Obchody lákají na rekordní slevy. V čele jsou opět prodejci elektroniky

Nikita Poljakov, Adam Hecl
28. 12. 2015 10:58
Většina velkých prodejců zlevní o desítky procent. Už před Vánoci zaznamenali nejlepší rok od začátku finanční krize. "Očekáváme, že zájem o výprodej bude stejně mimořádný, jako byla předvánoční sezona," říká například mluvčí e-shopu Alza.cz Šárka Jakoubková.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Veronika Skálová

Praha – Vlna povánočních slev je letos rekordní. Většina velkých prodejců zlevní o desítky procent. Obchodníci věří, že si ke konci roku přilepší v tržbách také díky optimismu ohledně růstu české ekonomiky. Navazují tak na velmi úspěšný předvánoční měsíc, kdy zaznamenali nejlepší rok od začátku finanční krize v roce 2008.

Zdaleka nejvíce z toho budou těžit obchody s elektronikou. Už letos před Vánoci si Češi objednali rekordní množství zboží po internetu − a měli zájem především o elektroniku.

"Očekáváme, že zájem o výprodej bude stejně mimořádný, jako byla předvánoční sezona," věří mluvčí e-shopu Alza.cz Šárka Jakoubková. Firma zahájila povánoční výprodej 25. prosince, slevy mají dosahovat až 80 procent. "Zahrneme do nich produkty napříč celým sortimentem. Nejvýhodnější bude nákup rozbaleného zboží, které se vrací jako nevhodný dárek. Navíc jde často o atraktivní produkty, před Vánoci již vyprodané," říká Jakoubková.

Slevy samozřejmě nabízí i konkurenční Mall.cz. "Zájem je opravdu o celý sortiment. Často ale jde o dárky ,pro radost', což je dáno tím, že zákazníci ve výprodejích utrácejí peníze, které dostali pod stromeček. Lidé si tak nadělí třeba PlayStation nebo kosmetiku, módu či dlouho vytoužený spotřebič do domácnosti," upřesňuje mluvčí Mall.cz Michala Gregorová.

Slevy nabízejí i "kamenní" prodejci. Například řetězec Electro World zlevní tisíce produktů, slevy dosáhnou až 70 procent.

"Povánoční výprodej zahrnuje několik set produktů napříč celým sortimentem, od nábytku až po bytové doplňky. Zákazníci nakupují výhodněji až o 50 procent," hlásí mluvčí nábytkového řetězce IKEA Tomáš Kubík.

Výrazné slevy na oblečení a spotřební zboží avizuje řetězec Lidl. Ve všech 230 prodejnách nastartoval slevy už v pondělí před Vánoci. Tisíce produktů ze sortimentu domácích potřeb, kosmetických balíčků, oděvů nebo hraček zlevní i maloobchodní řetězec Tesco.

Podle ředitelky slevového serveru Slevomat.cz Marie Chytilové povánoční prodeje táhnou především novoroční předsevzetí, která bývají nejčastěji spojena s osobním rozvojem, zdravou stravou a péčí o zevnějšek. "Největší poptávka tak bývá po vstupech do fitness center, kurzech vzdělávacích a jazykových," říká Chytilová.

Lidé letos před vánočními svátky utratili více než v minulých letech. Někteří prodejci i kartové společnosti počítají nárůst v desítkách procent. Zákazníci nejvíce kupovali notebooky, mobilní telefony, hračky a sportovní potřeby. Jedním z letošních hitů se stala takzvaná smart elektronika. V této kategorii šly nejvíce na odbyt chytré hodinky, fitness náramky, sport testery, drony a inteligentní hlídače do domácnosti.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 48 minutami

Ruský šéf obrany nařídil, aby se vojáci z jihozápadu země vrátili na základny

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu ve čtvrtek ukončil vojenská cvičení na jihu a západě země a nařídil vojákům, aby se v pátek začali vracet na své stálé základny. Informovaly o tom tiskové agentury. Šojgu rozhodnutí oznámil z anektovaného poloostrova Krym, kde dohlížel na rozsáhlé vojenské cvičení. Kyjev a Západ posilování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou v posledních dnech sledují s obavami.

"Vojáci prokázali schopnost poskytnout zemi spolehlivou obranu. V tomto ohledu jsem se rozhodl ukončit prověřovací akce v Jižním a Západním vojenském okruhu," prohlásil ruský ministr obrany několik hodin poté, co na Krymu manévry začaly. Vojáci by se měli na své stálé základny začít vracet od pátku a přesuny dokončit do 1. května.

Agentury Reuters a AP podotkly, že z oznámení není zcela jasné, zda se rozkaz ke stažení jednotek týká všech vojáků, které Moskva na Krym a jihozápad Ruska přesunula. AP zároveň píše, že ministr obrany nařídil ponechat některé zbraně na západě země pro příští vojenské cvičení, které by se mělo konat v letošním roce. Zůstat mají ve vojenském výcvikovém prostoru Pogonovo ve Voroněžské oblasti, zhruba 160 kilometrů východně od ukrajinských hranic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy