Nový Samsung Galaxy S9 na vlastní oči. Kopíruje Apple a přidává foťák, který vidí ve tmě

Otakar Schön
26. 2. 2018 6:15
Jde o pravděpodobně nejlepší mobilní fotoaparát na trhu. Uvnitř telefonu najdeme i mnoho dalších vylepšení.
Video: První dojmy pohledem našeho redaktora přímo ze světové premiéry. | Video:

Barcelona (od našeho zpravodaje) - Samsung na veletrhu Mobile World Congress v Barceloně ukázal očekávané telefony Galaxy S9 a S9+. Hlavní novinkou je unikátní fotoaparát s velkou světelností a schopností natáčet zpomalená videa. Vylepšení jsou i jinde.

Samsung Galaxy S9.
Samsung Galaxy S9. | Foto: Otakar Schön

Na první pohled vypadají Galaxy S9 i větší model Galaxy S9+ stejně jako loňské top modely této korejské firmy. Telefony zaujmou jasnými Super Amoled obrazovkami s minimálními rámečky, vizuální změny jsou ale vidět hlavně ze zadní strany. Větší model dostal druhý objektiv fotoaparátu a u obou verzí se čtečka otisků prstů přesunula pod fotoaparát do středu telefonu.

Samsung se při návrhu telefonů inspiroval úspěšným obchodním modelem Applu i výraznou funkcí iPhonu X.

Galaxy S9 a S9+ mají odlišnou hardwarovou výbavu. Telefony se liší nejen úhlopříčkou displeje (5,8" a 6,2"), ale také kapacitou operační paměti a výbavou fotoaparátu.

Menší model má standardní 4 GB RAM, stejně jako loňský model S8. Větší Galaxy S9+ dostane 6 GB operační paměti a k dispozici má duální fotoaparát, který ke standardnímu snímači přidává druhý s dvojnásobným přiblížením fotografovaných objektů.

Samsung Galaxy S9.
Samsung Galaxy S9. | Foto: Otakar Schön

Základní fotoaparát mají ale oba telefony stejný. Jde o pravděpodobně nejlepší mobilní fotoaparát na trhu a první, která má duální clonu s rekordní světelností f/1.5.

Ve standardním světle proniká k senzoru menší množství světla, což zabraňuje přepáleným plochám na snímcích a zároveň to zajišťuje rovnoměrnou ostrost snímků po celé ploše. V šeru se ale aktivuje druhá poloha clony, která propouští velké množství světla, což umožňuje pořídil kvalitní snímky s minimem šumu i v téměř úplné tmě.

Samsung Galaxy S9.
Samsung Galaxy S9. | Foto: Samsung

Samsung si pro nové telefony vyvinul vlastní snímače, které mají vyšší citlivost a umožňují oostřit celým povrchem čipu. Podobně jako fotoaparát v telefonu Sony Xperia XZ má čip od Samsungu integrovanou paměť, díky níž telefon zvládá vytvořit až 960 snímků za sekundu. Výsledkem jsou extrémně zpomalená videa.

Technologická omezení ale znamenají, že tímto způsobem lze natáčet jen velmi krátké časové úseky. Samsung jich nicméně umí poskládat za sebe až dvacet. I při běžném focení ale inteligentní software dokáže zkombinovat až 12 záběrů do jednoho snímku.

Samsung Galaxy S9.
Samsung Galaxy S9. | Foto: Reuters

Na masy uživatelů spíše než duální clona zabere funkce nazvaná AR Emoji. Jde o obdobu populárních Animoji od Applu. Telefony Galaxy S9 a S9+ na základě fotografie uživatele vytvoří unikátní figurku, na kterou lze promítat mimiku obličeje zachycenou fotoaparátem.

Telefon také automaticky vytvoří 18 různých krátkých animací jako je potlesk nebo vzdušný polibek. Tyto pohyblivé obrázky lze používat v komunikačních programech bez ohledu na výrobce, zatímco Animoji od Applu fungují pouze na jeho vlastní platformě.

