Obchody lákají na rekordní slevy. V čele jsou opět prodejci elektroniky

Nikita Poljakov, Adam Hecl
28. 12. 2015 10:58
Většina velkých prodejců zlevní o desítky procent. Už před Vánoci zaznamenali nejlepší rok od začátku finanční krize. "Očekáváme, že zájem o výprodej bude stejně mimořádný, jako byla předvánoční sezona," říká například mluvčí e-shopu Alza.cz Šárka Jakoubková.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Veronika Skálová

Praha – Vlna povánočních slev je letos rekordní. Většina velkých prodejců zlevní o desítky procent. Obchodníci věří, že si ke konci roku přilepší v tržbách také díky optimismu ohledně růstu české ekonomiky. Navazují tak na velmi úspěšný předvánoční měsíc, kdy zaznamenali nejlepší rok od začátku finanční krize v roce 2008.

Zdaleka nejvíce z toho budou těžit obchody s elektronikou. Už letos před Vánoci si Češi objednali rekordní množství zboží po internetu − a měli zájem především o elektroniku.

"Očekáváme, že zájem o výprodej bude stejně mimořádný, jako byla předvánoční sezona," věří mluvčí e-shopu Alza.cz Šárka Jakoubková. Firma zahájila povánoční výprodej 25. prosince, slevy mají dosahovat až 80 procent. "Zahrneme do nich produkty napříč celým sortimentem. Nejvýhodnější bude nákup rozbaleného zboží, které se vrací jako nevhodný dárek. Navíc jde často o atraktivní produkty, před Vánoci již vyprodané," říká Jakoubková.

Slevy samozřejmě nabízí i konkurenční Mall.cz. "Zájem je opravdu o celý sortiment. Často ale jde o dárky ,pro radost', což je dáno tím, že zákazníci ve výprodejích utrácejí peníze, které dostali pod stromeček. Lidé si tak nadělí třeba PlayStation nebo kosmetiku, módu či dlouho vytoužený spotřebič do domácnosti," upřesňuje mluvčí Mall.cz Michala Gregorová.

Slevy nabízejí i "kamenní" prodejci. Například řetězec Electro World zlevní tisíce produktů, slevy dosáhnou až 70 procent.

"Povánoční výprodej zahrnuje několik set produktů napříč celým sortimentem, od nábytku až po bytové doplňky. Zákazníci nakupují výhodněji až o 50 procent," hlásí mluvčí nábytkového řetězce IKEA Tomáš Kubík.

Výrazné slevy na oblečení a spotřební zboží avizuje řetězec Lidl. Ve všech 230 prodejnách nastartoval slevy už v pondělí před Vánoci. Tisíce produktů ze sortimentu domácích potřeb, kosmetických balíčků, oděvů nebo hraček zlevní i maloobchodní řetězec Tesco.

Podle ředitelky slevového serveru Slevomat.cz Marie Chytilové povánoční prodeje táhnou především novoroční předsevzetí, která bývají nejčastěji spojena s osobním rozvojem, zdravou stravou a péčí o zevnějšek. "Největší poptávka tak bývá po vstupech do fitness center, kurzech vzdělávacích a jazykových," říká Chytilová.

Lidé letos před vánočními svátky utratili více než v minulých letech. Někteří prodejci i kartové společnosti počítají nárůst v desítkách procent. Zákazníci nejvíce kupovali notebooky, mobilní telefony, hračky a sportovní potřeby. Jedním z letošních hitů se stala takzvaná smart elektronika. V této kategorii šly nejvíce na odbyt chytré hodinky, fitness náramky, sport testery, drony a inteligentní hlídače do domácnosti.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Smlouvu o zákazu jaderných zbraní podepsalo potřebných padesát zemí

Smlouvu o nešíření jaderných zbraní (TPNW) už podepsalo 50 zemí. Poté, se k ní v sobotu připojil Honduras, tak dokument může za 90 dní, tedy 22. ledna, vstoupit v platnost, oznámila v noci na neděli OSN. Jaderné mocnosti však dokument odmítají, upozorňuje agentura AP.

Generální tajemník OSN António Guterres řekl, že vstoupením smlouvy v platnost vyvrcholí světové hnutí, které upozorňuje na "katastrofální důsledky jakéhokoli používání jaderných zbraní proti lidem" a že dokument je "holdem přeživším jaderných výbuchů a zkoušek, z nichž mnozí se o tuto smlouvu zasazovali".

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Kvůli údržbě trati nejezdí tramvaje mezi zastávkami Lazarská a Jindřišská

Kvůli údržbě trati nejezdí v neděli tramvaje mezi zastávkami Lazarská a Jindřišská v centru Prahy. Jednosměrná výluka potrvá od 08:00 do 16:00 a týká se linek 3, 5, 6, 9 a 14. Detailní informace zveřejnil dopravní podnik hlavního města na svém webu.

Tramvaje budou v uzavřeném úseku jezdit po objízdných trasách, a to pouze ve směru Lazarská-Jindřišská. V opačném směru bude provoz bez omezení. Náhradní doprava nebude zavedena, cestující můžou využít metro.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Ve věku 78 let zemřel předseda skupiny Samsung a nejbohatší muž Jižní Koreje I Kun-hi

Ve věku 78 let v neděli zemřel předseda skupiny Samsung Group a syn zakladatele celého konglomerátu I Kun-hi. Informovala o tom jihokorejská společnost v prohlášení. Nejbohatší muž Jižní Koreje skonal za přítomnosti rodiny, včetně dědice průmyslového impéria I Če-jonga. O příčině smrti se společnost Samsung nezmínila. I Kun-hi podstoupil v roce 2014 operaci po infarktu a na sklonku 90. let se léčil s rakovinou plic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy