Novela proti falšování vína se vrátí k poslancům. Senátoři chtějí dát vinotékám víc času na výprodej

ČTK ČTK
14. 12. 2016 16:48
Novela mimo jiné zvyšuje pokuty za falšování vína až na 50 milionů korun, nyní jsou desetinové. Sudové víno by nemělo být možné prodávat jinde než u výrobců nebo dovozců.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Thinkstock

Praha – Senát vrátil sněmovně novelu vinařského zákona, která má především pomoci omezit falšování vína a potírat černý trh s vínem. Senátoři do ní chtějí vložit dva pozměňovací návrhy. První z nich počítá s tím, že vinotéky, které se nezaregistrují jako příjemci nebo výrobci vína, budou mít šanci prodávat sudové víno ještě do konce příštího roku. Sněmovní verze jim dávala čas jen šest měsíců.

Dalším návrhem Senátu je, aby výrobci nebo příjemci vína mohli nahlásit provozovny s prodejem sudového vína do šesti měsíců místo do 60 dnů od účinnosti zákona. Sněmovna by se novelou zákona mohla zabývat na své lednové schůzi a poslanci rozhodnou, které verzi novely dají přednost.

Novela mimo jiné zvyšuje pokuty až na 50 milionů korun, nyní jsou desetinové. Sudové víno by nemělo být možné prodávat jinde než u výrobců nebo dovozců. Výrobcem ale bude i ten, kdo si víno nechá vyrobit. Zakazuje se také prodej vína z automatů.

Poslanci při schvalování ve sněmovně rozhodli, že na horní části láhve bude muset být povinně trikolóra, a to u vína s chráněným označením původu nebo chráněným zeměpisným označením, vyrobeného z hroznů sklizených v ČR. Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) s tím už ve sněmovně nesouhlasil, podle vládního návrhu měla být trikolóra nepovinná. Dva senátoři, Petr Šilar (KDU-ČSL) a Ivo Valenta (za Stranu soukromníků), navrhovali, aby záklopka byla dobrovolná, jejich návrhy ale neuspěly.

Nový předpis obsahuje i ustanovení, že vinotéky, které prodávají víno jako sudové a přitom nebudou podle novely zákona příjemcem nebaleného vína nebo výrobcem, budou muset používat znovu nenaplnitelné nádoby s jednorázovým uzávěrem, například lahve nebo bag-in-boxy. Kritizoval to senátor Zdeněk Papoušek (za KDU-ČSL, který argumentoval tím, že jeden prázdný bag-in-box o objemu deseti litrů váží 0,4 kilogramu, takže se budou hromadit odpady, jejichž likvidace bude drahá.

 

Právě se děje

Další zprávy