Samsung Galaxy S9.
Samsung Galaxy S9. | Foto: Otakar Schön

Z vlastních dílen Samsungu je také procesor Exynos 9810, který je podle prvních testů téměř dvojnásobně rychlý ve srovnání s čipy v telefonech Galaxy S8 nebo Huawei Mate 10 Pro a blíží se výkonu iPhonu X. V testu výpočetního výkonu na jedno procesorové jádro získal Samsung v programu Geekbench 3698 bodů, iPhone X 4195 bodů. Huawei Mate 10 Pro ve stejném testu dostal 1902 bodů.

Samsung zapracoval také na optimalizaci operačního systému. Galaxy S9 a S9+ se začínají prodávat s aktuální verzí Androidu 8 Oreo. Úpravy operačního systému ze strany Samsungu jsou umírněnější než v předchozích letech.

Samsung Galaxy S9 Plus.
Samsung Galaxy S9 Plus. | Foto: Samsung

V telefonu nicméně nechybí asistent Bixby, který umožňuje hlasem měnit nastavení telefonu, vyhledávat na internetu nebo překládat texty zachycené fotoaparátem. Jde o přímou konkurenci Google Asistentu, který je ale v mnoha ohledech propracovanější. Ani Bixby, ani Google Asistent však neumí česky.

Mezi další novinky patří například stereo reproduktory, kdy jako druhý kanál slouží reproduktor "telefonního sluchátka". Na vyladění zvuku se podíleli inženýři společnosti AKG, kterou Samsung před rokem získal v rámci akvizice koncernu Harman, do nějž patří značky Harman/Kardon, AKG, JBL nebo Revel. Telefon si také zachoval zdířku pro sluchátka a je stejně jako loňský model vodotěsný.

Samsung Galaxy S9 a S9+.
Samsung Galaxy S9 a S9+. | Foto: Reuters

Vylepšená je také možnost odemknout telefon pohledem - Samsung zkombinoval data o duhovce uživatele s informacemi o jeho celé tváři do jednoho systému, který má být přesnější než dosavadní řešení. Zároveň je ale k dispozici osvědčená čtečka. Odemykání obličejem je praktické, pokud telefon leží na stole nebo je v držáku v autě, kdy není čtečka otisků snadno přístupná.

Největší výrobce chytrých telefonů začne Galaxy S9 a S9 plus prodávat oficiálně 16. března. Galaxy S9 se v Česku bude prodávat za 21 999 korun, větší model přijde na 24 499 korun.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Trump podal měsíc po volbách další žalobu, chce zneplatnit 200 tisíc hlasů ve Wisconsinu

Kampaň stížností amerického prezidenta Donalda Trumpa na výsledky letošních voleb pokračuje i téměř měsíc po skončení hlasování. Nejvyššímu soudu ve Wisconsinu dnes jeho tým předložil žalobu, která požaduje zneplatnění více než 200 000 hlasovacích lístků, informovala agentura AP. S podobnými požadavky zatím prezident u žádného soudu neuspěl.

Wisconsinské úřady v pondělí potvrdily, že hlasování v prezidentských volbách zde vyhrál kandidát Demokratické strany Joe Biden, a to o více než 20 000 hlasů, což odpovídá asi šesti desetinám procentního bodu. Oficiálním vyhlášením výsledků se rozběhla pětidenní lhůta, v níž je ještě kandidáti mohou napadat. Trump už předtím avizoval, že z jeho strany přijde žaloba.

Wisconsinský nejvyšší soud dnes potvrdil, že podání obdržel, avšak neuvedl, zda se záležitostí bude podrobněji zabývat. Soud podle AP zároveň zvažuje, zda přijme dvě další stížnosti požadující diskvalifikaci některých hlasů z prezidentské volby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy