýká obchodů s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních. Neplatí ani obchody na letišti, vlakových a autobusových nádražích, pro čerpací stanice, lékárny a prodejny ve zdravotnických zařízeních. Bez ohledu na velikost a umístění naopak musí mít zavřeno zastavárny, obchody s použitým zbožím (tedy například i autobazary) nebo sběrny a výkupny odpadů.

Oproti státnímu svátku v pátek 28. října, kdy zákaz platil poprvé, ale zůstanou zavřeny i některé obchody, na které se výjimka vztahuje. Například hypermarket Albert na autobusovém nádraží v Českých Budějovicích zavře na Štědrý den také ve 12 hodin a mimo provoz bude 25. i 26. prosince. Stejně jako supermarket Albert na pražském Náměstí Míru.

Billa na pražském letišti zavře na Štědrý den až ve 14 hodin, otevře pak 26. prosince od 7 do 19 hodin. Billa na pražském hlavním nádraží skončí na Štědrý den provoz v poledne, 26. prosince pak otevře od 8 do 16 hodin.

Také v předchozích letech obchodníci během Vánoc omezovali prodejní dobu, šlo ale o jejich dobrovolné rozhodnutí. Na Štědrý den končil prodej obvykle ve 12 nebo 14 hodin, 25. prosince měla řada obchodů zavřeno, stejně jako na Nový rok.

Padla první pokuta za 28. říjen

Za porušení zákazu v pátek 28. října už Česká obchodní inspekce uložila jednu pravomocnou pokutu – 10 tisíc korun musí zaplatit podnikatel provozující bazar v Rokycanech.

„Při kontrole uvedl, že se domníval, že může mít otevřeno, protože prodejní plocha provozovny nepřesahuje 200 metrů čtverečních,“ říká mluvčí ČOI Jiří Fröhlich. Ve skutečnosti se ale právě v případě zastaváren a dalších prodejen použitého zboží, výkupen či sběren týká zákaz všech prodejen bez ohledu na jejich velikost.

Jméno rokycanského podnikatele ČOI nezveřejnila, protože v případě podnikajících fyzických osob to prý není možné kvůli ochraně osobních údajů.

Za porušení zákazu lze udělit pokutu až jeden milion korun, při opakování až pět milionů.

Dalších jedenáct porušení zákazu během 28. října zatím Česká obchodní inspekce stále ještě řeší, potvrdil mluvčí. Z toho čtyři případy se týkají dalších zastaváren a podobných provozoven, které měly mít zavřeno bez ohledu na velikost prodejní plochy.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

autor: Petr Kučera | 23. 12. 2016

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama