Nový mobil od Googlu je na světě. Podívejte se

Reuters Lenka Málková, Reuters, Redakce EKO
24. 9. 2008 10:00
G1 bude levnější než 3G. Stát má 179 dolarů
T-Mobile G1, nový mobilní zázrak od Googlu
T-Mobile G1, nový mobilní zázrak od Googlu | Foto: Aktuálně.cz, T-Mobile

New York - Na trh v říjnu vstoupí nový mobilní telefon se softwarem Android od společnosti Google. Ponese název G1 a bude levnější než popularní hračka Applu, iPhone. 

Přístroje, které začne 23. října prodávat americký T-Mobile, budou stát 179 dolarů (necelé 3 tisíce Kč). Konkurenční iPhone 3G přitom stojí o dvacet dolarů více -199 dolarů.

Přístroj T-Mobile G1 je vybaven jak dotykovým displejem, tak klávesnicí QWERTY a obsahuje i oblíbené aplikace společnosti Google, které znají uživatelé PC, např. Google Maps Street View, Gmail, YouTube aj. 
 
Přístroj T-Mobile G1 by podle šéfa pro technologii T-Mobile Cola Brodmana, má urychlit masové rozšíření mobilního internetu ve Spojených státech díky inovativnímu softwaru z dílny společnosti Google.

Zákazníci T-Mobilu ve Spojených státech mají možnost si přístroj od 23. září předem objednat. Při uzavření dvouleté smlouvy na hlasové a datové služby bude tento přístroj stát 179 dolarů. Na začátku listopadu bude telefon T-Mobile G1 k dostání ve Velké Británii a v prvním čtvrtletí roku 2009 pak v dalších evropských zemích - Německu, Rakousku, České republice a Nizozemí.

Nové mobily G1 vyrábí tchajwanská firma HTC Corp. Přístroje mají v porovnání s iPhonem větší rozměry, počítačovou klávesnici, Wi- Fi a jednoduchý přístup na e-mail. 

Konkurence iPhone však podle analytiků neroste. Obávat by se naopak měl Microsoft.

"G1 teď neohrožuje Apple, ale zvedl konkurenčním mobilním zařízením laťku," myslí si analytik britské společnosti CCS Insight, Geoff Blaber.

"Pokud si nový telefon získá oblibu operátorů a vývojářů aplikací, bude větším nebezpečím pro Microsoft."

Telefon je alternativou k Symbianu, který má údajně 57procentní podíl na trhu. Následuje software pro BlackBerry se 17,4 procenty a platforma Microsoftu Windows Mobile s 12 procenty trhu.

Čtěte také: Google vypustí Android, konkurenci iPhonu i Windows

 

Právě se děje

před 34 minutami

Vlak u Nymburka srazil člověka. Železniční provoz je omezen

Osobní vlak ve čtvrtek ráno srazil na železniční trati mezi Nymburkem a Poděbrady člověka. Provoz dálkových i regionálních vlaků byl v uvedeném úseku zastaven. Na webu to uvedly České dráhy. Omezení kvůli nehodě, která se stala před 05:30, by podle jejich předběžného odhadu mělo trvat zhruba do 07:00.

Další zprávy