Nové obchody v Česku zabraly dalších 71 tisíc metrů

ČTK ČTK
17. 10. 2013 11:23
Nejdůležitějším dokončeným projektem bylo rozšíření Centra Černý Most v Praze.
Foto: Reuters

Praha - Maloobchodů v Česku letos opět přibylo. Jen v prvním pololetí bylo dokončeno šest maloobchodní projektů s celkovou pronajímatelnou plochou zhruba 71 tisíc metrů čtverečních. Informovala o tom realitní poradenská společnost Jones Lang LaSalle. Dalších 210 tisíc metrů čtverečních převážně nákupních center je nyní ve výstavbě.

Od ledna do konce června byly dokončeny například první fáze retail parku Špitálské předměstí v Jihlavě, OC Letmo v centru Brna, první fáze projektu H-Park Brno na předměstí města, Vendo Park v Roudnici nad Labem a první fáze projektu Retail Park Borská Pole v Plzni.

Nejdůležitějším dokončeným projektem bylo otevření rozšířené části Centra Černý Most v Praze. Centrum se se svými 169 obchody na ploše 81 tisíc metrů čtverečních a s téměř 3200 parkovacími místy stalo největším v České republice.

Maloobchodních ploch bude v Česku v nejbližší době ještě více. "V současné době je ve výstavbě více než 210 tisíc metrů čtverečních nových maloobchodních projektů s převahou nákupních center," poznamenal Filip Kolmer z Jones Lang LaSalle. Největší část maloobchodních prostor se připravuje v Ústeckém kraji (32 procent z celkové maloobchodní výstavby ve čtyřech projektech), v Praze (29 procent v pěti projektech) a v Olomouckém kraji (27 procent ve třech projektech).

V druhém pololetí roku by mělo být dokončeno přibližně 110 tisíc metrů čtverečních nových nákupních center, 2500 metrů čtverečních retail parků a 9500 metrů čtverečních ve zrekonstruovaných obchodních domech. Mezi největší projekty, které by měly být letos dokončeny, patří mimo jiné Galerie Šantovka v Olomouci (46 000 metrů čtverečních), OC Fontána v Teplicích (18 000 metrů čtverečních) a OC Krakov v Praze 8 (13 800 metrů čtverečních).

Maloobchodních ploch včetně malých obchodů je nyní v Česku přes 3,7 milionu metrů čtverečních. Jen v Praze mají letos podle prognóz maloobchodní plochy poprvé překonat hranici jednoho milionu metrů čtverečních. V přepočtu na obyvatele má Česko nejvíce nákupních ploch ze sousedních zemí i v celém regionu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy